statystyki

Szkoły trzeba łączyć, a nie likwidować

autor: Artur Radwan19.05.2014, 09:10; Aktualizacja: 19.05.2014, 09:17
Szkoła

Szkołaźródło: ShutterStock

Starostwa powiatowe, które prowadzą m.in. placówki ponadgimnazjalne, chcą łączyć jednostki tego samego typu w zespoły. Uważają, że takie zmiany wymusza na nich niż demograficzny, z powodu którego zmniejsza się liczba uczniów.

Związek Powiatów Polskich (ZPP) domaga się od Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) zmiany art. 62 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Zgodnie z nim organ prowadzący szkoły różnego typu lub placówki oświatowe może je połączyć w zespół. Przepisy nie przewidują jednak takiej możliwości wobec placówek tego samego rodzaju (z zachowaniem formalnej odrębności). Związek wskazuje, że zakaz łączenia takich jednostek potwierdzają także orzeczenia sądów administracyjnych.

– Tymczasem konsolidacja placówek tego samego typu nie tylko zapewniłaby oszczędności ze względu na ograniczenie liczby pracowników obsługi, w tym też osób zarządzających jednostkami, ale też możliwość wspólnego dokonywania zakupów – przekonuje Marek Wójcik z ZPP.

Jego zdaniem proponowane zmiany sprawiłyby, że samorządy zamiast likwidować szkoły, mogłyby swobodniej zarządzać kadrą dydaktyczną, a także lepiej wykorzystać wyposażenie placówek, zwłaszcza tych zawodowych.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • grażyna(2014-05-19 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Związek Powi. Polskich jest za wszelkimi zmianami byle obciąć koszty na szkoły i dać sobie więcej. Proszę zwrócić uwagę na zarobki starostów i radnych one naprawdę przekraczają zarobki premiera polski. Lektura BIP na stronach Starostw pow.

    Odpowiedz
  • zdegustwana(2014-05-19 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Powiaty do likwidacji, subwencję na utrzymanie szkół powinny dostawać gminy, na terenie których znajdują się te placówki. Podobnie ze szpitalami, urzędami pracy, wydawaniem pozwoleń na budowę czy utrzymaniem dróg - wszystko powinny realizować gminy. Starostowie nie są wybierani w wyborach bezpośrednich, o ich wyborze decydują politycy - to środowisko jest przesiąknięte politycznymi układami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane