statystyki

Uczelnie przejmą część kształcenia zawodowego

autor: Urszula Mirowska-Łoskot20.05.2014, 07:46; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:44
Studenci

Studenciźródło: ShutterStock

Od 1 września 2015 r. zawodówki, technika i szkoły policealne będą mogły kształcić techników urządzeń dźwigowych, chłodnictwa i klimatyzacji. Opracowanie programów nauczania dla tych profesji będzie kosztowało 50 tys. zł. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Zostało przesłane do konsultacji społecznych.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 prowadzona będzie ostatnia rekrutacja do szkół policealnych kształcących opiekunów dziecięcych, asystentów stomatologicznych i techników farmaceutycznych. Nauczanie w tych zawodach będzie prowadzone do końca obecnie trwającego cyklu.

– Rozmawiałam z zaniepokojonymi przedstawicielami szkół policealnych, którzy nie widzą uzasadnienia do wygaszania w ich placówkach programów nauczania w tych profesjach. Ich zdaniem brakuje także wskazań, aby kształcenie to w całości przejęły szkoły wyższe – wskazuje Witold Woźniak, wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Od 1 września 2015 r. zostanie natomiast przywrócone kształcenie w zawodzie technik optyk w dwuletniej szkole policealnej. W tym rodzaju placówek znikną natomiast klasy o specjalności technik pojazdów samochodowych. Tego typu zawód będzie można zdobyć tylko w technikum oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Dragon(2014-05-20 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież chodzi głównie o to aby darmozjadom ze szkół wyższych zapewnić wysokopłatne etaty. Studentów nie ma bo niż lub wyjechali, a więc należy odebrać uczniów szkołom średnim lub policealnym. Kiedy wreszcie ktoś rozpędzi to towarzystwo wyższego nieuctwa i głupoty?

  Odpowiedz
 • mgr inż.(2014-05-20 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Dyplom obecnego absolwenta uczelni wyższej posiadającego tytuł inżyniera budownictwa bez specjalizacji można porównać do dyplomu technika budowlanego specjalizacja ogólna. Tylko, że dyplom technika mało kto broni w obecnych czasach a inżynierów bez specjalizacji przybywa po prostu degradacja dyplomów i uczelni wyższych spada niżej poziomu kiedyś szkół średnich. Uczą w szkołach nauczyciele po studiach podyplomowych mających 5 kierunków i uczący 5 przedmiotów to jak uczeń ma się nauczyć czegokolwiek nie mówiąc o studencie.

  Odpowiedz
 • webasek(2014-05-21 18:01) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wszyscy, którzy kończą wyższą uczelnie to darmozjad. Najlepsi studenci mogą skorzystać z praktyk, które nauczą ich ciężkiej i dobrej pracy. Takie jak na przykład Letnie Praktyki Badawcze W PAN.

  Odpowiedz
 • Hipo(2014-05-21 21:24) Zgłoś naruszenie 00

  PAN organizuje praktyki?
  Zwykły student ma szanse się na nie dostać?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane