"Program Erasmus+ równa się sukces" - podkreśla Mirosław Marczewski. Dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wyjaśnia, że składa się na niego: prosta struktura, wszystkie programy w jedynym miejscu i zwiększony budżet.
Siedmioletni budżet unijnego programu Erasmus+ wyniesie ponad 14 mld euro, co stanowi 40-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniej edycji programów unijnych w dziedzinie edukacji. Polska z tej puli otrzyma około miliarda euro, w tym jeszcze w obecnym roku 102 mln euro. Jedna trzecia tych środków przeznaczona będzie na szkolnictwo wyższe, np. wymianę zagraniczną studentów.
Dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że nowością w programie Erasmus+ jest większe wsparcie dla programów wspólnie realizowanych przez polskie uczelnie z zagranicznymi. "Zależy nam na tym, żeby nie być biurem podróży, bo to nie jest rola uczelni, ale aby dobrze przygotowywać programy, które realizować będą młodzi ludzie w tej partnerskiej uczelni” - tłumaczy Lipińska-Nałęcz.
Po raz pierwszy Erasmus+ będzie oferować także unijne wsparcie na rzecz sportu, zwłaszcza masowego. Do roku 2020 program dofinansuje studia, szkolenia, praktyki zawodowe i działania wolontariackie aż czterech milionów Europejczyków. Pierwsze pomysły i projekty na realizację programów związanych z mobilnością edukacyjną, można składać do 17 marca.