Student, który będzie wnioskował o dofinansowanie w swoim powiecie, ma szansę na szybsze zawarcie umowy o jego przyznanie. W takim przypadku mniejsze jest także prawdopodobieństwo obniżenia pomocy ze względu na liczbę osób ubiegających się o nią (dużą liczbę złożonych dokumentów w tej sprawie).
Od tego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie prowadzi już programu Student II. Zadanie to zostało powierzone powiatom w ramach programu Aktywny Samorząd. To oznacza, że osoby niepełnosprawne, które zdobywają wyższe wykształcenie i chcą skorzystać z dofinansowania do kosztów nauki, powinny ubiegać się o jego udzielenie w powiatowym centrum pomocy rodzinie.
Jak przypomina fundusz, wniosek należy złożyć w powiecie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wspomniane wsparcie. Tym w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego jest miejscowość, w której niepełnosprawny przebywa z zamiarem stałego pobytu i który jest ośrodkiem życia codziennego.
Jednak uznaje się, że fizyczna nieobecność w danej miejscowości, np. ze względu na studia, przez określony czas, ale bez jednoczesnego zamiaru zmiany miejsca zamieszkania, nie powoduje utraty dotychczasowego miejsca pobytu.
Dlatego też złożenie wniosku w swoim powiecie, a nie np. mieście, w którym siedzibę ma uczelnia wyższa, spowoduje, że zostanie on szybciej rozpatrzony i szybciej będzie mogła być podpisana umowa o dofinansowanie.
Co więcej, w razie ubiegania się o pomoc w dużej aglomeracji istnieje większe prawdopodobieństwo zmniejszenia jej kwoty z uwagi na dużą liczbę wniosków złożonych przez zainteresowane osoby.
Ponadto w przypadku miast nie ma możliwości zwiększenia dofinansowania dodatku na pokrycie kosztów kształcenia z powodu miejsca zamieszkania położonego na terenie wiejskim.