Za nowelizacją ustawy o systemie oświaty doprecyzowującej przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych głosowało 443 posłów, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
Nowela doprecyzowuje przepisy, tak by szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne prowadzone przez ministra kultury, w okresie wakacji bezdyskusyjnie miały zapewnione środki z subwencji oświatowej także za absolwentów z ostatniego rocznika.
Potrzeba nowelizacji ustawy związana jest z kwestionowaniem przez niektóre organy kontroli, np. regionalne izby obrachunkowe, stosowanej dotychczas przez większość samorządów zasady wliczania w okresie wakacji do liczby uczniów także absolwentów z ostatniego rocznika. W efekcie część szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a także szkół publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż samorządy przestała otrzymywać od samorządów za ten okres środki z subwencji naliczane na absolwentów.
W uzasadnieniu do projektu, który przygotowała PO, podkreślono, że funkcjonowanie szkół pociąga za sobą koszty nie ograniczające się tylko do wydatków w okresie od września do czerwca, gdy odbywają się lekcje. Także w czasie wakacji ponoszone są wydatki na utrzymanie bazy lokalowej oraz wynagrodzenia nauczycieli. Dlatego - zdaniem wnioskodawców - konieczne jest takie doprecyzowanie przepisów, by przekazywanie środków w czasie wakacji na absolwentów ostatniego rocznika nie budziło żadnych wątpliwości interpretacyjnych.
Według posłów nowelizacja ustawy o systemie oświaty nie pociągnie za sobą wydatkowania dodatkowych środków z budżetu państwa, gdyż środki na absolwentów z ostatniego rocznika są uwzględnione w subwencji oświatowej.
Sejm odrzucił w głosowaniu poprawkę PiS. Celem jej było zapewnienie dotowania z subwencji szkół niepublicznych, utworzonych w miejsce zlikwidowanych publicznych. Obecnie w pierwszych miesiącach działalności takich szkół, czyli od września go grudnia, placówki te są pozbawione dotacji z subwencji oświatowej.
Rząd był za odrzuceniem tej poprawki. Wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki zapewnił, rząd dostrzega problem, jednak - jak powiedział - poprawka została "niestarannie przygotowana". Za przyjęciem poprawki PiS głosowało 215 posłów, 228 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do Senatu.