Strajk może się odbyć także w szkole bez ZNP [OPINIA]

autor: Krzysztof Baszczyński Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego23.01.2019, 20:00
szkoła

szkołaźródło: ShutterStock

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, gdy u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, spór zbiorowy może być prowadzony przez organizację związkową, do której pracownicy zwrócą się z wnioskiem o reprezentowanie ich interesów.

 Oznacza to, że w szkole, w której nie działają związki zawodowe, również może być przeprowadzony strajk. Wystarczy, że jej pracownicy zwrócą się z wnioskiem do związku o reprezentowanie ich interesów. Wzór wniosku można pobrać z naszej strony internetowej (znp.edu.pl). Należy go złożyć w miejscowo właściwym oddziale ZNP (adresy oddziałów również na stronie internetowej). Będzie on mógł prowadzić wówczas spór zbiorowy ze szkołą, przedszkolem albo placówką, w której pracują niezrzeszeni nauczyciele. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mogą wejść w spór zbiorowy z pracodawcą, nawet jeśli nie są członkami związku. W przypadku zwrócenia się z takim wnioskiem do oddziału ZNP jego zarząd podejmuje uchwałę o wystąpieniu z żądaniami pracowniczymi. Ich niespełnienie w wyznaczonym terminie skutkuje wszczęciem sporu zbiorowego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kaska(2019-01-24 08:02) Zgłoś naruszenie 50

  Ministrem oswiaty musi byc jednostka wielka duchem. Jednostka nie tylko przygotowana merytorycznie ale przede wszystkim wielkiej moralnosci. To ona bedzie miala ogromny wplyw na to jakiego absolwenta wypuscimy ze szkol. Ona ustala wytyczne, priorytety daje przyklad nauczycielom. Stawianie na tej pozycji osoby dla ktorej czlowiek - uczen, nauczyciel, rodzic jest nikim to nieporozumienie. Ktos kto manipuluje, stosuje rozne ponizajace uniki nie potafiac stawic otwarcie czola problemowi to SKANDAL! Dzialania Minister Oswiaty musza byc transparentne. Polacy! Zadbajmy o nasze dzieci o ich przyszlosc! Pomozmy oswiacie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawda(2019-02-04 23:17) Zgłoś naruszenie 01

  1000 zł (praca, zaangażowanie, predyspozycje, wykształcenie) =500+ razy 2 za nic

  Odpowiedz
 • ~Baśka(2019-02-08 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety, okazało się ,że ZNP nie chce reprezentować placówki, w której nie ma związkowców. Rozmawiałam osobiście w tej sprawie w rejonowym oddziale ZNP. Musi być przynajmniej 1 członek, a najlepiej 3.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane