Nauczyciele nie potrafią uczyć matematyki w najmłodszych klasach

autor: Artur Grabek20.02.2012, 07:14; Aktualizacja: 20.02.2012, 11:41

Problemy z logicznym i kreatywnym myśleniem, tabliczką mnożenia oraz trudność w wykorzystaniu wiedzy matematycznej w praktyce – to najczęstsze kłopoty najmłodszych dzieci z nauką tego przedmiotu ścisłego. Eksperci są bezlitośni – to wina nauczycieli, którym wydaje się, że potrafią uczyć maluchy z klas I – III.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • xxx(2012-02-20 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz odezwą się głosy, że znowu nagonka na nauczycieli. A takie są po prostu fakty, że ci "wszechstonnie wykształceni" nauczyciele są do dupy.Biora kasę za nic. Zaraz zobaczymy święte oburzenie za krytyczny artykuł

    Odpowiedz
  • iwa(2012-02-20 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Cała prawda.Rzeczywiście nie utrwalają bo gonią z programem mało tłumaczą i po prostu mówią że rodzice maja przerabiać bo oni muszą realizowac program.A najgorsze są ambicje dyrektorów szkół aby jego szkoła była w jak najwyższej klasyfikacji i biedne dzieci to zwykle szzcury.

    Odpowiedz
  • gucio(2012-02-20 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej wolnego bez obowiązku odrabiania niezawinnionych przerw w szkole. Na więcej wolnego nauczyciele nie narzekają, wszystko inne to same problemy.

    Odpowiedz
  • elisee(2012-02-20 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jak studenci maja znać prawidłowości rozwojowe uczniów, jeśli nie mają psychologii rozwojowej na studiach- nawet na dziennych. Mam kolejną studentkę praktykantkę, która nie ma najmniejszego pojęcia jak funkcjonują dzieci 5-6 letnie a jak 10-latki itp.I co mam robić. Przecież nie będę wykonywać pracy za wykładowców akademickich.I kto zatwierdza programy na studiach licencjackich i magisterskich. Totalna żenada!

    Odpowiedz
  • jahu(2012-02-20 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdury!
    idźcie do szkoły to zobaczycie co uczą nauczyciele
    ja mam syna w 3 klasie i daje sobie radę, bo ma super nauczyciela!
    a tutaj uogólnianie wszystkie, że wszyscy nauczyciele są be

    Odpowiedz
  • benk(2012-02-20 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    W szkole nie potrafią, ale na korepetytolach to wykazują maestrię, także finansowo- kasiorową.

    Odpowiedz
  • mama(2012-02-20 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Moje dziecko umie matematykę TYLKO dlatego ze ja go nauczyłam , tabliczki, rozwiązywania zadań, siedzielismy tak długo az zrozumiał kolejny materiał. Na testach wypadł celujaco ale zasługi szkoły w tym nie ma. Panią w klasie interesują tylko dzieci które są geniuszami matematycznymi, reszta musi radzic sobie sama albo liczyć na rodziców.

    Odpowiedz
  • Gawith(2012-02-20 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    A może problem nie w 100% leży w nauczycielach tylko też w beznadziejnym programie nauczania który większą wagę przykłada do popierdułek a nie kluczowej dla późniejszego rozwoju człowieka nauce logicznego myślenia.
    Brak podziału na konkretne lekcje w klasach I-III i uczenie matematyki przez niezbyt zazwyczaj rozgarnięte panie które nienawidzą tego przedmiotu (no bo kto idzie na kierunek "nauczanie wczesnoszkolne"?) to też nienajlepszy pomysł...

    Odpowiedz
  • ala(2012-02-20 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    co do nauczania matematyki -to fakt nauczyciel nie che wytłumaczyć uczniowi prosto i logicznie zadanie bo mu się nie chce po drugie książki są tak głupio napisane że one i te zadania nadają się do 4 klasy a nie 1-3 to samo jest z językiem polskim czy ktoś przeczytał książkę -czytankę di języka polskiego mi włosy dęba stanęły jak zaczęłam ją przeglądać czy ci co ją zatwierdzili jako książka do 1 klasy mieli trochę rozumu w głowie ,czy tylko chęć kasy w kieszeni.

    Odpowiedz
  • basia(2012-02-20 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    A potem wszyscy się dziwią, ze Polacy nie potrafią oszczędzać. A niby jak maja to robić jak podstawowej wiedzy nie mają i liczyć nie potrafią?

    Odpowiedz
  • BB(2012-02-20 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Bo taka jest prawda - nowe metody nauczania - żadna rewelacja. Ktoś kasę wziął i męcz się nauczycielu! . Dziś babcie nie czytają bajek, rodzice nie rozmawiają z dziećmi ... i koło się zamyka. tych braków żadna szkoła nie wyrówna. Musi mieć na czym bazować ten poobijany zewsząd nauczyciel.A że do zawodu trafiają coraz słabsi - nie da się ukryć!

    Odpowiedz
  • uw.pedagog(2012-02-20 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam : http://trzecioklasista.cke-efs.pl/wpisy/miroslaw-dabrowski-pozwolmy-dzieciom-myslec
    Może niektórzy zrozumieją "jak myśli" dziecko w klasie 1 - 3

    Odpowiedz
  • uw.pedagog(2012-02-20 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Kto idzie na kierunek nauczanie wczesnoszkolne" ?
    Ja poszłam;
    - moje wyniki z każdego arkusza matury rozszerzonej (z matematyki, wosu, angielskiego i polskiego) przekraczały 80%.
    - uważam, że swoją pracę wykonuję bardzo solidnie;
    Dziękuję za uwagę.

    Odpowiedz
  • kinga260(2012-02-20 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciel jest realizatorem, a nie pomysłodawcą podstawy programowej. Jeśli w ciągu kilkunastu lat przeprowadza się reformy reform, których główną zasadą jest obcinanie siatki godzin, to czego można oczekiwać??? Chyba tylko zamieszania. A co do reform... Moim zdaniem jakiekolwiek zmiany powinno było się zacząć od reformy szkolnictwa wyższego, bo to przecież na tym etapie edukacji kształtowane są umiejętności nauczycieli...

    Odpowiedz
  • młodzież(2012-02-20 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Taki niski jest poziom nauczycieli po prywatnych pseudo uczelniach,wypuszczających pseudo douczonych absolwentów.

    Odpowiedz
  • olga(2012-02-20 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgadzam się. Kończę właśnie studia magisterskie - Pedagogika wczesnoszkolna i dodatkowo Pedagogikę specjalną. Moje zajęcia przez wszystkie lata studiów to głównie psychologie: rozwoju, ogólne, osobowościowe, kliniczne, psychopatologie z naciskiem oczywiście na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Diagnostyka pedagogiczna i psychopedagogiczna - pokazuje jak pracowac z uczniem z trudnościami w uczeniu się, a także z uczniem wybitnie zdolnym. Oczywiście przedmioty takie jak edukacja polonistyczna, matematyczna, środowiskowa czy zdrowotna też są jak najbardziej, jednak największy nacisk kładzie się na indywidualny rozwój ucznia, przede wszystkim nas studentów uczą, że do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie, każde dziecko rozwija się w innym tempie i na to musimy zwracać uwagę. Proszę, więc nie oskarżać i pomawiać wszystkich nauczycieli, bo wszystko zależy nie tyle od uczelni co od wykładowcy, który przekazuje nam wiedzę.

    Odpowiedz
  • NMW(2012-02-20 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety dzisiejsz szkoła realizuje program - nie uczy. To co się dzieje to nic innego tylko STUDIOWANIE - w szkole nauczyciele "przelecą" temat w ćwiczeniach zaznaczą stosowną ilość ćwiczeń i uczeń niech sobie radzi w domu. Jęzeli rodzice mu nie pomogą - to przysłowiowa lipa.

    Odpowiedz
  • NIK-t(2012-02-20 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    DO BENKA. Może inaczej się pracuje z jednym dzieckiem na korkach niż z trzydziestka w klasie - a wśrod nich dyslektycy, autystycy, ADEHadowcy, Aspergery , opóźnieni intelektualnie , trochę przeciętnych i 1,2 zdolnych matematycznie...?

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-02-20 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    W kl. I-III nie uczy matematyk, polonista itp. tylko nauczyciel nauczania początkowego, czyli nauczyciel uniwersalny. Tak jak farba w puszce uniwersalna - na drewno, na metal, na zewnątrz i do wewnątrz. Farba do wszystkiego, czyli konkretnie do niczego.

    Odpowiedz
  • NIK-t(2012-02-20 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    A że rodzice pomagają w lekcjach, to chyba żadna nowość?Tak było , jest i powinno być. Skąd ten pomysł, by rodzice tego zaprzestali? Przecież to świetna okazja , by pobyć intelektualnie i emocjonalnie ze swoim dzieckiem:)

    Odpowiedz