statystyki

Dzień Nauki Polskiej: Nowe święto państwowe, ale bez dnia wolnego

autor: Paulina Szewioła13.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.01.2020, 08:12
Kalendarz

Kalendarzźródło: ShutterStock

Sejm zdecydował, że 19 lutego będzie Dniem Nauki Polskiej. Ma to być wyraz uznania dla dokonań krajowych naukowców.

W czasie sejmowej debaty Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wskazał, że ustanowienie święta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska naukowego. Stwierdził jednocześnie, że jest to szansa na popularyzowanie działalności naukowców.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bi Bi(2020-01-14 00:01) Zgłoś naruszenie 210

    Najbliższe 5 lat, to nie będzie dobry okres ani dla szkolnictwa wyższego, ani dla nauki polskiej. Powód? Brak pieniędzy na rozwój obydwu przenikających się nawzajem sektorów. Wedle Eurostatu przeznaczamy dziś 1,3% PKB na naukę, co daje Nam 25 miejsce w UE, i 35 miejsce w Europie wedle OECD. To przekłada się na 39 miejsce Polski w globalnym indeksie innowacyjności. Po 1989 r. systematycznie, co dekadę obniżamy nakłady na naukę, a także oszczędzamy na rozwoju kadr akademickich i naukowych, czyli na przestrzeni minionych 30 lat doszło do zapaści sektora wiedzy nad Wisłą. Dziś, także nie ma pieniędzy na rozwój nauki polskiej, ale mamy reformy za reformami ze świętem nauki włącznie. W najbliższych latach po przejściu osób urodzonych w 50 latach XX w. na zasłużoną emeryturę wystąpi w wielu dyscyplinach, specjalnościach naukowych luka pokoleniowa. Wielu młodych naukowców wybiera emigrację z Polski za chlebem i lepszym życiem, niejednokrotnie jest to bilet w jedną stronę. I słusznie, gdyż już dziś wiadomo, iż w bieżącym 2020 r. ani szkolnictwo wyższe, ani nauka nie mogą liczyć na wzrost nakładów budżetowych ze wzrostem płac włącznie. Smutne to wszystko.

    Odpowiedz
  • poeta piotr rysiewski(2020-02-19 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    28 [ Zaparkowane słońce ] Średniowiecze, płynie, płynie woda nad nią Toruń młody, strzeliste budowle, taka moda. Tu bystry człowiek w warsztacie pracuje myśli, oblicza niebo obserwuje. Ma nieduży zakładzik, małe stanowisko, a mieści się w nim cały kosmos, praktycznie wszystko. Liczył, pomyślał , wziął się do roboty, wydedukował słońce nie jeździ, starożytnych bzdur słuchać nie miał już ochoty. Druga do naprawy ziemia stała w kolejce, nią się przejął, zmartwił wielce. Główkował, kombinował dorobił jej koła, jak na to wpadł, wyższa szkoła. Zmiany, od tej pory stoi zaparkowane słońce, ziemia jeździ w kółko tankowana przez promienie gorące.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane