statystyki

Droższy prąd może przystopować badania naukowe

autor: Paulina Szewioła20.12.2018, 08:59; Aktualizacja: 20.12.2018, 10:48
W najgorszej sytuacji będą uczelnie niepubliczne, które nie dostają subwencji z ministerstwa i utrzymują się głównie z czesnego.

W najgorszej sytuacji będą uczelnie niepubliczne, które nie dostają subwencji z ministerstwa i utrzymują się głównie z czesnego.źródło: ShutterStock

Jeśli ceny energii poszybują w górę, uczelnie nie mają możliwości, by je sobie zrekompensować. Spadnie jakość kształcenia – alarmują akademicy.

Nawet jeśli upiecze się odbiorcom indywidualnym, bo prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdzi taryf proponowanych przez firmy energetyczne, wzrost cen nie ominie przedsiębiorstw, samorządów czy takich instytucji jak uczelnie. One cenę energii ustalają w ramach negocjacji lub postępowań przetargowych. – Takie podmioty mogą zdecydowanie mocniej odczuć wzrost cen energii, w szczególności w przypadku zawierania umów w obecnych realiach, po wygaśnięciu kontraktów dotychczas zabezpieczających dostawy prądu. Ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której przedsiębiorstwa energetyczne miałyby działać na swoją szkodę, sprzedając prąd poniżej kosztów rynkowych – podkreśla Jakub Kasnowski, radca prawny, specjalista ds. energetyki.

Zaznacza przy tym, że dostawcy mogą być potencjalnie zmuszeni do zrekompensowania sobie nierynkowych cen zaoferowanych odbiorcom indywidualnym, m.in. właśnie na podmiotach typu uczelnie. – W ich przypadku istotne podwyżki energii w najbliższych latach mogą być nieuniknione – podsumowuje ekspert.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane