statystyki

Szybciej czy bezpieczniej. Czy nowa forma przyjęć na studia ułatwi życie?

autor: Artur Kotowski23.12.2018, 13:30
Czy nowa forma przyjęć na studia ułatwi życie czy raczej spowoduje problemy?

Czy nowa forma przyjęć na studia ułatwi życie czy raczej spowoduje problemy?źródło: ShutterStock

Zgodnie z nową regulacją decyzją administracyjną jest jedynie odmowa przyjęcia na studia. I tylko od niej jest sądowa droga odwoławcza.

Czy nowa forma przyjęć na studia ułatwi życie czy raczej spowoduje problemy?

Nowe prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, dalej: PSWiN) wprowadziło interesującą konstrukcję prawną w postaci wpisu na listę studentów. Była ona przedmiotem ożywionej debaty, np. podczas konferencji: „Decyzja administracyjna w sprawach z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego – dotychczasowe doświadczenia a nowe rozwiązania prawne”, zorganizowanej przez Zakład Sądownictwa Administracyjnego WPiA Uniwersytetu Łódzkiego. Zgodnie bowiem z art. 72 ust. 2 PSWiN przyjęcie na studia następuje w drodze wpisu na listę studentów. Poprzednio rygorem decyzji administracyjnej objęta była całość działania podmiotu szkolnictwa wyższego w kwestii przyjęć na studia. Obecnie wymóg dochowania standardu decyzji administracyjnej (zatem i postępowania administracyjnego) zachowano jedynie w sprawie odmowy przyjęcia (art. 72 ust. 3, decyzję podpisuje przewodniczący komisji).

Zmiana ta podyktowana była zapewne chęcią przyspieszenia tego typu postępowań i ogólnym kierunkiem w polskim prawie, który polega na wykorzystywaniu wybranych instrumentów gałęzi prawa administracyjnego do zastępowania wcześniejszych rozwiązań wypracowanych na gruncie innych gałęzi prawa i przyspieszenia w ten sposób działań organów w załatwianiu spraw indywidualnych. Dzieje się tak nawet przy świadomości obniżenia gwarancji dla stron postępowań w myśl ogólnego rozrachunku, że ważniejsze jest znaczące usprawnienie i przyspieszenie postępowania.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane