statystyki

Rząd zachęca naukowców do powrotu z emigracji

autor: Paulina Szewioła15.11.2018, 09:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 09:05
2,175 mln zł maksymalna kwota na jeden projekt.

2,175 mln zł maksymalna kwota na jeden projekt.źródło: ShutterStock

22 polskich badaczy wróci do Polski w ramach pierwszej edycji programu realizowanego przez podległą resortowi nauki Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Program Polskie Powroty ma zachęcić do przyjazdu do kraju badaczy, którzy wyemigrowali, przez stworzenie im warunków do podjęcia pracy na polskich uczelniach lub w jednostkach naukowych.

– W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z Polski wyjechało kilkanaście tysięcy naukowców. Dziś mamy warunki, aby z powrotem przyjąć ich w kraju – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak zaznaczył, jest to obecnie jedyna oferta dla badaczy rozsianych po ośrodkach naukowych całego świata, która daje możliwość powrotu do Polski na tak atrakcyjnych warunkach. Naukowcy, którzy zdecydowali się przyjechać nad Wisłę, oprócz wysokiego wynagrodzenia (nawet 350 tys. zł brutto rocznie przez cztery lata) będą mogli też liczyć na pieniądze, które pozwolą na stworzenie własnego zespołu wspierającego w badaniach, pokrycie kosztów przeprowadzki do kraju i adaptację miejsca pracy w polskiej jednostce.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (2)

  • Chicago(2018-11-15 13:06) Zgłoś naruszenie 90

    No to w Polsce będzie aż 22 naukowców. Ale tylko przez 4 lata bo potem wrócą do siebie.

    Odpowiedz
  • PO(d)Pis(2018-11-15 12:23) Zgłoś naruszenie 40

    350 tys. zł rocznie dla naukowców, którzy wrócą do Polski ....... Tyle sobie zarobi w ciągu roku każdy naukowiec pracując za granicą. Oczywiście zachodnią. I jest panem samego siebie a nie klęczonem na gwizdek kapelana. P.s. Jestem zszokowany że ten obłudnik ma siłę głosić farmazony. Myślałem że zmarł śmiercią głodową.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane