Przyznanie stypendium specjalnego nie jest uzależnione od sytuacji materialnej. Niektóre uczelnie opłacą wynagrodzenie osobistego asystenta. Osoba z dysfunkcjami uzyska pomoc w powiecie na pokrycie kosztów nauki.
Szkoły wyższe są zobowiązane do stwarzania niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Taki obowiązek nałożyła na nie nowelizacja z 18 marca 2011 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 455). Obowiązuje od 1 października 2011 r.
Uczelnie publiczne i niepubliczne dostają środki z budżetu na ten cel. Mogą je przeznaczyć na opłacenie osobistych asystentów, tłumaczy języka migowego oraz materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami. Studenci ci mają też prawo wnioskować o stypendia z Funduszu Pomocy Materialnej (FPM) oraz dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Czy uczelnia może wstrzymać wypłatę wsparcia

Czy dostanie wyrównanie za poprzednie miesiące

Czy student ponownie dostanie stypendium

Czy powiat przyzna środki na sprzęt

Zobacz pełną treść artykułu w elektronicznej wersji eDGP: O jaką pomoc może wnioskować niepełnosprawny student.