Jak zdać maturę z matematyki? To pytanie zadają sobie tysiące maturzystów, szczególnie klas humanistycznych, którzy za trzy tygodnie staną przed tym wyzwaniem.

8 maja 330 tysięcy uczniów przystąpi do pisemnej matury z matematyki. Dwa lata temu blisko 21 procent nie zdało tego egzaminu.

Lepiej uczyć się wspólnie niż samemu. Dariusz Kulma - Nauczyciel Roku 2008 - stworzył stronę internetową "Jak zdać maturę z matematyki". Pojawiła się na Facebooku 22 marca, a 12 kwietnia miała już prawie 10 tysięcy fanów.

Autor pomysłu mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że około 50 tysięcy maturzystów może mieć problem z egzaminem z matematyki. Ma nadzieję, że wielu uczniom uda się pomóc. Nawet kilka punktów więcej przy ocenie może zaważyć na ostatecznym pomyślnym wyniku. A przecież oblana matura - to wielki stres.

Dariusz Kulma podkreślił, że najważniejszy jest odpowiedni dobór materiałów, który pozwoli przygotować się w możliwie krótkim czasie. Stosuje tak zwaną zasadę trzech kroków, z której w szkole się nie korzysta. Dobiera zadania do analizy, polecenia sprawdzające, a także utrwalające materiał. Umieszcza też na stronie kolorowe plansze.

Aneta Klimek - tegoroczna maturzystka z Mińska - mówi, że uczniowie boją się matematyki bo zadania mogą zaskoczyć. Sama też korzysta z założonej strony. Podkreśla, że dzięki tej stronie mniej się boi egzaminu. Umieszczane tam zadania ułatwiają sprawdzenie czego się nie umie i co trzeba jeszcze powtórzyć.