Referendum edukacyjne w Sejmie. Relacja z debaty

08:42
Pod wnioskiem o referendum zebrano prawie milion podpisów. Trafiły one do Sejmu 12 czerwca. Organizatorzy akcji zaproponowali pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.
08:40
Platforma Obywatelska chce odrzucenia wniosku o referendum. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu. Opozycja deklaruje poparcie dla wniosku o przeprowadzenie referendum edukacyjnego.
08:46
Jan Hartman z Twojego Ruchu przekonuje, że referendum edukacyjne jest potrzebne, a obywatele mają prawo wypowiedzieć się w kwestii przyszłości oświaty. "To nie jest temat fachowy, to jest pewna decyzja, kwestia woli czy chcemy, by dzieci się uczyły od 6 roku życia, czy chcemy by istniały gimnazja" - podkreślił Hartman.
08:50
Hartman zaznaczył, że resort edukacji nie radzi sobie z reformą szkolnictwa, a dzięki plebiscytowi rządzący wiedzieliby jakie są oczekiwania społeczeństwa. Jan Hartman przekonuje, że sprawy które miałoby rozstrzygnąć referendum, doskonale nadają się do poddania głosowaniu przez naród.
08:52
Minister Krystyna Szumilas mówiła w Salonie Politycznym Trójki, że kolejna rewolucja w systemie edukacji nie jest potrzebna. Tym bardziej, że prace straci wielu nauczycieli, a uczniowie będą zmuszenia do zmiany szkół. Zdaniem minister, wystarczą jedynie minimalnie korekty.
08:54
Szefowa MEN podkreśliła, że 1 września 2014 roku szkoły będą musiały być gotowe na przyjęcie sześciolatków. Dodała, że już dziś w 90 procentach szkół bądź oddziałów przyszkolnych, ta grupa wiekowa już jest. Minister mówiła też, że kuratorium oświaty bada i naprawia wszelkie nieprawidłowości wskazane przez inicjatorów wniosku o referendum.
09:00
Krystyna Szumilas uważa, że nie należy też likwidować gimnazjów. To także postulują wnioskodawcy ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Zdaniem minister edukacji, gimnazja przyniosły dobry efekt, bo dzięki nim polscy uczniowie osiągnęli największy w Europie postęp w zdobywaniu umiejętności. A problematyczna kwestia bezpieczeństwa - zdaniem minister - może być rozwiązana dzięki dobrej współpracy z policją i miejscowymi stowarzyszeniami, które pomogą nauczycielom.
09:02
Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu RP, rozpoczął obrady.
09:04
Głos zabrał Tomasz Elbanowski, przedstawiciel grupy obywateli. Przedstawia uzasadnienie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum.
Tomasz Jerzy Elbanowski
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
09:07
"Przychodzi dziś do państwa milion obywateli z wnioskiem o referendum. Niedobrze, że jest tu tyle pustych krzeseł. Niedobrze, że pan premier nie przyszedł dzisiaj i muszę powiedzieć, że jest to nieobecność nieusprawiedliwiona" - rozpoczął Elbanowski, zwracając się do posłów na sali.
09:11
"Reforma minister Hall zmusiła małe dzieci, żeby zostały objęte sztywnym obowiązkiem edukacji. Nie jest prawdą, że większość krajów Europy wprowadziła taki obowiązek. To manipulacja. Jedna z wielu, które słyszeliśmy podczas wprowadzania tej reformy. To przykre, że ta reforma zbudowana jest na kłamstwie" - kontynuuje Elbanowski i kilkukrotnie podkreśla, że jako rodzic czuje się okłamany.
09:11
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków. Według NIK są wykwalifikowani nauczyciele i sale. Gorzej z resztą. Nie ma odpowiednich mebli w salach, łazienki nie są przystosowane, fatalnie też wypadła opieka świetlicowa.
Więcej w tekście: Resort edukacji nie zdał egzaminu z 6-latków

09:13
"Minister edukacji żyje w świecie fikcji. Nie wie jak wygląda sytuacja w zwykłej szkole rejonowej, w której brakuje szatni, świetlicy czy stołówki - miejsc, które wydawałyby się standardem w XXI wieku" - przekonuje Elbanowski.
