Czternastka dla nauczycieli się kurczy. Wszystko przez zmiany w Karcie nauczyciela

autor: Artur Radwan05.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.02.2020, 09:24
Eksperci podkreślają, że rozliczanie średnich wynagrodzeń powinno być dokonywane łącznie dla wszystkich stopni awansu zawodowego. Zdarzają się sytuacje, że w danym roku samorząd wydawał znaczne kwoty na dopłaty do wynagrodzeń, ale jednocześnie na niektórych stopniach awansu zawodowego średnia nie została osiągnięta. Rozliczenie łączne wyeliminowałoby tego typu sytuacje.

Eksperci podkreślają, że rozliczanie średnich wynagrodzeń powinno być dokonywane łącznie dla wszystkich stopni awansu zawodowego. Zdarzają się sytuacje, że w danym roku samorząd wydawał znaczne kwoty na dopłaty do wynagrodzeń, ale jednocześnie na niektórych stopniach awansu zawodowego średnia nie została osiągnięta. Rozliczenie łączne wyeliminowałoby tego typu sytuacje.źródło: ShutterStock

Wyższa kwota za wychowawstwo i nowy dodatek na start w niektórych gminach obniżyły jednorazowe świadczenia uzupełniające. Wciąż jednak wiele z nich nie radzi sobie z zapewnianiem średniej płacy dla nauczycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Asasello(2020-02-18 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    P.T. Szanowni Nauczyciele Proszę przeczytać zapisy Karty Nauczyciela dotyczące obowiązku uzyskania średnich wynagrodzeń nauczycieli. Proszę się nie oburzać na ustawodawcę. Takie są regulacje prawne, gdy nie uzyskają Państwo średnich w poszczególnych stopniach awansu, organ prowadzący wypłaca wyrównanie: czternastą pensję. Jeżeli nie wypłaca, to oznacza, że Wasze zarobki osiągnęły tę średnią. I proszę się nie irytować tak mocno, znajomość prawa dotyczącego Was, to wasz obowiązek. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • bej(2020-02-18 07:13) Zgłoś naruszenie 10

    Autor jak zwykle prowokuje do pytania: czy miał pan w szkole pod "górkę"? z Pana artykułów zawsze musi wyzierać niechęć do nauczycieli i szczucie czytelników na nauczycieli? czternastka????

    Odpowiedz
  • Jola(2020-02-07 20:28) Zgłoś naruszenie 10

    Panie Radwan, mało czytam gazetę prawną ponieważ artykuły są mało obiektywne ale z tą czternastka to Pan zupełnie od prawdy i obiektywizmu odszedł. Panie ,, dziennikarzu,, proszę przyjść pracować do szkoły i otrzymać powyższa czternastkę!!!

    Odpowiedz
  • Sunnyline(2020-02-07 08:05) Zgłoś naruszenie 20

    Sporo błędów merytorycznych w artykule. Po pierwsze, świadczenia na start (1000 zł) nie wlicza się do średnich wynagrodzeń. Po drugie, świadczenia te otrzymują nauczyciele stażyści, a nie kontraktowi. Po trzecie... Autor mógł się bardziej przyłożyć

    Odpowiedz
  • Nl(2020-02-06 21:49) Zgłoś naruszenie 10

    Co to jest ta czternastka?

    Odpowiedz
  • Wrrr(2020-02-06 19:15) Zgłoś naruszenie 20

    Ale macicie ludziom w głowach. Nie ma żadnej 14stki. Oszukujecie ludzi. Jest 13stka wypłacana w lutym i na tym koniec. Po co oszukiwać i ssuc ludzi na nauczycieli

    Odpowiedz
  • Nauczyciel praktyk (2020-02-06 16:21) Zgłoś naruszenie 10

    Jaki dodatek za wychowawstwo? Od września nie dostałem nic!!!

    Odpowiedz
  • Jolanta(2020-02-06 16:17) Zgłoś naruszenie 20

    Nigdy nauczyciele nie mieli i nie maja czternastek. Dlaczego dziennikarz wprowadza lydzi w błąd ? Jak się nie ma należytej wiedzy nie należy pisać

    Odpowiedz
  • Malgosia (2020-02-06 15:51) Zgłoś naruszenie 20

    Pracuję od 18 lat w oświacie i nigdy nie miałam 14tej pensji. Kto to wymyślił?

    Odpowiedz
  • Deamn(2020-02-06 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    Idź się wysikaj

    Odpowiedz
  • Natalia(2020-02-06 14:53) Zgłoś naruszenie 10

    "Świadczenie na start" nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela. I nie jest ono dla nauczycieli kontraktowych tylko dla nauczycieli stażystów którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie rozumiem również jak w Legnicy nauczyciele mogli "dostać nadpłatę"? Osoba która pisała artykuł chyba nie do końca zna się na rzeczy...

    Odpowiedz
  • Polak placacy podatki(2020-02-06 12:30) Zgłoś naruszenie 11

    Żadnych przywilejów branżowych. Dla żadnej grupy zawodowej.

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-02-06 09:33) Zgłoś naruszenie 11

    35 lat uczę i pierwszy raz słyszę o 14 pensji. Kolejna gazeta próbuje robić ludziom wodę z mózgu. I to Gazeta Prawna

    Odpowiedz
  • hyhyhy(2020-02-05 20:52) Zgłoś naruszenie 260

    Prawdziwa 14-tka jest dla tzw. twórców, jednym z nich jest być może niejaki Radwan. Tworzy artykuły. Jego 14-tka to 50% ulga w przychodach branych do podatku PIT. Właściwie nie 14-tka tylko 14-19 -tka. Płaci tak jakby za pół roku.

    Odpowiedz
  • Mike(2020-02-05 20:37) Zgłoś naruszenie 242

    Nie no proszę. Te sumy brutto nawet po doliczeniu dodatków motywacyjnych i za wychowawstwo są średnio o 1000zl zawyżone. To nawet nie manipulacja. To zwykle kłamstwo. A tej "czternastki" nawet nie skomentuje

    Odpowiedz
  • Ala i As(2020-02-05 20:13) Zgłoś naruszenie 643

    Oni tj. nauczyciele to i 15- kę by wzięli bez skrupułów, tak są nienapasieni...!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anna(2020-02-05 18:49) Zgłoś naruszenie 461

    Rzekoma czternastka jest jak yeti.Wielu słyszało, nikt nie widział...

    Odpowiedz
  • Polonistka (2020-02-05 15:45) Zgłoś naruszenie 533

    Przepracowalam w szkole 32 lata i nigdy nie dostalam zadnej czternastki. Co za bzdury!

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2020-02-05 15:05) Zgłoś naruszenie 495

    Niech oni sprawdza ile zarabiają nauczyciele w życiu nie widziała takie pensji na swoim koncie. Czternastka to jakaś bzdura!!

    Odpowiedz
  • Barbara (2020-02-05 14:29) Zgłoś naruszenie 1123

    Czternastka?????? Pracuję juz 37 rok i o zadnej 14stce nie slyszalam. O czym pisze ten redaktor? Pomylilo mu się gornictwo ze szkolnictwem. Zawsze się zastanawiam czytajac takie glupoty skad ci "redaktorzy" czerpią informacje. Mam wrazenie, że stoją pod kopalnią i pytaja gornikow ile zarabiaja nauczyciele, jakie mają dodatki, a potem wypisuja BZDURY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz