Uczniów i szkół coraz mniej, a nauczycieli wciąż przybywa

autor: Artur Radwan24.02.2012, 07:02; Aktualizacja: 24.02.2012, 08:53

W ciągu ostatnich pięciu lat zlikwidowano 3 tys. szkół, w tym roku zniknie ich ok. 300. Od 2007 r. liczba uczniów zmalała o milion. Skutki niżu demograficznego tak dotkliwe dla samorządów omijają jednak nauczycieli. W tym samym czasie powstało dla nich 11 tys. nowych etatów. W efekcie 18 tys. osób znalazło pracę w szkołach. Tylko w tym roku szkolnym – blisko 3,5 tys. osób. Łącznie nauczycieli jest już 668 tys.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • A.S.ŚLĄSK(2012-02-24 18:07) Zgłoś naruszenie 10

    Chcę i po to płacę podatki, aby polskie dzieci uczyły się w klasach które nie są przepełnione a szkoły nie były " kombinatami"po1,5 do 2 tyś.uczniów.
    Chyba że jak dawne słuchy dochodziły,są ludzie u władzy którzy mają za zadanie z Polaków zrobić "roboli" dla zachodsu.

    Odpowiedz
  • wawa(2013-06-29 22:06) Zgłoś naruszenie 10

    ,,przez sztuczne utrzymywanie etatów nauczycielskich w tym roku gmina musiała zrezygnować ze wszystkich inwestycji.,, Co to znaczy ,,SZTUCZNE,,?! Nauczyciele tam nie maja godzin, nie uczą, ale dostają pensje?! Gdzie tak jest?! Poproszę konkrety! To skandal!
    PS A JAKIE WYKSZTAŁCENIE MA AUTOR? WIE KTOŚ?

    Odpowiedz
  • Pracocholik(2012-02-25 13:47) Zgłoś naruszenie 10

    Pan Radwan jest nieudacznikiem i często pisze głupoty. Do tych głupot należy się przyzwyczaić. Co on wie o pracy szkoły?. Znalazł sobie temat do pisania, no i pisze. Podzielam komentarz Murala, Ewy. Pan Radwan i samorządowcy podają nieprawdę o liczbie zatrudnionych nauczycieli. W szkołach etaty liczy się dwojako: jako etaty fizyczne i etaty przeliczeniowe. Etatów rzeczywistych zawsze będzie więcej niż przeliczeniowych. Etaty rzeczywiste to etaty o wymiarze pensum, np: 2/18, 6/18, 11/18 i 18/18, itp. . Etaty przeliczeniowe to wszystkie etaty w przeliczeniu na pensum np:.18/18, 26/26, 30/30. W obecnym czasie mamy bardzo dużo etatów nauczycielskich cząstkowych - o niepełnym pensum. Taki wymiar zatrudnienia wynika z demografii, liczby godzin w szkole z konkretnych przedmiotów i wymagań kwalifikacyjnych nauczyciela. Pytam dlaczego tego faktu nie zauważa Pan Radwan.

    Odpowiedz
  • korina(2012-02-24 11:35) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejny artykuł w stylu: Nauczyciele to darmozjady, nieroby, jest ich za dużo, za mało pracują itp.Nagonka na zlecenie rządu POpaprańców. No to zwolnić połowę nauczycieli, niech w klasach będzie po 35 uczniów, niech niepełnosprawne dzieci siedzą w domach, a najlepiej uczcie sami swoje pociechy. Nasza młodzież już i tak jest przeznaczona na tanią silę roboczą w UE. Dotąd słyszałam, jaki to dziadowski zawód - nauczyciel. Nagle słyszę, że to po prostu raj. Tylko wytrzymajcie 1!!! dzień w szkole, to zobaczycie.

    Odpowiedz
  • Bartek - nauczyciel(2012-02-24 19:12) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego tacy ludzie, którzy nie znają przepisów prawnych są dopuszczani do pisania takich artykułów??? Jaki cel ma ciągły najazd na oświate i środowisko nauczycielskie??? Przecież to nie żadna filozofia siąść za biurkiem i po raz kolejny sklecić kilka zdań poniekąd wymyślonych, żeby skłócać ze sobą środowiska zawodowe i burzyć ich reputację. Dlatego radziłbym się zastanowić autorowi tego artykułu do czego zmierza, czy takim postępowaniem do czegoś dojdzie, bo dla mnie to jest po prostu czysta praranoja. Niczego nowego tu się nie dowiedziałem, oprócz dalszycn zarzutów i bespodstawnych najazdów na nauczycieli...

