Wójt może przesunąć termin na składanie informacji o liczbie dzieci w niepublicznych przedszkolach

autor: Marcin Nagórek29.07.2020, 09:08; Aktualizacja: 29.07.2020, 10:31
Pingwin rządzi

Tak, możliwość wyrażenia zgody na odstąpienie od ustawowego terminu do składania informacji o planowanej, objętej dotowaniem liczby dzieci ma organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, np. wójt. Może go przesunąć do 60 dni od 30 września danego roku. Takiego uprawnienia nie ma rada gminy.źródło: ShutterStock

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wskazuje, że 30 września jest terminem granicznym na składanie wniosków o dotację przez niepubliczne przedszkola. Tymczasem wiele placówek informuje nas, że do końca roku spodziewają się dużej rotacji dzieci. Czy korzystając albo z prerogatyw z ww. ustawy, albo z tarcz antykryzysowych, można wydłużyć termin na składanie informacji o liczbie dzieci, np. o 60 dni?

Tak, możliwość wyrażenia zgody na odstąpienie od ustawowego terminu do składania informacji o planowanej, objętej dotowaniem liczby dzieci ma organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, np. wójt. Może go przesunąć do 60 dni od 30 września danego roku. Takiego uprawnienia nie ma rada gminy.

Od razu należy wskazać, że nie mają tu zastosowania przepisy tarcz antykryzysowych. Bo choć w specustawie o COVID-19 ustawodawca wprowadził różne uproszczone sposoby postępowania z dotacjami, to jednak dotyczy to ściśle określonych ich rodzajów. Szczególne możliwości są związane z udzielaniem dotacji w oparciu o mechanizmy prawne wynikające z ustawy o działalności pożytku publicznego – art. 15zzl czy art. 15zzm specustawy o COVID-19. Co przy tym istotne, ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie podobnych rozwiązań legislacyjnych w odniesieniu do dotacji udzielanych na podstawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (dalej: u.f.z.o.). Dlatego analiza zadanego pytania winna być dokonana właśnie na podstawie tego ostatniego aktu prawnego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane