statystyki

Naukowcy z PAN chcą podwyżek. "Poziom wynagrodzenia jest poniżający"

autor: Paulina Szewioła10.09.2018, 09:04; Aktualizacja: 10.09.2018, 09:15
Naukowcy wskazują, że podniesienie stawek minimalnych wymaga zapewnienia odpowiedniego wzrostu finansowania instytutów

Naukowcy wskazują, że podniesienie stawek minimalnych wymaga zapewnienia odpowiedniego wzrostu finansowania instytutówźródło: ShutterStock

Zmian ustawowych, które zagwarantują naukowcom z instytutów Polskiej Akademi Nauk (PAN) minimalne stawki wynagrodzeń na poziomie obowiązującym w szkołach wyższych. Tego domagają się ich pracownicy. Wnoszą jednocześnie o zapewnienie dodatkowych środków na ten cel.

Apel skierowany do prezydenta, premiera, szefów resortów nauki oraz finansów, a także parlamentarzystów, wystosowały ruch społeczny Inicjatywa Obywatelska Instytutów Polskiej Akademii Nauk, Akademia Młodych Uczonych PAN oraz wielu dyrektorów instytutów PAN. Argumentują oni, że w części instytutów, również tych kategorii A, średnia pensja brutto jest niższa niż zagwarantowane ustawą 2.0 minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla nauczycieli akademickich na identycznych stanowiskach. Co więcej, ujednolicone przez Konstytucję dla nauki stypendium dla doktorantów uczelni i PAN po pierwszym roku będzie wynosiło 3168 zł netto. Tymczasem, wśród profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych pracujących w instytutach (i to o uznanym dorobku na arenie międzynarodowej) są osoby, które zarabiają podobne kwoty.

– Taki poziom wynagrodzenia jest dla naukowców PAN poniżający, szczególnie wobec ich wkładu w rozwój nauki w Polsce – wskazują autorzy apelu.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Fajwel(2018-09-10 21:37) Zgłoś naruszenie 2714

  Na ile mi wiadomo, to praktyka pracy na dwóch etatach obowiązuje w publicznych uczelniach wyższych, instytutach naukowych PAN, branżowych instytutach badawczych, czyli we wszystkich trzech pionach polskiej nauki. Ponadto instytuty naukowe PAN to najlepsza sieć placówek badawczych w kraju po dziś dzień. Instytuty Akademii realizują przede wszystkim badania podstawowe, które są komplementarne względem uniwersyteckich z tą różnicą, że te prowadzone w PAN są wyprzedzające. Warto pamiętać, iż za rozwój i postęp polskiej nauki odpowiada 35 instytutów Akademii na 69 istniejących wraz z kilkoma wydziałami szkół wyższych na 781 podlegających kategoryzacji KEJN. Pracownicy naukowi PAN zasługują na podwyżki, gdyż obecny stan ociera się o dyskryminacje płacową, co jest skandaliczne. Także, bez wzrostu minimalnych wynagrodzeń pracowników naukowych PAN, i bez dokapitalizowania instytutów, nie ma mowy o jakiejkolwiek reformie strukturalnej Akademii.

  Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
 • obserwator(2018-09-10 08:39) Zgłoś naruszenie 243

  giełda, kto następny

  Odpowiedz
 • Morawiecki załatwi Polaków(2018-09-10 13:01) Zgłoś naruszenie 241

  Teraz będziecie państwo konkurować o wysokość płacy z Hindusami, Nepalczykami i Banglijczykami.

  Odpowiedz
 • Fajwel(2018-09-11 23:19) Zgłoś naruszenie 2315

  Jeżeli mówimy o doskonałości naukowej mierzonej wskaźnikami naukometrycznymi, to polska nauka znajduje się w przedziale 19 - 25 w skali globu. To bardzo przyzwoity wynik, choć dziedziny nauk są zróżnicowane pod względem oceny, co jest zrozumiałe. Nie ulega też najmniejszej wątpliwości, iż instytuty naukowe PAN, jako najlepsze krajowe placówki badawcze nie odbiegają zasadniczo poziomem naukowym od swoich siostrzanych odpowiedników na Zachodzie np. Królewskiej Niderlandzkiej Akademii Nauk, Austriackiej Akademii Nauk, Akademii Ateńskiej, Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Nauk w Lizbonie, Bawarskiej Akademii Nauk itd., itp. Na Wschodzie też jest podobnie. Natomiast PAU nigdy w swojej historii nie realizowała zaawansowanych badań naukowych i prac rozwojowych, gdyż posiadała status towarzystwa naukowego ogólnego, które nie dysponowało centrum badawczym, jak PAN. Tutaj warto podkreślić, iż PAN przejął tradycje, dorobek badawczy i majątek PAU, w trakcie powstania. Formalnie PAU zawiesiła działalność w okresie PRL, ale po 1989 r. została odbudowana m.in. dzięki pomocy PAN, to już właściwie historia. Generalnie PAN i PAU, to dwie różne instytucje naukowe. Należy też pamiętać, że centrum badawcze PAN uczestniczy w międzynarodowych programach badawczych, w ramach bilateralnej współpracy z instytucjami równorzędnymi, czy we wspólnych projektach. Akademia pozyskuje także granty europejskie i krajowe rzecz jasna. Logo PAN jest rozpoznawalne np. w CERN, DESY, NASA itp. O wskaźnikach naukometrycznych przypisanych centrum badawczemu PAN można dowiedzieć się więcej korzystając z bibliometrycznych baz danych, czy chociażby z Index Nature lub prestiżowego rankingu SIR. Nie będę cię tutaj prowadził za rączkę.

  Odpowiedz
 • Grażynka(2018-09-10 10:04) Zgłoś naruszenie 2127

  Problem w PAN to powszechna praca na wielu etatach. Nie ma uzasadnienia dlaczego nie włączć instytutów PAN w struktury uczelni wyższych, podnosząć poziom uczelni i dają elastyczność w przesuwaniu pracowników PAN jeśli nie pracują naukowo wydajnie na stanowiska dydaktyczno-naukowe, dydaktyczne. Obecne przywileje pracowników PAN są nieuzasadnione, żądają podwyżek nie przeprowadzając reformy PAN. PAN powinien być dla najlepszych w nauce, umiejących zdobywać granty w tym europejskie i przede wszystkim niech przestają udawać że pracując w wielu miejscach pracują tak samo wydajnie jak w jednym , a rządzący niech przestają udawać że nie widzą problemu płaca - praca w wielu miejscach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane