Osoba karana za pedofilię nie będzie mogła opiekować się dziećmi

autor: Artur Radwan26.05.2014, 19:00

Wychowawca, kierownik kolonii lub obozu dla uczniów nie może być karany za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego. Takie rozwiązanie wprowadza ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 538), która dziś wchodzi w życie.

Zmienia ona art. 92a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), dodając do niego ustępy 1a i 1b, które określają podstawowe wymagania wobec opiekunów pracujących podczas zorganizowanego wypoczynku. Wykluczają one m.in. osoby karane za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego, a także te, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją dzieci lub opieką nad nimi.

Kandydat na wychowawcę lub kierownika obozu lub kolonii będzie więc musiał przedstawić organizatorowi wypoczynku informację z Krajowego Rejestru Karnego. Osobie, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie przepisów zawierających warunek niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie (nauczycielowi pracującemu w szkole), wystarczy pisemne oświadczenie o niekaralności.

Wciąż nie ma jednak innych zmian dotyczących zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nadal wychowawcą można zostać po odbyciu kursu internetowego bez konieczności praktycznych ćwiczeń i doświadczenia w pracy z małoletnimi. W ubiegłym roku po publikacji DGP Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło tylko kuratoriom, aby nie wydawały zgody na prowadzenie takich kursów.

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. nr 12, poz. 67 ze zm.) określa m.in. program kursu przygotowawczego dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane