Piontkowski o zmianach w oświacie: Likwidacja karty nauczyciela jest do dyskusji [WYWIAD]

autor: Artur Radwan17.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.06.2019, 08:37
Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Mimo że wskutek porozumienia z Solidarnością wycofaliśmy się z cyklicznego oceniania pedagogów, to warto wrócić do tego pomysłu - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • woźny(2019-07-08 23:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepszy fragment w powyższym tekście: ... studenci po pedagogice nie mieli możliwości pracowania w zwodzie. Czy autor aby raz przeczytał co pisze?

    Odpowiedz
  • stara pani(2019-06-19 21:44) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo proszę panie ministrze o przywrócenie chociaż na rok możliwości przejścia na emeryturę po 30 latach bez względu na wiek. Niechby odeszli nauczyciele zmęczeni, wypaleni, ja np., po 33 latach pracy już po prostu nie mogę pracować. Kiedyś uwielbiałam swoją pracę, to było moje marzenie, pasja, teraz po prostu, jak pomyślę o szkole to nie mogę wstać z łóżka. Zmieniajcie, reformujcie szkołę, ale z młodymi, pełnymi zapału, a nie ze starymi, którzy po prostu już nie chcą pracować. Inną sprawą jest mobbing, niszczenie psychiczne nauczycieli i to też powoduje, że niektórzy chcą odejść.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2019-06-18 23:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem nauczycielem wychowania fizycznego i może nie mam tyle sprawdzania ale za to jestem opiekunem SU i realizuję wiele projektów unijnych. Więc wyrabiam tyle co inni nauczyciele. Do tego dochodzi odpowiedzialność finansową za realizację projektów.

    Odpowiedz
  • Liliana(2019-06-18 12:51) Zgłoś naruszenie 20

    Co za kretyn pisał ten artykuł..Popatrz ile Ty pracujesz a nie czepiasz sie nauczycieli...

    Odpowiedz
  • Minister wycofuje sie z obietnic prezesa(2019-06-18 06:22) Zgłoś naruszenie 20

    co z nauczycielami i obiecanym przechodzeniem na emeryture po 30 latach pracy? Dlaczego nauczycielom zabrali a zolnierzom dali? Minister wycofuje sie z obietnic przedwyborczych prezesa?

    Odpowiedz
  • Michał(2019-06-17 22:22) Zgłoś naruszenie 222

    Jestem polonistą z 35 letnim stażem. Nigdy ,ale to nigdy nie dostałam żadnego dodatku za poprawę prac pisemnych. W tym roku poprawiałam oprócz licznych wypracowań także trzy sprawdziany próbne. Każdy po 16 stron w 35 osobowej klasie. Czy pan minister wie, ile to jest godzin pracy?.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olka(2019-06-17 21:09) Zgłoś naruszenie 222

    A co z nauczycielami przedszkoli? wykonują kawał ciężkiej roboty, panie ministrze , czy tej grupie zawodowej dodatek za wychowawstwo się nie należy?

    Odpowiedz
  • gosc(2019-06-17 20:30) Zgłoś naruszenie 160

    To pisał dziennikarz czy amator? Tyle błędów, że tekst traci wiarygodność.

    Odpowiedz
  • SPECJALISTA(2019-06-17 17:12) Zgłoś naruszenie 1210

    Najmniej opłacene etaty w szkołach i przedszkolach to etat logopedy,psychologa i pedagoga-w tym roku 22h zegarowe!!!To prawie 29 h nauczyciela!!Stawka za godzinę też niższa od nauczyciela,praca z dziećmi z trudnościami,logopeda-22h pracy głosem!!!!Ani wychowawstwa,ani żadnych nadgodzin,dodatek motywacyjny kiepski ze względu na specyfikę stanowiska....Bieda szkolna!!Lepiej przyjmować dzieci prywatnie!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Agnieszka (2019-06-17 16:53) Zgłoś naruszenie 250

    Szanowny Panie Autorze, uprzejmie proszę powtórzyć sobie polską ortografię- ten powszechny brak literki "ę" w tym artykule jest naprawdę rażący. (racje, sytuacje brrrrr; Oczywiście w liczbie pojedynczej)

    Odpowiedz
  • widz(2019-06-17 16:47) Zgłoś naruszenie 850

    Zlikwidować relikt komunistyczny w postaci "Karty Nauczyciela", wszystkim przywileje zabierają a nim zostawili.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kolobolo(2019-06-17 15:53) Zgłoś naruszenie 128

    A dlaczego nie ma być dodatku za sprawdzanie z matematyki ? Sprawdzian np. w 8 klasie to nie cztery linijki dodawania cyfr w 2 klasie !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MG0408(2019-06-17 15:18) Zgłoś naruszenie 450

    O jakim dodatku dla polonistów mówi pan minister? Widzę, że jest bardzo zorientowany...

    Odpowiedz
  • Irena(2019-06-17 14:35) Zgłoś naruszenie 294

    Propaganda. Jeśli nauczyciel pracuje 47 godzin by wypełnić pensum 18 godzin ( wg moich szacunkow to między 36 a 42 sredniomiesiecznie), to rzekome godziny na godziwe wynagrodzenie zamieniają się na 80 godzin faktycznej pracy, mogą tak mówić ludzie bez doświadczenia którzy nie wiedzą co mówią albo z góry zakładający brak przygotowania do zajęć czyli olewacze, jednych i drugich należy omijać. Znajomi proponują podwyżkę pensum? Bzdura, jeśli już, to zgodzą się na podwyżkę pensum za odpowiednim wynagrodzeniem, a to jest różnica między zgoda a chęcią. Maksymalne pensum poza wuefistami , które nauczyciel jest w stanie długoterminowo wytrzymywać to 22 h, przy większej ilości np przy zastępstwach chodzą ze zmęczenia po ścianach albo zamiast prowadzić lekcje puszczają materiały audiowizualne.

    Odpowiedz
  • lolek(2019-06-17 14:23) Zgłoś naruszenie 431

    W małej miejscowości zarobki nauczyciela dyplomowanego są na przyzwoitym poziomie- skąd takie dane? W małej miejscowości jest biedny organ nadzorujący, który oszczędza kosztem nauczycieli. Zero nadliczbówek, zero dodatków- pensja dyplomowanego to w znakomitej większości zasadnicza plus staż pracy, o dodatkach takich jak w dużych miastach można tylko pomarzyć, choć taka sama praca

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nl zpt(2019-06-17 14:22) Zgłoś naruszenie 177

    Wuefista pensum 24 godz a taki polonista czy matematyk 20!!!!

    Odpowiedz
  • W(2019-06-17 14:16) Zgłoś naruszenie 212

    Ten radwan to ednak jelop

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-06-17 13:52) Zgłoś naruszenie 170

    Pobożne życzenia pana ministra o zawarciu porozumienia pomiędzy różnymi organami prowadzącymi szkoły.Co dp powiązania wynagrodzenia Nauczycieli ze średnią krajową ,to doprawdy nie rozumiem dlaczego miałoby to skutkować obniżeniem wynagrodzenia,Sędziowie i prokuratorzy mają swoje uposażenia powiązane ze średnią krajową i nikt nigdy im tego uposażenia nie zmniejszał.Pensje dla Nauczycieli wypłaca budżet ,a resztą zajmują się samorządy i tak to powinno wyglądać.Obligatoryjnie wprowadzić egzaminy dla Nauczycieli dotyczące ich wiedzy w nauczanych przedmiotach .Bo u mnie w pracy dojdzie do paranoi nie przedłuża umowy przedmiotowcowi ,a będzie uczył ktoś po studiach podyplomowych i sytuacja taka staje się nagminna.Dobra płaca za dobrą pracę.

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-06-17 13:10) Zgłoś naruszenie 1038

    Nauczyciel powinien mieć 5-letnie wykształcenie kierunkowe a nie tylko podyplomówkę i uczy w szkole.Weryfikacja wykształcenia obowiązkowa.Likwidacja wszystkich dodatków których jest chyba 18 .....................Nauczyciel dobrze wykształcony i dobre wynagrodzenie i żeby uczniowie nie mówili ,że n-le tak uczą żeby nie nauczyć ................

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kasia(2019-06-17 11:48) Zgłoś naruszenie 365

    Panie Radwan. bez lizusostwa! Strajk był o wynagrodzenia nauczycieli, bo tylko taki mógł być. Więc jak miał być o uczniach bezpośrednio??

    Odpowiedz