Prywatna placówka (żłobek, klub dziecięcy) może ubiegać się o dofinansowanie bieżących kosztów działalności. Gmina nie będzie przeprowadzać jej wizytacji przed wpisaniem do rejestru miejsc opieki.

Czy budżet państwa udzieli dotacji prywatnej placówce

Absolwentka pedagogiki otworzyła 1 marca klub dziecięcy. Utrzymuje go z opłat pobieranych od rodziców. Nie ma dofinansowania z gminy, ponieważ ta nie zdecydowała się na wspieranie prywatnych miejsc opieki. Czy może liczyć na dotację z budżetu państwa?
Obowiązująca od 13 lipca nowelizacja ustawy żłobkowej wprowadziła zmiany, które mają zwiększać liczbę miejsc opieki nad maluchami. Jedną z najważniejszych jest możliwość uzyskiwania przez osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej dofinansowania w ramach programów prowadzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Do tej pory w konkursach organizowanych przez resort mogły brać udział tylko samorządy, ale teraz, po zmianie przepisów, ma on ogłosić kolejną edycję programu „Maluch”, która będzie skierowana właśnie do prywatnych podmiotów. Będą one mogły ubiegać się o pieniądze na pokrycie bieżących miesięcznych kosztów utrzymania placówki, przy czym jak wynika z projektu założeń konkursu, dotacja będzie przyznana tylko na miejsca opieki powstałe w tym roku. Wyniesie ona maksymalnie 1050 zł dla żłobka oraz 520 zł dla klubu dziecięcego. Szczegółowe warunki i zasady ubiegania się o dofinansowanie znajdą się w ogłoszeniu konkursowym, które w najbliższym czasie zostanie opublikowane na stronie internetowej MPiPS.
Podstawa prawna
Art. 62 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy zmienił się okres przejściowy dla klubów malucha

Pani Katarzyna od 1 stycznia 2011 r. prowadzi prywatny klub malucha. Do tej pory nie wpisała go do gminnego rejestru, ponieważ dowiedziała się, że takie placówki, które powstały, zanim zaczęła obowiązywać ustawa żłobkowa, mają dodatkowy czas na dostosowanie się do określonych w niej standardów opieki. Czy po nowelizacji przepisów został on skrócony?
Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi i otworzyły ją przed 4 kwietnia 2011 r., mogą ją kontynuować na podstawie dotychczasowych przepisów, ale nie dłużej niż przez trzy lata od momentu wejścia w życie ustawy żłobkowej. To oznacza, że okres przejściowy, w którym mają czas na dostosowanie się do jej standardów, a następnie uzyskania wpisu do gminnego rejestru, mija 4 kwietnia 2014 r. Początkowo projekt nowelizacji przewidywał skrócenie tego okresu do końca sierpnia br., ale w trakcie prac w Sejmie posłowie zdecydowali o pozostawieniu dotychczasowego terminu.
Podstawa prawna
Art. 75 ust. 2 i 3 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy gmina sprawdzi jednostkę przed jej otwarciem

Czytelniczka jest w trakcie uruchamiania żłobka, w którym będzie przebywać 20 dzieci. 15 lipca złożyła dokumenty wymagane do uzyskania wpisu do rejestru. Czy zanim samorząd wyda decyzję, sprawdzi lokal przeznaczony na miejsce opieki?
Znowelizowane przepisy nie wymagają już od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przeprowadzenia wizytacji lokalu, zanim zdecydował on o umieszczeniu żłobka lub klubu dziecięcego w rejestrze tych placówek. Celem takiego nadzoru było sprawdzenie, czy miejsce zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki wychowania oraz opieki nad dzieckiem. Przepis obligujący do jej przeprowadzenia został wykreślony, ponieważ taka wizytacja następowała w momencie, gdy właściciel żłobka dysponuje pozytywnymi opiniami wydanymi przez straż pożarną i sanepid, potwierdzającymi spełnianie standardów lokalowych i sanitarnych.
Podstawa prawna
Art. 28 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy warunki lokalowe określa tylko rozporządzenie

