statystyki

Komisyjne „nie” dla wcześniejszych emerytur nauczycieli

autor: Artur Radwan01.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 01.08.2019, 08:03
Obecnie nauczyciele co do zasady mogą skorzystać ze świadczenia emerytalnego dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

Obecnie nauczyciele co do zasady mogą skorzystać ze świadczenia emerytalnego dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.źródło: ShutterStock

Nauczycielom, którzy chcieliby krócej pracować, pozostaje tylko czekać na to, jaką decyzję w tej sprawie podejmie rząd. Może się ona pojawić dopiero po wyborach parlamentarnych, przy okazji zapowiadanych zmian systemu wynagradzania i zatrudniania w oświacie.

Wczoraj Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej komisji ds. petycji, oraz poseł sprawozdawca Urszula Augustyn, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji ds. petycji (oboje z klubu PO-KO) przy milczącym poparciu pozostałych parlamentarzystów zdecydowali o nieuwzględnieniu żądania przywrócenia wcześniejszej emerytury nauczycielskiej.

– Autor skierowanej do nas petycji proponuje powrót do stanu sprzed 1999 r. I tu pojawia się pierwszy kłopot, bo od tego czasu minęło już 20 lat. Przywrócenie przepisu w Karcie nauczyciela umożliwiającego wcześniejsze przechodzenie na emeryturę byłoby niewystarczające, bo przecież dziś wielu nauczycieli pracuje na podstawie kodeksu pracy. Rynek przez ten czas się zmienił, a ostatnie cztery lata pokazały, że wielu nauczycieli odeszło z zawodu lub na świadczenia kompensacyjne z różnych powodów, w tym na skutek likwidacji gimnazjum. Pozostając w szkole, musieliby pracować w kilku placówkach, aby wypracować etat – przekonywała Urszuli Augustyn.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • maja(2019-08-01 12:20) Zgłoś naruszenie 878

    A ja chcę już odejść, pracuję 35 lat w szkole. Mam dość

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • mag6(2019-08-01 12:24) Zgłoś naruszenie 629

    Argumenty tej szanownej komisji to totalne bzdury! Ilu nauczycieli zatrudnionych jest na podst Kodeksu Pracy? To są szkoły stowarzyszeniowe, a to margines. Niech ida na emeryturę ci co chcą, propozycja Kaczora była najlepsza, przepis obowiązywałby 2 lata, odeszli , by co co czują się wypaleni .

    Odpowiedz
  • dinozaur(2019-08-01 13:54) Zgłoś naruszenie 508

    35 lat w przedszkolu i jeszcze choćby z balkonikiem!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • werweweweeweewe(2019-08-01 22:12) Zgłoś naruszenie 493

    mam 38lat pracy w zawodzie mam dość a jeszcze muszę 7 lat gibać, nie mam siły ide na świadczenie kompensacyjne żalosnie niskie...tak sie szanuje nauczy6cieli w Polsce!!!! Hańba!

    Odpowiedz
  • ajajaja(2019-08-02 19:08) Zgłoś naruszenie 463

    Tak wierzyć w obietnice... Jestem załamana. Jeszcze tylko rok i idę na kompensacyjne. Po prostu już nerwowo nie wytrzymam. gdy myślę o 1 września po prostu chce mi się wyć.

    Odpowiedz
  • wypalony(2019-08-01 17:46) Zgłoś naruszenie 446

    Co się można było spodziewać po komisji PO - KO ? Sobie to by przywrócili...

    Odpowiedz
  • Jopi(2019-08-03 06:56) Zgłoś naruszenie 330

    Kiedy rozpoczynalam pracę 37 lat temu były określone warunki, które zmieniono. To, że inni już nie pracują Ti ich wybór. W szkołach jest wiele osób r rocznika 1960, 1961 to są dla nas przepisy, które mają wrócić. A POKOniech nam da spokój.

    Odpowiedz
  • guciooo(2019-08-01 13:59) Zgłoś naruszenie 2565

    a ja jak widzę moich sąsiadów pedagogów jak wracam po 10 godzinach pracy którzy wypalają się na hamaku przed domem to mi ich żal że już został im jeden miesiąc wakacji jak by to oddemnie zależało przedłużyłbym im ten okres do świąt wielkanocnych bo boraki miałe bardzo mało czasu na wypoczynek a na emerytury powinni już wieku 40 lat iść bo na starość 55 lat to już za pużno i taki pedagog już się do niczego nie nadaje dlatego postuluję żeby wydłużyć pracownikom zus do 70 lat a skrucić pedagogom i mundurowym tak jak w polici 15 lat

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Laba(2019-08-01 13:56) Zgłoś naruszenie 257

    Kolejne rządy tak namieszały w przepisach prawa oświatowego, że teraz nie wiadomo jak to naprawić. Przy 24 godz pensum jak nauczyciel o specjalnościach fizyki czy geografii w małej szkole wiejskiej uzbiera pensum. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w szkole uczył kto chciał byle była matura, co przełożyło się na na niski poziom edukacji. Dzisiaj koło się zamknęło, wróciliśmy do przeszłości. Brawo, tak trzymać. Znów dramatycznie pogłębią się różnice między wsią i miastem. Rządzący niech się ogarną i posłuchają głosu ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • maciej(2019-08-05 10:58) Zgłoś naruszenie 211

    Zostałem zatrudniony w szkole zgodnie z przepisami, które jasno wyznaczały termin przejścia na emeryturę po 30 latach pracy. Jeśli Konstytucję uważamy za najwyższy akt prawny, to wszystkie ustawy, które zmieniały warunki prawa wcześniej nabytego są bezprawiem. W mojej ocenie propozycja prezesa PiSu w niewielkim stopniu przywraca praworządność. W końcu ja i Ci którzy rozpoczynali pracę w latach 80 tych zatrudniali się na innych, jak wyżej jasnych warunkach. Zdanie dzisiejszych niektórych polityków to w mojej ocenie nieuprawniona manipulacja. Ci co wierzą w dobre intencje tych polityków niech sobie wierzą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia(2019-08-01 11:49) Zgłoś naruszenie 196

    ja się nie dziwię. Już w 2008 obecni w sejmie też zaklepali odebranie wstecz starych uprawnień emerytalnych. Spowodowało to głęboki podział między nauczycielami.Niektórym do warunków zabrakło często kilka dni. Tak było by i teraz, nawet gdyby to przeszło. Bo niektórzy dawno przekroczyli 30 lat pracy, większość z tych lat pracowali w szkole. Reforma chaotyczna, krzywdząca w każdej wersji. Spowoduje jedynie rozterki tych, którzy planują wkrótce odejść na emeryturę, bo osiągnęli 60/65 lat życia. A będą to emerytury na zasadach powszechnych. Nagle od roku przestali być nauczycielami i nie obowiązuje ich KN???

    Odpowiedz
  • felek(2019-08-02 11:03) Zgłoś naruszenie 142

    Kaczor pod publike obiecal wczesniejsze emerytury na dwa lata ale wiedzial ze nic w sejmie nie przejdzie bez jego zgody a gdy trzeba cos przepchac to PIS potrafi po polnocy w sejmie procedowac ustawy byle tylko przeszly. Obiecal chociaz wiedzial ze od niego bedzie zalezalo czy przejda

    Odpowiedz
  • Zuza(2019-08-01 18:22) Zgłoś naruszenie 1428

    Ludzie nie wariujcie z tym przywracaniem wcześniejszyh emerytur, bo niedługo po pomoc socjalną staną rzesze młodych emerytów.

