Redaktor naczelna pisma edukacyjnego "Perspektywy" Bianka Siwińska tłumaczy, że ta tendencja jest widoczna już od jakiegoś czasu. Młodzi ludzie zauważyli, że kierunki studiów, które jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne, nie dają gwarancji znalezienia potem dobrej pracy. Wspomina, że jeszcze kilka lat temu jednym z najpopularniejszych kierunków studiów była socjologia. Ten kierunek studiowali najlepsi uczniowie. Teraz bardzo często absolwenci socjologii pracują w kawiarniach.

Rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kamil Melcer powiedział, że zwrot w stronę przedmiotów ścisłych widać też po wyborach kierunków studiów. W ostatnim roku akademickim maturzyści najchętniej wybierali kierunki techniczne. Ubiegłoroczni maturzyści najchętniej rozpoczynali studia na informatyce.

Z decyzji maturzystów cieszą się pracodawcy. Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwraca uwagę, że obecnie na rynku pracy najbardziej potrzebni są informatycy. Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy, to absolwenci informatyki nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Mało tego, mają często bardzo wygórowane oczekiwania finansowe i z reguły udaje im się je osiągnąć.

Siedem lat temu do biologii na poziomie podstawowym podchodził co czwarty maturzysta. W 2011 roku popularność tego przedmiotu spadła do 7,7 procent. W tym roku będzie to już 8,3 procent maturzystów.

Chemię na poziomie podstawowym w 2007 roku zdawało niecałe półtora procent abiturientów. W tym roku będzie to już niecałe 3 procent. W przypadku poziomu rozszerzonego w ciągu ostatnich ośmiu lat popularność tego przedmiotu wzrosła z 7,3 do 10 procent.

Sukcesywnie spada natomiast popularność przedmiotów humanistycznych. W 2006 roku historię na poziomie podstawowym zdawało niecałe 17 procent maturzystów, a na poziomie rozszerzonym 13,3. W tym roku na obu poziomach z testami historycznymi zmierzy się niecałe 3 procent abiturientów. Podobnie jest z Wiedzą o Społeczeństwie. Siedem lat temu podstawę zdawało 22,1 procent, a rozszerzenie 14,4 procent uczniów. W tym roku jest to odpowiednio 9,1 oraz 5,7 procent zdających maturę.