Nauczyciel z emeryturą po 20 latach? Rząd nie wyklucza. Dyrektorzy płaczą

autor: Artur Radwan31.07.2019, 07:28; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:19
Szefowie szkół i przedszkoli alarmują, że w najbliższych latach nie będzie miał kto uczyć. I to nawet jeśli nie wróci prawo pedagogów do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek.

Szefowie szkół i przedszkoli alarmują, że w najbliższych latach nie będzie miał kto uczyć. I to nawet jeśli nie wróci prawo pedagogów do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek.źródło: ShutterStock

Szefowie szkół i przedszkoli alarmują, że w najbliższych latach nie będzie miał kto uczyć. I to nawet jeśli nie wróci prawo pedagogów do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (119)

  • wykładowcy (2019-08-12 07:30) Zgłoś naruszenie 01

    A co z wykładowcami na uczelniach?Czy oni po 20 latach nie sa już wypaleni?Ile mozna tyrac zdzierając gardło?dlaczego rząd martwi sie wyłącznie nauczycielami ,przeciez wykładowcy zarabiaja o wiele mniej a pracuja dłużej niz nauczyciel.niech w końcu ktos zatroszczy sie tez o szkoły wyższa.Oni nie strajkuja i nie wymuszaja ale w końcu cierpliwość tez ma swoje granice.

    Odpowiedz
  • Zasmuona(2019-08-07 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 35 lat pracy, dostałam informację z ZUS, że moja emerytura wyniesie 2200 zł jeżeli pójdę na emeryturę w wieku 60 lat. Wstyd i żenada. Przypuszczam, ze korzystając z w/w propozycji moja emerytura byłaby o wiele niższa. I za co żyć po tylu latach solidnej pracy?

    Odpowiedz
  • Kojak(2019-08-06 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Informatyków jak psów, ale oni nie chcą uczyć w szkole. Mają lepsze zajęcia.

    Odpowiedz
  • Hrur(2019-08-03 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprawda! Pół roku wakacji, 3h dziennie, brak obowiązków, prezenty i pensja posła. Biznesmeni, lekarze, prawnicy, architekci i politycy będą na siłę wpychać do szkół swoje dzieci blagając dyrektorów o przyjecie CV...

    Odpowiedz
  • Stanisław (2019-08-02 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Redakcja Gazety Prawnej proszę nie mącić w głowach nauczycieli . Świadczenie kompensacyjne nie jest "rodzajem wcześniejszej emerytury". Jest hybrydą prawną zrobioną na użytek PO i SLD wobec ewentualnego veta Lecha Kaczyńskiego nad całością ustawy tamtego okresu. Moja sprawa znalazła się na forum sejmowym ( z zapytania poseł Łybackiej) . Gazeta Prawna zamieściła później stosowny komentarz. Gdyby świadczenie kompensacyjne było "wcześniejszą emeryturą" to nie trzeba było płacić składek społecznych przy samozatrudnieniu. W przepisach o świadczeniu nie było na ten temat wcześniej nawet wzmianki. Sprawy sądowe z moim udziałem i debata sejmowa uwzględniły prawo działające wstecz (sic) na korzyść "tfu -rców" świadczenia i mimo niekorzystnych analiz prawników sejmowych. Kazano płacić ZUS społeczne z odsetkami. To, że dostajemy "plastik emeryta - rencisty" jest dalszym mydleniem oczu. Podobnie jak zaciemniała temat Gazeta Wyborcza w okresie dyskusji nt świadczeń kompensacyjnych.

    Odpowiedz
  • Pracujący po osiem godzin(2019-08-02 08:29) Zgłoś naruszenie 04

    Nie jestem w stanie czytać o tych. ,, przepracowanych,, ,, zapracowanych,,,, niedocenianych,, NIEROBACH

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • już nie związkowiec(2019-08-02 06:48) Zgłoś naruszenie 00

    Masz rację. Tylko zanim związki zawodowego dojrzeją do tego to umrze kolejne pokolenie nauczycieli. Związki zawodowe nie zajmują się zawodowymi sprawami nauczycieli tylko dbają o swoje zarobki. Ostatni strajk to udowodnił. Nawet składek członkowskich nie zmniejszyli ani nie zawiesili za okres strajku strajkującym związkowcom. ludzie są wściekli.

    Odpowiedz
  • Sprawa jest orosta(2019-08-02 06:28) Zgłoś naruszenie 00

    Większość nauczycieli nie głosuje na PiS. Prezio teraz liczy ilu tych nauczycieli może zdobyć bo marzy mu się większość konstytucyjna

    Odpowiedz
  • Ciekawski(2019-08-01 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawi mnie jaka jest przewidywana wysokość średniej emerytury po 20 Latach pracy. Żona pracowała jako nauczyciel ponad 31 lat i ma teraz aż 1440 zł emerytury.

