Senatorowie bez poprawek przyjęli nowelizację ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z nią Najwyższa Izba Kontroli i regionalne izby obrachunkowe nie będą już kwestionować zasady liczenia uczniów, na których przysługuje dotacja.
W systemie informacji oświatowej nie będzie danych personalnych o młodzieży korzystającej z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Do systemu informacji oświatowej (SIO) nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia objętego szczególną pomocą. Trafią tam wyłącznie dane o liczbie takich osób. Dane wrażliwe pozostaną w specjalnych poradniach. Takie zmiany przewiduje nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz.U. nr 139, poz. 814 z późn. zm.), która została przyjęta przez Senat bez poprawek. Trafi teraz do podpisu prezydenta.
W nowym systemie mają być gromadzone dane wrażliwe o uczniach. Wśród nich znajdzie się informacja m.in. o miejscu urodzenia i zamieszkania ucznia, udzielonej mu pomocy materialnej, uzyskaniu lub nie promocji do następnej klasy czy też korzystaniu ze wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko ta ostatnia informacja ma być zakodowana. Nie będzie też w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) przekazywana informacja o prowadzonych z dzieckiem upośledzonym zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych w przedszkolu lub innej tego typu placówce.
– W bazie wciąż pozostaną inne wrażliwe informacje o uczniach i nauczycielach. W małych miejscowościach po numerach PESEL można ustalić, jaki uczeń i w jakiej formie korzystał z pomocy poradni – mówi Andrzej Antolak z sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Senatorowie bez poprawek przyjęli też nowelizację ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Zgodnie z nią Najwyższa Izba Kontroli i regionalne izby obrachunkowe nie będą już kwestionować zasady liczenia uczniów, na których przysługuje dotacja.
– Zgłaszaliśmy ten problem, bo do tej pory kontrolerzy kwestionowali przyzwnanie dotacji na absolwentów do końca sierpnia – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprezes Związku Gmin Wiejskich (RP).
Przyznaje, że mimo iż to wiąże się dla samorządów z większymi wydatkami, to zapewnianie dotacji do końca sierpnia wydaje się bardziej logiczne.
Po tych zmianach z przepisów będzie bezpośrednio wynikało, że dotacja jest przyznawana do końca wakacji, a nie do czasu nauki.
Etap legislacyjny
Czeka na podpis prezydenta