statystyki

Dzień Nauki Polskiej: Nowe święto państwowe, ale bez dnia wolnego

autor: Paulina Szewioła13.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.01.2020, 08:12
Kalendarz

Kalendarzźródło: ShutterStock

Sejm zdecydował, że 19 lutego będzie Dniem Nauki Polskiej. Ma to być wyraz uznania dla dokonań krajowych naukowców.

W czasie sejmowej debaty Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wskazał, że ustanowienie święta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska naukowego. Stwierdził jednocześnie, że jest to szansa na popularyzowanie działalności naukowców.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bi Bi(2020-01-14 00:01) Zgłoś naruszenie 210

    Najbliższe 5 lat, to nie będzie dobry okres ani dla szkolnictwa wyższego, ani dla nauki polskiej. Powód? Brak pieniędzy na rozwój obydwu przenikających się nawzajem sektorów. Wedle Eurostatu przeznaczamy dziś 1,3% PKB na naukę, co daje Nam 25 miejsce w UE, i 35 miejsce w Europie wedle OECD. To przekłada się na 39 miejsce Polski w globalnym indeksie innowacyjności. Po 1989 r. systematycznie, co dekadę obniżamy nakłady na naukę, a także oszczędzamy na rozwoju kadr akademickich i naukowych, czyli na przestrzeni minionych 30 lat doszło do zapaści sektora wiedzy nad Wisłą. Dziś, także nie ma pieniędzy na rozwój nauki polskiej, ale mamy reformy za reformami ze świętem nauki włącznie. W najbliższych latach po przejściu osób urodzonych w 50 latach XX w. na zasłużoną emeryturę wystąpi w wielu dyscyplinach, specjalnościach naukowych luka pokoleniowa. Wielu młodych naukowców wybiera emigrację z Polski za chlebem i lepszym życiem, niejednokrotnie jest to bilet w jedną stronę. I słusznie, gdyż już dziś wiadomo, iż w bieżącym 2020 r. ani szkolnictwo wyższe, ani nauka nie mogą liczyć na wzrost nakładów budżetowych ze wzrostem płac włącznie. Smutne to wszystko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane