Gimnazja, zgniłe jajo edukacji: naprawić czy likwidować

autor: Mira Suchodolska16.11.2012, 07:05; Aktualizacja: 16.11.2012, 10:54
Dla gimnazjum dobry wynik z egzaminu to najważniejsza sprawa. Sytuuje je bowiem na określonym miejscu w rankingu.

Dla gimnazjum dobry wynik z egzaminu to najważniejsza sprawa. Sytuuje je bowiem na określonym miejscu w rankingu.źródło: ShutterStock

Gimnazja, które miały być sposobem na poprawę jakości polskiej edukacji, budzą dziś emocje większe niż 13 lat temu, kiedy je wprowadzano.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • JK(2012-11-16 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Samodzielne gimnazjum - to porażka ( wiem, bo pracowałem w takim przez 7 lat ). Sensowne jest gimnazjum rozumiane jako I stopień zespołu szkoł ponadpodstawowych, ale w małych wiejskich gminach, jest to niemożliwe do zrealizowania. Natomiast łączenie w tych samych gminach w zespoły szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi ( "0" ) z gimnazjami to nic innego jak realizacja "reformy Kuberskiego" - czyli słynna 10-latka. Poraz 500!!! pytam o to czy istnieje polityka oświatowa państwa? Czy naprawdę mają ją kształtować radni z Wąchocka, Ustrzyk Górnych, lub Wolina?

    Odpowiedz
  • Belfer(2012-11-16 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    LIKWIDACJA GIMNNAZJUM - to możliwość przejścia przez uczniów najtrudniejszego okresu dojrzewania w znanym środowisku, nawiązania przyjażni ,a nie tylko sporadycznych kontaktów, co procentuje w przyszłości. Nie wspomnę o nie powielaniu tych samych teamatów i pomijaniu niektórych. I danie czasu na faktyczne a nie pozorne wybory młodzieży, a nie dzieci. Mniej dyrekcji i administracji i obrażopnych na rzeczywistość nauczycieli. SAME KORZYŚCI.

    Odpowiedz
  • M(2012-11-16 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    LIKWIDOWAĆ !!!

    Odpowiedz
  • Mf(2012-11-16 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie porządny artykuł. Mądry i dogłębny. Można się zgadzać albo nie, ale przeczytać warto. Ja osobiście uważam że system "komunistyczny" był lepszy. Mniej stresów dla dzieciaków i stabilne zakotwiczenie w środowisku.

    Odpowiedz
  • Joanna(2012-11-16 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Witam
    Dziękuje bardzo za ten tekst ponieważ edukacja w Gimnazjalnych jest rzeczywiście na bardzo niskim poziomie. Jeśli zaś chodzi o uczniów którzy maja potencjał jest on mocno tłamszony. Po trzech latach uczenia przez nauczycieli którzy niestety też w większości są z tak zwanej "łapanki" młodzi ludzie nie mają ochoty do zgłębiania wiedzy. Podam przykład dzieci w II kl dostały za zadanie nauczenie się liczby π (Pi), za 36 liczb po przecinku miały dostać szóstkę. Mojemu synowi zajęło 15 min wyuczenie się na pamięć 57 liczb po przecinku - dostał szóstkę . Tylko nikt nie pokazał im jak tę liczbę wyprowadzić. Na pytanie czemu to służy- brak odpowiedzi.
    Brakuję nauczycieli z pasją -więc jak od młodych tego żądać? Niestety w Gimnazjach z którymi maiłam do tej pory doczynienia niweczono to czego młody człowiek do tej pory nauczył się czy wypracował.
    Nikt z polityków nie pyta się społeczeństwa jakie mają odczucia. Przecież to my chodzimy na wywiadówki a przede wszystkim obserwujemy swe dzieci. To my widzimy spowolnienie, zniechęcenie młodych ludzi. Może to jest temat o którym My Rodzice powinniśmy zacząć głośno mówić, może media mogły by wspomóc ten głos np. pytając się co dalej z edukacją naszych dzieci. Nie tylko myślę o gimnazjach ale o tym że maluchy mają odroczony czas obowiązkowego nauczania w kl I jednak Nowy Program Nauczania (Nowa Podstawa Programowa) już został wprowadzony. Dzięki temu nasze 7-latki uczą się w I kl tego co ich starsi koledzy jeszcze parę lat temu przyswajali w przedszkolnych kl 0. Tak myślę że za parę lat Polska młodzież zasili stada bezrobotnych i mimo tego że rodzice wysyłają swe pociechy na coraz to nowsze, ciekawsze zajęcia pozalekcyjne Omnibusów z nich nie będzie bo zabraknie elementarnej wiedzy, tzw podstaw.

    Odpowiedz
  • do Joanny(2012-11-16 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Z idiotycznym uczeniem się liczby PI masz rację. 45 lat temu a podstawówce mieliśmy na zadanie domowe wypisać miasta w Polsce. Napisałem z głowy ok. 30 i dostałem trójkę a debile wypisali z atlasu ponad 100 i dostali piątki.

    Odpowiedz
  • Nie wstydżmy się - mówmy głośno(2012-11-16 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    1.System szkolnictwa z PRL-u był lepszy, gimnazja to niewypał /ze względów rozwojowych młodego człowieka, należy je zlikwidować/.
    2.Poprawić edukację na studiach pedagogicznych.
    3.W szkolnictwie mają pracować PASJONACI, NIE WYROBNICY.
    4.Programy /dziś przepełnione - gimnazjalista nie zna tabliczki mnożenia do 100/, mają być dostosowane do potrzeb i realiów.
    5.Szkoła miejscem zdobywania WIEDZY, NIE WIARY.

    Odpowiedz
  • bufetowa(2012-11-16 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jesteśmy najlepsi w byciu kiepskim i przeciętnym. Sukces!!!

    Odpowiedz
  • exa(2012-11-16 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzając gimnazja nikogo nie obchodził interes dzieciaków, te oszołomy z solidarności i prawicy chciały zerwać ze wszystkim co się wiązało z PRL to była decyzja czysto polityczna i taka jest do dzisiaj. Ministrowie nie mają za grosz rozumu a nawet jak który ma to się nie przyzna ze strachu o koryto i tak jest w każdej dziedzinie nie tylko szkolnictwie . Nauczyciele ;no cóż , przyjdą "odbębnią" swoje 18 godzin i myślą tylko o KN

    Odpowiedz
  • klara(2012-11-16 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do 9
    Najpierw zastanów się, czy ktoś w ogóle pyta nauczycieli o zdanie na temat zmian w oświacie. Wszelkie zmiany, dla przykładu ostatnia, dotycząca pomocy psychologiczno-pedagogicznej (rozbuchana papierologia, mizerne korzyści dla ucznia), wprowadzane są bez konsultacji z nauczycielami. Partnerem do dyskusji dla MEN jest OSKKO (stowarzyszenie dyrektorów), czyli najsłabsze ogniwo polskiej oświaty wg raportu NIK.
    Tyle samo mamy wpływu na zmiany w prawie oświatowym, co ty miałaś/eś do powiedzenia w sprawie podwyżki VAT z 22% do 23% czy podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat.

    Odpowiedz
  • Stach Głąbiński(2012-11-16 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Wady systemu kształcenia młodzieży na poziomie średnim to:
    1. Sztywne ramy programowe i organizacyjne uniemożliwiające wykorzystanie szans jakie powstają w wyniku kształtowania się w grupie max. kilkunastoosobowej wzajemnej relacji dwu niepowtarzalnych indywidualności: wychowawcy i ucznia. Należy uelastycznić programy nauczania i znieść obowiązek systemu klasowo-lekcyjnego stwarzając wychowawcom maksimum swobody wyboru metody działania.
    2. Brak odrębnego traktowania dydaktyki i pedagogiki. Pracować z młodzieżą winien nie nauczyciel, lecz wychowawca pomagający uczniom organizować samokształcenie. Poza wykładem, prowadzonym przez znawcę przedmiotu dla dowolnie licznego audytorium niedopuszczalne jest udzielanie wiadomości zamiast pomocy w odnalezieniu tekstu objaśniającego problem, lub rozwiązania go w grupie uczniowskiej z ew. dyskretną pomocą. Podobnie z poprawianiem błędów.

    Odpowiedz
  • gość(2012-11-16 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przekazać polskie szkolnictwo od przedszkola po liceum w ręce stowarzyszeń i po problemie.

    Odpowiedz
  • do gość(2012-11-16 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Szczególnie Stowarzyszeń katolickich
    Katechetów też mamy ciekawych

    Odpowiedz
  • zły(2012-11-16 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma to jak buzek który spieprzył wszystko: edukację, służbę zdrowia i system emerytalny i w zamian za te zasługi dostaje order orła białego i ciepła posadkę w europarlamencie! pociągnąć do odpowiedzialności tego nieudacznika i hochsztaplera!

    Odpowiedz
  • cd(2012-11-16 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    TAK RZĄDY AWS, PC,UW,UD - ZRUJNOWAŁY NIE TYLKO OŚWIATĘ ALE CAŁY SYSTEM ADMINISTRACYJNY PAŃSTWA. TWÓRCY TAKICH REFORM AK OŚWIATOWA, EMERYTALNA,ADMINISTRACYJNA -POWINNI ODPOWIADAĆ KARNIE BO ONI WIEDZIELI ŻE ICH REFORMY BĘDĄ NISZCZĄCE.

    Odpowiedz
  • Wkurzony(2012-11-16 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Chociaż jeden się przyznał Jarosław Kaczyński bił się w pierś. A wielki reformator wypiło cherlawą pierś do przypięcia gwiazdy, a za te reformy wprowadzane w brew społeczeństwu powinien zobacz gwiazdę. Mamy szczęście do premierów sterownych lobbistami i jałmużną z UE za zrujnowanie i sprzedanie interesu narodowego.

    Odpowiedz
  • bajufa(2012-11-16 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    W dzisiejszych czasach ogólnego przyspieszenia i tymczasowości wielu dziedzin życia oraz powierzchownych często kontaktów międzyludzkich ( w tym rodzinnych!) przydałaby się na powrót 8 klasowa szkoła - stabilność, szansa na nawiązanie i utrzymanie przez uczniów przyjaźni i znajomości, kontakt z tymi samymi nauczycielami, którzy znają ucznia i on ich zna. Łatwiej zaradzić wtedy problemom wychowawczym. A dla nauczyciela - że egoistycznie dodam - przyjemność obserwowania rozwoju dziecka.

    Odpowiedz
  • Wkurzony(2012-11-16 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjaśnienie do komentarzy w Niemczech mają szkoły 8- klasowe i technika, które z lubością AWS zwalczał, a też należy zadać sobie pytanie ile te pseudo reformy kosztowały nas podatników i kosztuje do tej pory. W Polsce potrzebny jest tępy wyborca któremu partiokracja wmówi, że będzie hepi !

    Odpowiedz
  • exa(2012-11-16 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    do klara ; To fakt za moich czasów jak uczeń coś przeskrobał to dostał wpi...ol od nauczyciela a jak się w domu poskarżył to jeszcze w domu oberwał, a teraz wystarczy że krzyknie nauczyciel i matka leci do prokuratury ze skargą więc nauczyciele olewają ,nie dziwię się . Efekt rosną rozwydrzone matoły które nie umią czytać , myśleć , słuchają kościoła i prawicowych oszołomów typu PiS ,ONR ,MW i inne .Pokaz mamy co roku w 11 Listopada.

    Odpowiedz
  • zizo(2012-11-16 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko i wyłącznie zlikwidować i wrócić do starego podziału 8+4(lub 5) !!!

    Odpowiedz