    Odpowiedz
  • Barbara(2019-08-01 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie wszystkich zawodów wykonywanych w Polsce żądają sprawiedliwości społecznej polegającej na umożliwieniu przejścia na obiecane emerytury stażowe 35/40. Nie można już dłużej tolerować takiej sytuacji , kiedy niektóre grupy zawodowe tylko dlatego , że strajkują , otrzymują przywileje w postaci chociażby wcześniejszych emerytur. Obietnice PIS-u i Prezydenta Dudy były jednoznaczne - wszystkim grupom zawodowym należą się wcześniejsze emerytury , powiązane z wiekiem i stażem pracy. Oczekujemy wprowadzenia emerytur stażowych jeszcze przed końcem kadencji , przecież PIS dotrzymuje słowa,więc...?

    Odpowiedz
  • gruby(2019-08-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    i co? "Komisja rozpatrzyła petycje w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie umożliwienia pracownikom oświaty przejścia na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek (BKSP-145-556/19 i BKSP-145-558/19). Petycje przedstawiła zastępca przewodniczącego Komisji – poseł Urszula Augustyn (PO-KO). Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie przywrócenia przepisu umożliwiającego odejście na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie, bez względu na wiek. W opinii autora petycji otworzenie drogi i umożliwienie odejścia na emeryturę dla grup: nauczycieli, pedagogów, logopedów, psychologów, itp. jest w interesie państwa i zainteresowanych nauczycieli, którym tę możliwość odebrano. Po przedstawieniu petycji Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji."

    Odpowiedz
  • Bezradna(2019-08-01 14:38) Zgłoś naruszenie 10

    Ta polityka jest chora.. Są rodziny w których koca się dzieci rodzice się cieszą że nie muszą pracować... Znam przykład 7 dzieci. Nigdy nigdzie nie pracowali bo im się nie opłaca... Teraz jeszcze ta renta dla matki. A ja mam dwójkę dzieci i ledwo wiąże koniec z końcem chociaż jestem po studiach. Nigdy żadnej pomocy ba akurat groszami próg przekracza.

    Odpowiedz
  • Starszy nauczyciel(2019-08-01 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wszędzie jest brak nauczycieli, są regiony gdzie zwalniają, brak mi 3 lata do emerytury, praca dla mlodego

    Odpowiedz
  • matka 3 dzieci...(2019-08-01 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    kasta kastę goni i tylko porządnym Polakom zazdroszczą godnego życia dzięki PiS!

    Odpowiedz
  • Nauczyciel2(2019-08-01 09:23) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo dobry pomysł, Poprzedni wiek przejścia na emeryturę dla nauczycieli jak najbardziej należny przywrócić, Jak zaczynałam pracę w zawodzie i kończyłam kolejne studia podyplomowe (bo taka jest potrzeba w OŚWIACIE) to nikt nie mówił, ze trzeba będzie pracować dłużej. Dopiero Platforma Obywatelska zabrała nam ten przywilej jako jedynej grupie zawodowej (wtedy związki nie reagował).

    Odpowiedz
  • Janusz(2019-08-01 09:09) Zgłoś naruszenie 01

    Ja po 45latach pracy w tym 18 w warunkach szczególnych nie mogę przejść na emeryturę pytam się jaka to jest sprawiedliwość gdzie są emerytury stażowe tylko policja i nauczyciele mogą przejść wcześniej na emerytury.

    Odpowiedz
  • ela(2019-08-01 08:18) Zgłoś naruszenie 30

    To jak dyskryminuje się nauczycieli w porównaniu do innych grup zawodowych jest straszne.Wojskowi mają mnóstwo przywilejów nie wiadomo dlaczego przecież nie ma wojny nie napracują się za bardzo a to nauczyciele przy tablicy prowadzą swoje małe wojenki i dostają za to prztyczka w nos.

    Odpowiedz
  • biały miś(2019-07-31 18:34) Zgłoś naruszenie 20

    Nauczyciele, szczególnie ci młodsi stażem, marzą o wcześniejszych emeryturach dla swoich starszych koleżanek/kolegów. Wtedy mieliby zapewnione godziny w szkole. Niestety, w szkołach w większości brak etatów. Pojawiają się umowy na zastępstwo lub pojedyncze godziny. Samych nauczycieli języka polskiego w całym kraju jest tyle, że wszyscy obecnie pracujący mogliby odejść z zawodu, a w ich miejsce od razu przyszliby następni. Może jest problem, ale też niewielki, z nauczycielami przedmiotów ścisłych. Oczywiście powyższe sytuacje nie dotyczą Warszawy.

    Odpowiedz
  • zdzicha(2019-07-31 16:24) Zgłoś naruszenie 22

    Trzymam kciuki za PiS! Mają bardzo dobre intencje.

    Odpowiedz
  • Felek(2019-07-31 16:23) Zgłoś naruszenie 12

    Nawet przeciwnicy PiS muszą przyznać, że rząd stara się jak może, żeby wszsystkim dogodzić i żyło się lepiej.

    Odpowiedz