    Odpowiedz
  • Ola(2019-08-01 19:59) Zgłoś naruszenie 139

    Wcześniejsze emerytury - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn powinny obowiązywać we wszystkich zawodach !!! Nie należy uprzywilejowywać jednej grupy zawodowej kosztem pozostałych pracowników tylko dlatego , że strajkuje. Emerytury stażowe to żadna łaska , to obietnica PIS-u i Prezydenta Andrzeja Dudy. Czas na jej spełnienie ostatecznie dobiega końca , wybory za pasem , nie ma czasu na głębokie przemyślenia , to już dawno powinno być uczynione. Wszyscy mamy składki odłożone w ZUS i OFE.Nie odpuścimy emerytur stażowych!!! Sprawiedliwość społeczna dla wszystkich ciężko i długo pracujących umordowanych ludzi musi być. PIS , trzymamy Was za słowo , a wiele razy udowodniliście , że słowa dotrzymujecie , więc tak będzie i tym razem. WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY DLA WSZYSTKICH POLAKÓW!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obserwator(2019-08-02 09:46) Zgłoś naruszenie 1013

    Doceniam pracę nauczycieli, ale praca np. w sklepie spożywczym, to jest dopiero udręka. Czy im również nie należy się wcześniejsza emerytura ? A najlepiej nam ściągnijmy jeszcze więcej Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków i Wietnamczyków i będą na nas pracować. Przecież za PIS coraz bardziej liczy się "socjal" lub trwanie przy boku Prezesa, a nie realna praca !

    Odpowiedz
  • Bo(2019-08-14 14:56) Zgłoś naruszenie 70

    Zamiast komentarza informacja, nikt szat nie rozdzieral, nie opluwal, przeciętny Kowalski tylko się zaznajomil z poniższą treścią- Policjanci czy żołnierze będą mogli przejść na emeryturę niezależnie od swojego wieku. Prezydent podpisał ustawę, która zakłada przyznanie pracownikom tzw. mundurówki prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia, a także 100-procentową rekompensatę za nadgodziny.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel2(2019-08-13 19:16) Zgłoś naruszenie 50

    Wszyscy już zapomnieli jakie przywileje mają służby mundurowe - 40 latek na emeryturze w wysokości 4 lub 5 tys. zł. miesięcznie, a w trakcie pracy przywileje bezzwrotna "pożyczka" na budowę domu lub kupno mieszkania tak ok. 50 tys zł - fajnie, zwolnienia płatne 100%, dopłata do mieszkania jak się nie ma własnego mieszkania i domu - kto tak ma? I tu się nikt nie odzywa. Nauczyciele pracują za marną pensję, są znerwicowani i wypaleni zawodowo. Lepiej niech nowi przyjdą do pracy, a nie zmusza się do pracy tych którzy już nie mogą pracować, bo tak nadzwyczajnej w świecie już nie maja siły psychicznej. Szczególnie po 30 latach pracy. . PO nic nauczycielom nie dała - zero podwyżek, a tak zapomniałam 2 darmowe godziny do pracy w tygodniu to ich osiągniecie i zwiększająca się papierologia. A zabrała - przywilej przejścia na emeryturę po 30 latach pracy. I jeszcze teraz przeciwko nauczycielom. Ja i moje koleżanki nie będziemy głosować na PO. Tylko w PIS nadzieja na sprawiedliwość. Przywróćcie nam nasze nauczycielskie emerytury.

    Odpowiedz
  • Ksol(2019-08-03 08:05) Zgłoś naruszenie 43

    Ja w tym tygodniu po 11 latach pracy i pensji ok. 4000 zł ( średnia z 13 i socjalami) dostałam prognozę emerytury w wieku 60 ciu lat 730 z ZUS lub 970 uwzględniając OFE. Kto przy takich warunkach decydowałby się na odejście po 20 latach?

    Odpowiedz
  • Mary(2019-08-02 08:59) Zgłoś naruszenie 32

    Do hmm-to delikwent był niewyuczalny. Daj nauczycielom spokój.Z g...na bata nie ukręcisz.

    Odpowiedz
  • feliks(2019-08-01 13:27) Zgłoś naruszenie 226

    was sie drogie panie ...... niczym frankowiczow na zasadzie sexu na festiwalu pol and rock tzn jest dobrowolny akuarat gra dobra muzyka pije sie piwo i milo gada jak w pokoju nauczycielskim

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz