statystyki

Uczelnie przejmą część kształcenia zawodowego

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.05.2014, 07:46; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:44
Studenci

Studenciźródło: ShutterStock

Od 1 września 2015 r. zawodówki, technika i szkoły policealne będą mogły kształcić techników urządzeń dźwigowych, chłodnictwa i klimatyzacji. Opracowanie programów nauczania dla tych profesji będzie kosztowało 50 tys. zł. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Zostało przesłane do konsultacji społecznych.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 prowadzona będzie ostatnia rekrutacja do szkół policealnych kształcących opiekunów dziecięcych, asystentów stomatologicznych i techników farmaceutycznych. Nauczanie w tych zawodach będzie prowadzone do końca obecnie trwającego cyklu.

– Rozmawiałam z zaniepokojonymi przedstawicielami szkół policealnych, którzy nie widzą uzasadnienia do wygaszania w ich placówkach programów nauczania w tych profesjach. Ich zdaniem brakuje także wskazań, aby kształcenie to w całości przejęły szkoły wyższe – wskazuje Witold Woźniak, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Od 1 września 2015 r. zostanie natomiast przywrócone kształcenie w zawodzie technik optyk w dwuletniej szkole policealnej. W tym rodzaju placówek znikną natomiast klasy o specjalności technik pojazdów samochodowych. Tego typu zawód będzie można zdobyć tylko w technikum oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Dragon(2014-05-20 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież chodzi głównie o to aby darmozjadom ze szkół wyższych zapewnić wysokopłatne etaty. Studentów nie ma bo niż lub wyjechali, a więc należy odebrać uczniów szkołom średnim lub policealnym. Kiedy wreszcie ktoś rozpędzi to towarzystwo wyższego nieuctwa i głupoty?

  Odpowiedz
 • mgr inż.(2014-05-20 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Dyplom obecnego absolwenta uczelni wyższej posiadającego tytuł inżyniera budownictwa bez specjalizacji można porównać do dyplomu technika budowlanego specjalizacja ogólna. Tylko, że dyplom technika mało kto broni w obecnych czasach a inżynierów bez specjalizacji przybywa po prostu degradacja dyplomów i uczelni wyższych spada niżej poziomu kiedyś szkół średnich. Uczą w szkołach nauczyciele po studiach podyplomowych mających 5 kierunków i uczący 5 przedmiotów to jak uczeń ma się nauczyć czegokolwiek nie mówiąc o studencie.

  Odpowiedz
 • webasek(2014-05-21 18:01) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wszyscy, którzy kończą wyższą uczelnie to darmozjad. Najlepsi studenci mogą skorzystać z praktyk, które nauczą ich ciężkiej i dobrej pracy. Takie jak na przykład Letnie Praktyki Badawcze W PAN.

  Odpowiedz
 • Hipo(2014-05-21 21:24) Zgłoś naruszenie 00

  PAN organizuje praktyki?
  Zwykły student ma szanse się na nie dostać?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane