W szkołach brakuje i miejsca w klasach, i nauczycieli. Samorządy muszą odrobić lekcję

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto23.08.2019, 07:50; Aktualizacja: 23.08.2019, 07:54
Nie ma wątpliwości – reformę w dużej mierze sfinansują właśnie powiaty

Nie ma wątpliwości – reformę w dużej mierze sfinansują właśnie powiatyźródło: ShutterStock

Dyrektorzy liceów i techników muszą przygotować dwa toki nauczania i pomieścić w murach swoich placówek aż 730 tys. uczniów. Powód? Podwójny rocznik. Zawirowania są nieuniknione. Trwa walka z czasem i szukanie pedagogów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • olsztynianka(2019-08-23 08:35) Zgłoś naruszenie 1232

    Jakaś bzdura. W Olsztynie na jedno miejsce pracy ( j.angielski - zastępstwo w szkole podstawiwej) jest ponad 50 podań A w kolejnej szkole w Olsztynie do pracy na świetlice też podstawówka, jest ponad 40 podań. Więc gdzie brakuje nauczycieli ???

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • bbb(2019-08-23 09:16) Zgłoś naruszenie 1032

    cyt.: "Samo to, że podczas przerwy tyle dzieci musi zmienić klasę, jest już wyzwaniem – mówi dyrektorka jednego z warszawskich liceów." Moje pytanie powtarzane od lat jest takie - a gdyby to nauczyciele zmieniali klasy podczas przerw? Do rozważenia wszystkim dyrektorom, nauczycielom, rodzicom i uczniom. ;-)

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • mądrusia(2019-08-23 09:27) Zgłoś naruszenie 1216

    no, macie co wam się należy - żeby to szybko zmienić trzeba zagłosować na lewicę - w nich cała nadzieja na normalność

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Optymista(2019-08-23 09:34) Zgłoś naruszenie 624

    Wpisywanie się w spór polityczny, a nie merytoryczne prezentowanie sprawy (jednostronny przekaz, wybiórczość doboru faktów i opinii), rzuca się w oczy czytając tekst. Śledząc od dłuższego czasu teksty obu Pań jest to niestety standard. Jeżeli dyrektorzy muszą zmieniać arkusz organizacyjny z powodu podwójnego rocznika o którym wiedzieli dwa lata, to nie najlepiej świadczy o ich kompetencjach. Samorządy tak samo jak rząd odpowiedzialne są zadania oświatowe i współfinansują (tak samo) z naszych podatków te zadania. Zupełnie inaczej artykuł by wyglądał, gdyby najpierw opisać procedurę postępowania określoną w przepisach prawie, a później ukazać praktykę jej stosowania. Wówczas próby ujęcia spraw opisanych w artykule jako przekraczające standardy zostałyby ukazane w innym świetle.

    Odpowiedz
  • Analityk(2019-08-23 09:43) Zgłoś naruszenie 716

    mam 56 lat i od 8 roku życia słyszę to samo: brak nauczycieli i klas, a więc nic nowego

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emmass(2019-08-23 10:50) Zgłoś naruszenie 15

    Witaj, czy jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - 𝘸𝘸𝘸.lady4.fun Nazywam się Emma23, czekam na Ciebie, a do tego moje intymne zdjęcia :)

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-08-23 11:21) Zgłoś naruszenie 518

    jeżeli są jakieś braki finansowe w którejś szkole to przecież tych dzieci nie namnożyło jeż podwójnie, nie przybyło ich tylko została zmieniona organizacja nauczania. Dla mnie proste - za dziećmi idą subwencje. Gdzieś ich jest teraz więcej to znaczy że gdzieś ich jest mniej - to tam teraz czasowo zabrać środki bo były przeznaczone na kształcenie a nie będą wykorzystane bo dzieci sa gdzie indziej......

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • cd(2019-08-23 12:02) Zgłoś naruszenie 251

    Brakuje nauczycieli ... No to wiadomość - niespodzianka !

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-08-23 12:22) Zgłoś naruszenie 486

    Nauczyciele was posłuchali! Cieszycie się!? Lżyliście, że są leniami i powinni iść do Biedronki! No i poszli (a Biedra lepiej płaci). I niech no teraz który spróbuje lżyć nauczyciela w Biedze, to go ochroniarz za klapy wyprowadzi:P

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-08-23 15:04) Zgłoś naruszenie 811

    W naszej szkole szef dynamiczny i innowacyjny bez problemu rozwiązał problem klas. Brakujących nauczycieli znalazł 5 w tym matematyka. Dodam, że to prowincja, chleb nauczyciela syty, zwykły człowiek na taśmę za 2-2,5 koła z nadgodzinami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aaaaaa(2019-08-23 17:38) Zgłoś naruszenie 102

    Skąd dane, ze w Olsztynie na jeden wakat angielskiego - ponad 50 podan, od Pani sekretarki, nieoficjalnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ona (2019-08-23 22:34) Zgłoś naruszenie 382

    Powiem tak, przekonali mnie, że jestem nierobem i pracuję TYLKO 18 godzin. Cel został osiągnięty i tak będą mi płacić. Smutne.....i nie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Vhfg(2019-08-24 16:03) Zgłoś naruszenie 241

    No nie wierzę, brakuje nauczycieli. Nie ma chętnych do raju?

    Odpowiedz
  • B1(2019-08-24 19:10) Zgłoś naruszenie 314

    Nauczyciele będą mieć nadgodziny. To chyba dobra wiadomość.

    Odpowiedz
  • ewa(2019-08-26 06:25) Zgłoś naruszenie 120

    tym co narzekaja na nauczycieli proponuje zajac sie edukacja swoich dzieci

    Odpowiedz