Studenci niepełnosprawni oraz ubodzy, którzy w roku akademickim 2014/2015 wyjadą na studia za granicę, otrzymają wyższe stypendia. Dostaną np. 700 euro miesięcznie.
Ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego (MNiSW) oraz infrastruktury i rozwoju ustaliły, że w ramach Programu Erasmus+ osoby w trudnej sytuacji materialnej będą otrzymywały wyższą pomoc materialną.
Wysokość przyznanych środków będzie zależeć od kraju, do którego wyjedzie student. Państwa zostały podzielone na trzy grupy. Miesięczna stawka stypendium np. we Francji i Wielkiej Brytanii wyniesie 500 euro, w Hiszpanii czy Niemczech – 400 euro, a w Bułgarii i Rumunii – 300 euro. Osoba uboga otrzyma dodatkowo 200 euro dodatku.
– Uprawnienia do jego otrzymania sprawdzi każda uczelnia – mówi Beata Skibińska, zastępca dyrektora programu „Uczenie się przez całe życie” do spraw m.in. programu Erasmus.
To, czy wsparcie przysługuje, zależy od dochodu na osobę w rodzinie studenta. Nie może on przekroczyć progu obowiązującego w uczelni (w granicach od 592,8 zł do 850,2 zł miesięcznie).
Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności będą mogły ubiegać się z kolei o dodatkowe środki na pokrycie kosztów wynikających z niepełnosprawności.
– Będą rekompensowane wszystkie uzasadnione wydatki, które musi ponieść niepełnosprawny student, np. na transport czy opiekę osoby towarzyszącej – wyjaśnia Maria Bołtruszko, ekspert ds. programu Erasmus+ MNiSW.
Wsparcie dla biednych studentów będzie przysługiwało nie tylko na odbycie studiów, ale także praktyki za granicą. W zależności od kraju, do którego wybiera się stypendysta, wyniesie ono 400, 500, 600 euro miesięcznie