09:16
Elbanowski wspomina o finansowaniu szkół. Jego zdaniem nie można w Polsce mówić o bezpłatnej edukacji. Jako przykład podaje fragment swojego raportu, w którym cytowana jest anonimowa wychowawczyni z Wołomina, która na wywiadówce zwróciła rodzicom uwagę, że "wszystko co widzą w klasie pochodzi ze składek rodziców z poprzednich lat".
09:17
Co Polacy sądzą o obowiązku szkolnym dla sześciolatków? Przypominamy naszą czerwcową sondę.
Badanie Homo homini
DGP
09:20
Według Elbanowskiego podstawa programowa wprowadzona przez minister Hall sprawia, że po lekcjach są obciążone dodatkowymi obowiązkami, tak jakby pracowały na dwa etaty.
09:33
Na Podlasiu, w Kodniu, samorządowcy, ze względu na oszczędności zadecydowali, że uczniowie będą dojeżdżać do szkoły razem z więźniami - to drastyczny przykład podany przez Elbanowskiego.
09:33
Oprócz debaty sejmowej toczy się również dyskusja na Twitterze
09:36
Uważam, że skoro milion osób podpisało się pod wnioskiem o referendum, to nie ma innego wyjścia. Trzeba to referendum przeprowadzić - mówi Jarosław Gowin na antenie RMF FM. Pięciolatki powinny mieć obowiązek przedszkolny? Tak - odpowiada były minister sprawiedliwości.
2013-10-24 09:43:26
Elbanowski po kolei analizuje przygotowanie szkół do przyjęcia sześciolatków. Krytykuje stan stołówek, świetlic, szatni, wyszkolenie kadry, bezpieczeństwo w placówkach i dojazd do nich.
2013-10-24 09:44:44
2013-10-24 09:54:20
Elbanowski przechodzi do tzw. podstawy programowej. Krytykuje m.in. sposób jej przyjęcia, pośpiech i udział producentów podręczników. "Chcielibyśmy wrócić do poprzedniej podstawy programowej".
2013-10-24 10:00:06
2013-10-24 10:05:04
Przypominamy pytania proponowane przez inicjatywę "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też": Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej? Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
2013-10-24 10:06:16
Głos zabiera minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas
Krystyna Szumilas
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
2013-10-24 10:11:20
"Warto pojechać w Polskę i zobaczyć jak wyglądają budynki szkół i jak są wyposażone. Warto sobie uświadomić z jakiego pułapu startowaliśmy i co osiągnęliśmy dzięki reformie systemu edukacji."
2013-10-24 10:13:11
"Nasz kraj jest podawany jako przykład sukcesu edukacyjnego."
2013-10-24 10:14:51
"Pamiętajmy o młodzieży, która chodzi do gimnazjum dzisiaj i o nauczycielach, którzy ich uczą. Sygnał: likwidujemy waszą szkołę spowoduje, że będą się zastanawiać nczy w obliczy niżu demograficznego znajdą miejsce pracy."
2013-10-24 10:18:06
"Minister Szumilas mówi o edukacji najmłodszych dzieci i o skoku cywilizacyjnym jaki można zaobserwować w małych miastach i na wsi."
10:20
Dzieci sześcioletnie w szkołach.
Powstanie Warszawskie
DGP
10:24
"Jesteśmy krytykowani za podstawę programową i za to, że wymusiła nowy kształt podręczników. Efekt referendum będzie taki, że rodzice będą musieli kupić nowe książki, a nauczyciele od nowa uczyć się sposobu kształcenia z nich" - mówi Szumilas.
10:27
"Wiem, że nauczanie małych dzieci rodzi emocje. Wiem, że wszyscy martwimy się o to jak szkoły poradzą sobie z przyjęciem młodszego dziecka. Wiem, że w 90 proc. szkół uczą się dzieci sześcioletnie. Dlatego uruchomiliśmy w ministerstwie infolinię gdzie zbieramy sygnały na temat przygotowania szkół".
10:29
10:31
"Ja nie mówię, że jest świetnie. Ja czytam dane statystyczne ze szkół" - minister mówi o tym jak MEN reaguje na nieprawidłowości. Twierdzi, że wszystkie sygnały są sprawdzane przez kuratorów oświaty.
10:36
W imieniu polskich nauczycieli chcę zaprotestować przeciw temu co Pan powiedział - mówi Urszula Augustyn o wystąpieniu Tomasza Elbanowskiego.