    Odpowiedz
  • wojfot(2012-02-24 16:06) Zgłoś naruszenie 10

    Opanuj się człowieku!
    Zastanów się i logicznie pomyśl.
    Te nowe niby stworzone etaty dla nauczycieli to bzdura.
    To są etaty zwolnione przez nauczycieli, którzy odeszli na emerytury.
    Przestań wreszcie atakować nauczycieli. Jaki w tym masz cel?
    Jedynym konkretnym Twoim celem to jest publikować braki w własnej edukacji. Jeszcze nie spotkałem tak prymitywnego człowieka jak Ty.
    Przemyśl to dogłębnie.
    Ja nie jestem nauczycielem.

    Odpowiedz
  • Rafał(2012-02-25 21:48) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejne bzdury, w szkołach zwalniają na potęgę!!! "...Gminy przyznają, że gdy likwidują placówki oświatowe, muszą zapewnić nauczycielom miejsca pracy..." co za bzdura!!! Znam wielu zwolnionych nauczycieli i prócz odprawy nic nie otrzymali!!! Radwan do łopaty, bo do pisarstwa się nie nadajesz. Udowadniasz to po raz kolejny.

    Odpowiedz
  • Mural(2012-02-24 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Gadanie!Może zamiast liczyć nauczycieli pan Radwan policzyłby, ilu z nich jest na całym etacie, czy wyrabia pensum. U nas jest kilku nauczycieli w wymiarze 6/18 czy 9/19. A dwóch nawet ma 4/18. Bibliotekarze mają nawet 15/30 lub góra 20/30. Adekwatnie z niższymi poborami. Trudno od takich oczekiwac, że dorobia do mitycznych 40 godzin w tej szkole resztę siedząc za darmo. Etaty kleją w kilku szkołach borykając się z przemieszczaniem w ciągu dnia, bo szkoły pracują w podobnych godzinach.

    Odpowiedz
  • czy ktoś uczył radwana?(2012-03-02 01:32) Zgłoś naruszenie 00

    pinokio radwan z traumą

    Odpowiedz
  • czytacz(2012-02-24 18:23) Zgłoś naruszenie 01

    Kolejna kasta świętych krów a na emerytury pójdą jako pierwsi

    Odpowiedz
  • konkret(2012-02-24 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    W polskich szkołach jest 53tys wolnych miejsc pracy dla nauczycieli. /dane MEN/ Reszty nie tłumaczę bo i tak nie zrozumiecie.
    Pesel a etat to nie to samo.

    Odpowiedz
  • olik(2012-02-24 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    zapomniano dodać,że programy nauczania w stosunku do tzw.komuny,zostały okrojone o 3/4.Wychodzą ze szkoły bęcwały.Najczęściej widać to na forach/Dysleksja,dysortografia,,, dys,,,funkcja.Kiedyś takie pojęcia nie istniały a za błędy otrzymywało sie na cztery litery i tyle.

    Odpowiedz
  • Amigos(2012-02-25 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Mural, co to znaczy 15/30 etatu? To czasem nie jest 1/2? Mam nadzieję, że nie uczysz matematyki...

    Odpowiedz
  • Kasia(2012-02-25 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Amigos, nie wiem czy wiesz ale w szkole używa się takich właśnie oznaczeń części pensum. 15/30 to rzeczywiście oznacza połowę etatu bibliotekarza ale zapis wskazuje, że cale pensum to 30 godzin. A ty tu wyjeżdżasz z ułamkami. I zaraz o nauczaniu matematyki. Ddaj jeszcze, że Mural/sorry/ może ma kłopoty z facetami, ojca pijaka etc. Chyba to przesada równoległe wysuwanie wniosków, o których ten artykuł komentowany nic nie mówi. A co do samej Mural, to od kilku lat wyraźnie pisze, że jest nauczycielem bibliotekarzem. I cenię jej posty za to, że pisze konkretnie, bazując na swoich doświadczeniach. Czasami jest kontrowersyjna ale używa tego, aby dobitnie pokazać rzeczywistość, którą zna. Dlaczego nie czepiłeś się innych podanych przez nią przykładów pensum, zamieniając je w zapisie na ułamki - jestem ciekawa? Bo Mural miała prawo nawet ustnie to zapisać.

    Odpowiedz
  • heheh(2012-02-25 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem tylko tyle w programie nauczania jest dużo przedmiotów zbędnych podobnie jak i kierunków kształcenia,,, zatem też i tyle mamy nauczycieli upchanych do budżetówki po znajomości pochodnych od PZPR z dziada pradziada..

    Odpowiedz
  • Lux(2012-02-25 20:10) Zgłoś naruszenie 00

    Zwiększyć przywileje prawnikom sędziom i prokuratorom przecież muszą z czego żyć już 6 tys. na dzień dobry nie wystarcza immunitet żeby mandatów nie płacić to mało. Zabrać nauczycielom, matkom chorym i dać prawnikom ale żeby dużo dużo.
    Minister Wasz miał rację jesteście bardzo chętni do zmian deregulacji modernizacji oszczędzania ale tylko nie w swoim środowisku, mam nadzieję że Gowin zrobi to czym Was lekko postraszył że pokaże przywileje sędziów i prokuratorów i ich marne zarobki takie że w Niemczech nie mają sędziowie a i praca jaka wspaniała sprawy po 5 lat się toczą że już nikt nie wie o co idzie spór a w Strasburgu nasi w czołówce.
    Piszę o prawnikach jako "Was" ponieważ jesteście gazetą korporacyjną - prawniczą

    Odpowiedz
  • Mama(2012-02-27 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    W Stargardzie Szczecińskim były starosta, dostał etat w szkole podstawowej nr 4, choć wszystkie stanowiska nauczycielskie (WF) są obsadzone. To znaczy, że przychodzi podpisuje listę i siedzi w pokoju nauczycielskim przez 18 godzin.
    Czy to nie jest chore?

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-02-27 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    UCZNIÓW CORAZ MNIEJ, NAUCZYCIELI CORAZ WIĘCEJ! Czyli PRACY CORAZ MNIEJ! A mówią, że nadal PIENIĘDZY za mało dostają.
    I to wystarczy za WSZELKIE komentarze.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-02-27 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Poczytałem jednak jeszcze komentarze i mam kilka uwag:

    Do: 24: stęskniony z IP: 178.182.73.*
    Spójrz jak Ty piszesz, zamiast innych wyzywać od tępaków. I Ty jesteś nauczycielem?

    Do: 35: Nauczyciel z IP: 81.15.229.*
    W takim razie proponuję wyjazd na prowincję - będzie taniej!

    Do: 38: Bywalec z IP: 83.30.186.*
    Nauczycieli jest ZA DUŻO i dlatego wszędzie się wciskają. Przecież oni WSZYSTKO WIEDZĄ NAJLEPIEJ! Przyzwyczaili się uczyć i chcą nadal uczyć nawet tych mądrzejszych od siebie. O, przepraszam, tylko oni są mądrzy, reszta to tępaki, jak powiedział "stęskniony" spod 24.

    Do: 42: A.S.ŚLĄSK z IP: 83.30.48.*
    Do dzisiaj pamiętam, że w latach 1960-1964 w mojej szkole podstawowej było ok. 700 uczniów. I wcale nie czułem, że to był kombinat.

    Do: 44: Bartek - nauczyciel z IP: 217.153.168.*
    Nie sądzę, że celem tego artykułu ma być jakiś najazd na nauczycieli. Nie odwracaj kota ogonem, tylko odnieś się do SEDNA artykułu!

    Do: 51: Rafał z IP: 188.147.157.*
    A co mieliby jeszcze dostać oprócz odprawy? Dom, extra samochód i emeryturę bez względu na wiek i lata pracy? A Ty zapewne jesteś "krytykiem literackim", skoro tak oceniasz dziennikarza.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-03-19 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    do 37. osiągnięcia pedagogiczne to takie, jak uczeń na przerwie czy na lekcji zamiast 5 razy, zaklnie 3 razy i jeszcze przeprosi.

    Odpowiedz