Firma planuje uruchomienie zakładowego żłobka dla dzieci pracowników w pomieszczeniach budynku, który zajmuje. Wymagają one jednak remontu, pozwalającego na przebywanie w nich maluchów. Czy dla sanepidu i straży pożarnej, które będą musiały zaopiniować lokal, wiążące są przepisy dotyczące opieki na dziećmi w wieku do lat 3?
Dotychczasowe doświadczenia związane z otwieraniem placówek opieki pokazują, że inspektorzy sanitarni stosowali różne interpretacje dotyczącego tego, jakie warunki powinien spełniać lokal przeznaczony na nią. Niektórzy z nich dodatkowo wymagali spełnienia standardów wynikających z innych ustaw lub tych, które obowiązywały, gdy żłobki były jeszcze zakładami opieki zdrowotnej. Dlatego nowelizacja doprecyzowuje, że lokal powinien być zgodny z wymogami wynikającymi z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. Obecnie cały czas obowiązuje to z 25 marca 2011 r. (Dz.U. nr 69, poz. 367), które zachowa swoją moc jeszcze przez dwanaście miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Potem konieczne będzie wydanie nowego rozporządzenia.
Podstawa prawna
Art. 25 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy zmieniły się zasady rejestrowania żłobków

Osoba fizyczna od połowy ubiegłego roku prowadzi żłobek. Teraz chciałaby otworzyć klub dziecięcy w innej dzielnicy miasta. Czy po wejściu w życie nowelizacji zmienione zostały przepisy związane z uzyskaniem wpisu do rejestru?
Procedura rejestracji żłobka została zmodyfikowana w zakresie dokumentów, które muszą być dołączone do wniosku o wpis. Zakładający placówkę nie musi już załączać do niego oświadczenia o numerze identyfikacyjnym NIP i REGON oraz wyciągu z rejestru publicznego potwierdzającego status podmiotu (w przypadku osoby prawnej i jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej). Te informacje będzie musiał wpisać do wniosku. Dołączyć do niego trzeba będzie oświadczenia o: niekaralności za przestępstwo umyślne, spełnianiu warunków lokalowych oraz posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy. Ponadto przed zmianą przepisów zakładający placówkę musiał przedstawić do wglądu dowód dokonania opłaty za wpis do rejestru. Obecnie musi to zrobić również w oświadczeniu.
Podstawa prawna
Art. 28 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy można wymagać od rodziców informacji o dochodzie

Organizacja pozarządowa będzie od 1 września prowadzić żłobek. Pobyt w nim będzie płatny, ale dla rodziców, którzy mają niskie zarobki, przewidziane są specjalne ulgi. Czy aby z nich skorzystać opiekunowie muszą w trakcie rekrutacji podać dane o wysokości dochodów?
Nowelizacja wprowadziła zamknięty katalog danych osobowych, których zarówno prywatne, jak i gminne placówki opieki mogą w trakcie naboru wymagać od rodziców. W tym celu muszą przedstawić oświadczenia lub zaświadczenia zawierające: imiona, nazwiska i numery PESEL opiekunów oraz dziecka, ich adres zamieszkania, w tym adres poczty telefonicznej, i numer telefonu. Kolejne zbierane w trakcie rekrutacji dane to miejsce pracy rodziców, informacje o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka. Z kolei dane o wysokości dochodu są potrzebne w przypadku ubiegania się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat, jeżeli taka ulga jest uzależniona od tego, ile opiekunowie zarabiają.
Podstawa prawna
Art. 3a ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy placówkę opieki można zgłosić elektronicznie

Czytelnik chce otworzyć żłobek. Zaczął właśnie remont lokalu, w którym będzie sprawowana opieka. Pod koniec roku planuje złożenie dokumentów potrzebnych do rejestracji placówki. Czy w przyszłości będzie mógł to zrobić przez internet?
Podmiot, który będzie chciał zarejestrować żłobek lub klub dziecięcy, będzie mógł tego dokonać, nie tylko składając wymagane dokumenty w formie papierowej, ale też za pomocą platformy ePUAP. Jednak aby to zrobić, potrzebne jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej, które określi wzory dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Formularze te zostaną zamieszczone w centralnym repozytorium wzorów takich dokumentów.
Podstawa prawna
Art. 35a ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Czy gmina rozpatrzy wniosek na starych zasadach

Pani Katarzyna złożyła 5 lipca wniosek o zarejestrowanie żłobka. Czy w związku z tym, że zmieniły się przepisy związane z procedurą uzyskiwania wpisu, będzie musiała jeszcze raz złożyć dokumenty w tej sprawie?
Zgodnie z zawartymi w nowelizacji przepisami przejściowymi w przypadku wniosków o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, które wpłynęły do gminy przed 13 lipca, stosowane są dotychczasowe zasady. To oznacza, że urzędnicy samorządowi przed wpisaniem placówki do rejestru przeprowadzą jego wizytację. Właściciel takiego żłobka będzie zaś musiał w ciągu trzech miesięcy, czyli do 13 października, podać liczbę miejsc, którymi dysponuje żłobek lub klub dziecięcy, ponieważ taka informacja musi się znaleźć w rejestrze znajdującym się na stronach biuletynu informacji publicznej.
Podstawa prawna
Art. 4 ustawy z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 747).