Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia. Płacimy wszyscy

autor: Artur Radwan30.01.2012, 07:25; Aktualizacja: 30.01.2012, 09:22

Samorządy uważają, że za urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia powinien płacić ZUS. O jego przydzieleniu mogłaby decydować komisja, a nie lekarz rodzinny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (150)

  • hydraulik(2012-01-30 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu nagonka na nauczycieli? Jesteście nie tylko śmieszni, jesteście żałośni.

    Odpowiedz
  • waloryzacja%(2012-01-30 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno była nagonaka na służby mundurowe. Teraz na nauczycieli. Następni będą górnicy czy kolejarze ?. Wygląda to na celowe antagonizowanie poszczególnych grup zawodowych. To łatwiejsze niż np. zmniejszenie cen paliw czy zajęcie się gospodarką.

    Odpowiedz
  • Michał(2012-01-30 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Oburzacie się, ze jest nagonka na nauczycieli a nie widać jakoś oburzenia na nagonkę na polityków. Ciekawe, bo dużych różnic między tymi dwoma grupami zawodowymi nie widać.

    Odpowiedz
  • Cezar(2012-01-30 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    czasami się zastanawiam do jakich szkół chodzili dziennikarze GP piszący te artykuły nagonkowe o nauczycielach? Chyba Was tam bili encyklopediami po głowach, bo teraz są tego efekty...

    Odpowiedz
  • abc(2012-01-30 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest nagonka, ale prawda. Super, że w końcu dowiemy się jak pracują nauczyciele oraz ile mają niesłusznie przyznanych przywilejów w porównaniu z innymi grupami zawodowymi posiadającymi także wyższe wykształcenie i o niebo lepsze.

    Odpowiedz
  • Były nauczyciel emeryt.(2012-01-30 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest nagonka, to jest dopiero żałosne, że hutnik, górnik, policjant z prewencji czy z ruchu drogowego musi pracować 40 godzin tygodniowo i należy
    im się tylko 26 dni roboczych urlopu, gdy nauczyciel pracuje 18 godz.tygodniowo, 3 miesiące w roku wolnego jeszcze po 7 latach roczny urlop
    dla poratowania nadszarpniętego zdrowia. Żebyście tylko Wy nauczyciele nie
    dostali z tego przemęczenia przepukliny lub gruźlicy. Czas by wreszcie ktoś opanował to rozpasanie.

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2012-01-30 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    A może zająłby się Pan "chorymi" urzędnikami państwowymi (tymi z wyższej półki), którzy na zwolnieniu lekarskim przebywają ponad rok, kiedy tylko zaczynają się roszady kadrowe?
    Mam nieodparte wrażenie, że Pana niechęć do nauczycieli ma podłoże w jakich osobistych doświadczeniach. Nie potrafię bowiem inaczej sobie wytłumaczyć Pana tendencyjności, i braku obiektywizmu i zwykłej chęci do rzetelnego zgłębienia tematu polskiej oświaty.
    Podjudzanie społeczeństwa przeciw nauczycielom już zaczyna przynosić owoce, a będzie jeszcze gorzej. Zachowanie młodzieży, pozbawiane kolejnych autorytetów, zaczyna czasem budzić strach. Rotacja w tym zawodzie wśród młodych nauczycieli jest duża - może Pan się nad tym problemem pochyli i zastanowi dlaczego?
    Każdy ma prawo do swojej opinii, ale pisząc publicznie należy pomyśleć też o konsekwencjach.
    Nigdy nie byłam na urlopie dla podratowania zdrowia ale udaje sie na niego, zaraz po operacji, moja chora na raka koleżanka. We wrześniu pożegnaliśmy naszego kolegę (48 lat). Przed śmiercią był na urlopie zdrowotnym. Chorował długo, pracując. Stresująca praca nie pomogła w zmaganiach z rakiem żołądka.
    Proszę nie uogólniać, pisząc o nienależnym urlopie. W KAŻDYM zawodzie mamy do czynienia z patologią i należy się tym zajmować. Ale nie daje to prawa do wrzucania całej grupy zawodowej do tego samego worka. Dziennikarska rzetelność tego wymaga
    Z poważaniem

    Odpowiedz
  • Aga(2012-01-30 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Taak podwyżki im dajcie, tak ciężko pracują, wolne weekendy, ferie, wakacje jeszcze płatne urlopy roczne ;/ pasożyty na koszt podatników.Chore przywileje już dawno powinny być zlikwidowane

    Odpowiedz
  • malgonia(2012-01-30 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Świetnie!!! Nauczyciel - wróg publiczny nr 1!!!

