Spotkania ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych zostały zaplanowane na czwartek i piątek – poinformowała PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Piontkowski po objęciu stanowiska ministra edukacji zapowiedział, że chce się zaraz na początku wakacji spotkać ze zrzeszającymi nauczycieli związkami zawodowymi.

Rzecznik resortu edukacji Anna Ostrowska, pytana przez PAP o termin spotkań, odpowiedziała: "Minister Dariusz Piontkowski zapowiedział chęć spotkania się z przedstawicielami wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych. (...) Skierował do nich zaproszenia na spotkanie. Spotkania zaplanowane są w najbliższy czwartek i piątek". "Czekamy na odpowiedź przedstawicieli związków" – dodała. Zaznaczyła, że będą to spotkania bez udziału mediów.

Informacje o otrzymaniu zaproszeń od ministra potwierdziły w rozmowie z PAP Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.

"Otrzymaliśmy zaproszenie od pana ministra Piontkowskiego. Nie wiemy jednak, czy pan minister zaprasza na spotkanie tylko pana przewodniczącego Ryszarda Proksę, czy całe prezydium" – powiedziała rzecznik oświatowej "S" Olga Zielińska. Zaznaczyła, że trzeba to wyjaśnić. Jednocześnie podkreśliła: "Jesteśmy chętni do podjęcia rozmów i wręcz czekamy na to spotkanie".

Również rzecznik ZNP Magdalena Kaszulanis zapewniła, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest gotowy do rozmów i chętnie jego przedstawiciele wezmą udział w spotkaniu.

Poinformowała, że ZNP dostał zaproszenie na spotkanie w piątek o godzinie 10.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz poinformował, że FZZ zostało zaproszone do Centrum "Dialog" na spotkanie w piątek o 13.00.

Minister edukacji narodowej na swojej pierwszej konferencji prasowej zapowiedział, że chce rozmawiać ze wszystkimi związkami zawodowymi.

"Będę proponował każdemu ze związków zawodowych spotkanie" – powiedział. "Zaproszę każdy ze związków na rozmowę, aby móc porozmawiać o najważniejszych problemach polskiej edukacji" – dodał.

W wywiadzie dla PAP szef MEN zaznaczył, że zależy mu na tym, by usiąść spokojnie bez udziału mediów, bez kamer i rozmawiać merytorycznie.

"Na razie mam plan taki, aby rozmawiać z poszczególnymi związkami zawodowymi, sprawdzić, jakie są ich postulaty. Część oczywiście znam, bo przecież podczas rozmów przed wybuchem strajku związki zgłaszały swoje postulaty, przynajmniej płacowe, i tak naprawdę do nich głównie się ograniczały. Natomiast chciałbym rozmawiać ze związkowcami także na inne tematy związane choćby z odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli" – powiedział. Jak mówił, jest otwarty na sygnały także ze strony związków zawodowych i samych nauczycieli.