Augustyn
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
10:38
"Dlaczego chce Pan, ratując sześciolatki, wywrócić cały system edukacji?" - pyta posłanka PO. "Mówiąc o manipulacjach, Mam poczucie, że o niektórych, niewygodnych sprawach też Pan nie wspomniał".
10:41
"Przez ostatnie lata szkoła diametralnie się zmieniła. Nauka w I klasie nie wygląda tak jak ją pamiętamy."
10:41
"Wymienione przez Pana placówki już interweniują po Pańskim wystąpieniu. Dyrektorzy przesyłają zdjęcia i oświadczenia" - mówi do Elbanowskiego posłanka Augustyn.
10:42
"Gimnazja dobrze zrobiły nastolatkom. Mamy badania międzynarodowe"
10:46
Głos zabrał Sławomir Kłosowski z PiS. Zaczyna od przytoczenie raportu NIK na temat przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków.
Kłosowski
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
10:50
Poseł przedstawia stanowisko PiS: Klub zdecydowanie popiera inicjatywę zorganizowania referendum. Omawiania dziś inicjatywa jest kolejną inicjatywą obywateli przeciw zmianom w systemie edukacji.
10:52
Nie da przygotować szkół na obniżenie wieku szkolnego bez przekazania środków samorządom - mówi poseł PiS.
10:55
Rozdzielenie debaty od głosowania? "Jest to zła i arogancka decyzja PO. Symboliczny przykład lekceważenia Polaków, którzy podpisali się od wnioskiem" - mówi Kłosowski
10:57
Spór toczy się o ty czy system edukacji jest dobrze przygotowany. Wszystkie argumenty opierają się na badaniach i statystykach, przed którymi przestrzegam. Obywatele mogą zapytać się innych obywateli czy podobnie myślą. Milion podpisów to duża grupa - mówi Paweł Bauć z Twojego Ruchu.
11:03
"Jesteśmy za tym, żeby sześciolatki były objęte obowiązkiem szkolnym. Oczywiście dobrze przygotowanym" - mówi poseł Twojego Ruchu
11:07
Skąd wziąć pieniądze na edukację? - pyta poseł Bauć. "My, jako Twój Ruch, pokazaliśmy jakich zmian można dokonać w ustawach finansowych. Pokazaliśmy 50 mld, który są do wzięcia bez obciążania obywateli".
11:12
"Rodzą się wątpliwości, czy osoby które podpisały wniosek wiedziały pod czym się podpisują" - zastanawia się Zbigniew Włodkowski z PSL mówiąc, że referendum zawiera 5 pytań poruszających nie tylko kwestię sześciolatków.
wlodkowski
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
11:13
"Szkoły to nie obozy karne. Przestrzegam przed straszeniem dzieci szkołą" - mówi poseł PSL.
11:15
"Podstawa programowa wprowadza uczniów w system edukacji łagodnie, poprzez zabawę"
11:18
"Może gimnazjum nie jest szkołą idealną, ale jest szkołą, która ciągle się udoskonala" - mówi Włodkowski. "Polska nie może sobie pozwolić na wycofanie się ze zmian, które podniosły poziom opieki nad dziećmi".
11:22
Sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole. Trzeba zadać sobie pytanie czy polska szkoła jest w 100-procentach przygotowana - mówi Artur Ostrowski z SLD i odpowiada: Nie jest.
11:28
"Można wprowadzić takie rozwiązanie, żeby dziecko realizowało program pierwszej klasy w miejscy gdzie uczęszcza do zerówki" - proponuje poseł SLD.
11:29
11:33
"Debaty nie przeprowadzono w sposób należyty. Dzisiaj widać te niedociągnięcia" - mówi Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.
Wróbel
Fot. fragment transmisji obrad / sejm.gov.pl
11:35
"Dzieci mają prawo do własnego tempa rozwoju a rodzice do decydowania o tym kiedy dziecko pójdzie do szkoły" - mówi posłanka.
11:37
"Mamy dzieci wtłoczone na siłę w ławki gdzie muszą przesiedzieć przez 45 minut. Takie opisy są w raporcie rodziców. MEN nie odniósł się do tych opisów" - mówi Wróbel.
11:40
"Mamy teraz taką podstawę programową, która niektórym dzieciom nie daje najmniejszych szans na powodzenie w szkole".