    Odpowiedz
  • aaa(2012-01-30 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Żadna nagonka tylko czysta prawda, tylko ty hyrdauliku jesteś żałosny przez brak wiedzy w zakresie karty nauczyciela. Kup sobie (najlepiej z komentarzem) i wtedy zobaczysz, ze ciągle są równi i równiejsi na tym padole. Tępi ale nie ruszalni nauczyciele

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2012-01-30 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu bicie piany i szukanie dziury w całym. Urlop zdrowotny nie jest nowością i zawsze przysługiwał nauczycielom raz na siedem lat pracy dydaktycznej. Teraz więcej nauczycieli korzysta z tego przywileju tylko dlatego, że jest niż demograficzny i ten urlop stał się po prostu sposobem na utrzymanie etatów - każdego roku jeden z przedmiotowców idzie na urlop, a pozostali mają godziny. Zamiast czepiać się i robić widły z igły może ktoś pomyślałby nad poprawą reformy oświaty, która rozkłada od środka nasze szkolnictwo.

    Odpowiedz
  • Żychu(2012-01-30 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Skończyć raz na zawsze ze wszystkimi przywilejami każdej grupy zawodowej

    Odpowiedz
  • MJ12(2012-01-30 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny artykuł, który jest nadużyciem i który nie zawiera chociażby odrobiny obiektywnego spojrzenia na zagadnienie. "Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia". Ile z wymienionych przypadków urlopów dla poratowania zdrowia zostało przyznanych z naruszeniem prawa, czyli osobom, które urlopu takiego nie potrzebują? Jakoś nie potrafię znaleźć na to pytanie odpowiedzi w artykule p. Radwana. A przecież to pytanie jest kluczowe, bez odpowiedzi na nie stwierdzenie, czy dochodzi do tytułowych nadużyć jest niemożliwe. Zatem najnowsze dzieło można określić tylko w jeden sposób: PLUGAWA MANIPULACJA.

    Odpowiedz
  • Mural(2012-01-30 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być, że niektórzy nauczyciele nadużywają prawa do leczenia". Prawo do urlopów to nie obowiązek ich brania. Weszłam w 28 rok pracy i nigdy nie byłam na takim urlopie, mimo leczenia przewlekłego przez 25 lat /od 16 roku życia/ i w następstwie jego problemy z nadciśnieniem oraz ogromną retencją wody. Efekt złego leczenia. Na zachodzie to bym miliony wygrała za to ale tu jest Polska. Starałam się skutecznie nie chodzić na zwolnienia lekarskie, stąd może kiepski wynik takiego leczenia, bo ważniejsza była praca. Trochę rozumiem tych, którzy ze strachu przed utrat a etatu idą teraz na takie urlopy. Niż demograficzny przewiduje się w oświacie na kilka lat naprzód i co zrobiły kolejne rządy? Zablokowały możliwość odejścia na wcześniejszą emeryturę tym, co do niej zostało ledwie rok-dwa na starych zasadach. Niepotrzebnie też pozwolono dorabiać sobie nauczycielom emerytom, to ma rację bytu wtedy, gdy brakuje nauczycieli na rynku. Zawód nauczyciela to zawód specyficzny, uzależniony jak mało który od demografii. Mimo, że to oburzy wielu tu wpisujących. Może wiedząc, że będę pracować jeszcze 8-10 lat dłużej, trzeba zadbać o zdrowie, aby tego doczekać i pożyć parę lat na emeryturze?

    Odpowiedz
  • NAUCZ(2012-01-30 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    NALEŻY SIĘ WIEĆ O CO KAMAN?!?!?

    Odpowiedz
  • ddd(2012-01-30 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Radwan - prawnik, były pracownik Rzadowego Centrum Legislacji i MON. Taki był dobry, że w marnej gazetce wylądował ???

    Odpowiedz
  • Adam(2012-01-30 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    do Michała:
    różnice między nauczycielami i politykami są. Politycy zarabiają 10 razy więcej i mają gdzieś, to co się dzieje.

    Odpowiedz
  • EN(2012-01-30 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdy tak łatwo nie było zostać nauczycielem. Studia z pedagogiki na prywatnej uczelni na zasadzie "płacisz i masz".Następnie podyplomówki na tej samej zasadzie. Tyle miernoty nigdy nie było w zawodzie. Wiem, bo jestem byłym nauczycielem z dużym stażem pracy. Uciekałem ze szkoły widząc co się dzieje. Młode panie nauczycielki robiły bezkarnie tyle błędów i jednocześnie obnosiły się z wielką pychą i pogardą dla mnie starszego nauczyciela. My studiowaliśmy inaczej. Ja mam gruntowne studia z matematyki na UAM w Poznaniu po uprzednim Liceum Pedagogicznym. Pierwsze lata mojej pracy , to pokora i szacunek dla starszych kolegów.

    Odpowiedz
  • ewer(2012-01-30 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Takich bzdur dawno nie czytałem.Kto płaci za pisanie takich bredni?

    Odpowiedz
  • ewer(2012-01-30 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Takich bzdur dawno nie czytałem.Kto płaci za pisanie takich bredn Urlopy,opieka lekarska i przywileje POwinny przysługiwać tylko posłom,senatorom,rządzącym i prezesom sólek skarbu państwa.
    Reszta ma tylko głosować-wiadomo na kogo i płacić.

    Odpowiedz