11:44
"Reforma to niebezpieczny eksperyment na naszych dzieciach. Eksperymenty bez znieczulenia" - mówi posłanka Wróbel.
11:45
Czas na posłów niezrzeszonych: Godsona, Gowina, Wiplera i Żalka.
11:46
"Zmieniłem zdanie" - mówi poseł Godson. "Zmieniłem po przeczytaniu raportu przygotowanego przez rodziców" - dodaje.
11:47
"Nie można lekceważyć miliona głosów" - Godson.
11:51
"Powinniśmy dopuszczać obywateli do głosu. Nie mam wątpliwości, że każda osoba, która jest za kulturą obywatelską powinna poprzeć ten wniosek" - mówi Jarosław Gowin.
2013-10-24 11:55:42
"Pozostawmy rodzicom możliwość wyboru" - Przemysław Wipler. "Będę głosował za referendum".
2013-10-24 11:58:45
"Błędne jest przekonanie, że urzędnik wie lepiej od rodzica co jest dobre dla jego dziecka" - Jacek Żalek.
12:00
Czas na pytania posłów.
12:20
Posłowie poruszają wiele kwestii m.in pytają o szczegóły nieprzychylnego dla reformy raportu NIK, efekty referendum, przykłady z zagranicy, stosunek MEN do inicjatywy rodziców itd. Odwołują się również do przykładów z konkretnych szkół.
13:17
"O co Państwu chodzi?" - to pytanie pada z mównicy sejmowej zarówno pod adresem wnioskodawców jak i rządu.
13:27
Przypominamy, że głosowanie na temat przyszłości obywatelskiego wniosku w sprawie referendum ma odbyć się za dwa tygodnie.
2013-10-24 13:40:32
Tak wygląda raport przygotowany przez Stowarzyszenie i Fundacje Rzecznik Praw Rodziców, w październiku br. Powstał w oparciu o relacje rodziców z całej Polski, w związku z wnioskiem o referendum. Tutaj do ściągnięcia
13:59
W trakcie zadawania pytań padają coraz mocniejsze stwierdzenia. "Dzieci są prześladowane przez rząd" - stwierdził poseł Marek Suski z PiS
14:18
Kiedy wymyśliliście tą ustawę miała kosztować 342 mln zł. Po wyjściu z Sejmu przeznacza się na nią jedynie 40 mln - Beata Kempa z PiS pyta o pieniądze, również o te, które MEN wydał na reklamy.
14:24
Kolejna wizualizacja (dane z maja). Sześciolatki w szkole, również według województw.
Sześciolatki w szkole
DGP
14:28
W dyskusji sejmowej pojawiają się skrajne oceny gimnazjów. Jak je oceniać? Przypominamy nasz tekst:
Gimnazja do likwidacji, już ich nie chcemy
14:46
"Możemy się różnić na temat organizacji edukacji ale o jednym nie możemy zapomnieć. Jak nasza dyskusja wpłynie na konkretne dziecko" - odpowiada minister Szumilas. "Skupmy naszą energię na tym, żeby szkoły były przygotowane. Najprostszą metodą jest wskazanie konkretnej szkoły i naprawienie nieprawidłowości" - dodaje minister.
14:49
Debacie przysłuchują się uczniowie i nauczyciele, którzy akurat przybyli na wycieczkę do Sejmu. Uczniowie gimnazjum w Kościanie trochę z przerażeniem przyjmowali postulaty o likwidacji gimnazjum. Nie rozumieli argumentacji posłów. Ich zdaniem, młodzież będzie tak samo dojrzewać - czy to w gimnazjum czy w szkole podstawowej - informuje Informacyjna Agencja Radiowa.
14:51
Polska potrzebuje poważnej i odpowiedzialnej debaty o szkole. Tak uważa specjalista w dziedzinie systemów edukacji doktor Krzysztof Głuc z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. To jest cenna inicjatywa społeczna ale zostały źle postawione pytania twierdzi ekspert. Problem nie jest w tym, że chce się posłać sześciolatki do szkół ale na ile państwo jest przygotowane do przeprowadzenia tych zmian. Debata z udziałem rożnych grup społecznych, w tym przede wszystkim rodziców powinna pokazać najważniejsze potrzeby współczesnej edukacji dodaje Krzysztof Głuc. Jak przypomina ekspert pomysł posyłania dziecka wcześniej do szkoły nie jest niczym niecodziennym w świecie.