statystyki

Na nowy dodatek do pensji nauczyciele jeszcze poczekają

autor: Artur Radwan31.08.2018, 16:00
Od 1 kwietnia 2018 r. wskutek realizacji I etapu planu zwiększania wynagrodzeń samorządowi nauczyciele otrzymali 5,35 proc. podwyżki.

Od 1 kwietnia 2018 r. wskutek realizacji I etapu planu zwiększania wynagrodzeń samorządowi nauczyciele otrzymali 5,35 proc. podwyżki.źródło: ShutterStock

 Pierwsze 500+ trafi do dyplomowanych nauczycieli od 2020 r., ale już od września należy pracować nad otrzymaniem wyróżniającej oceny, która uprawnia do tego świadczenia. Wszyscy pedagodzy mogą liczyć na podwyżki już od przyszłego roku.

Od 1 kwietnia 2018 r. wskutek realizacji I etapu planu zwiększania wynagrodzeń samorządowi nauczyciele otrzymali 5,35 proc. podwyżki.

Ich średnie wynagrodzenia kształtują się obecnie następująco:

  • dla nauczyciela stażysty – 2900,20 zł (co stanowi wzrost o 147,28 zł),
  • dla nauczyciela kontraktowego – 3219,22 zł (co stanowi wzrost o 163,48 zł),
  • dla nauczyciela mianowanego – 4176,29 zł (co stanowi wzrost o 212,09 zł),
  • dla nauczyciela dyplomowanego – 5336,37 zł (co stanowi wzrost o 271 zł).

Kolejne zwiększenie płac jest planowane od 1 stycznia 2019 r. To realizacja kolejnego etapu 15-proc. podwyżki wynagrodzenia nauczycieli. Zaplanowane one zostały na lata 2018–2020.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • zalamany (2018-08-31 22:29) Zgłoś naruszenie 381

    Dzisiaj zapoznalismy się z kryteriami oceny nauczycieli chyba układali je jacyś na haju one nie są możliwe do zrealizowania to celowe aby nikomu nie dać żałosnego.dodatku. Prezydenci premierzy którzy odpowiadają za ważniejsze sprawy nie mają takiej oceny nie wspominając o lekarzach. Młodzi nie idźcie do tego zawodu tyrka żałosne pieniądze i brak poszanowania

    Odpowiedz
  • erer(2018-08-31 17:57) Zgłoś naruszenie 341

    Zabierzcie sobie ten ochłap dzisiejsze 500zł warte za 3 lata 300zł.....

    Odpowiedz
  • zxcx(2018-09-01 15:13) Zgłoś naruszenie 300

    Panie Radwan, nikt nam nie wypłaca na średniej "dla nauczyciela stażysty – 2900,20 zł " tylko minimalną czyli 2400zl brutto , a na konto 1750zł! Proszę nie szerzyć propagandy albo przynajmniej proszę wyjaśnić jak to ma się do stanu faktycznego. Do tej średniej liczą się m.in. dodatki za wychowawstwo warszawskich nauczycieli czy dodatki wiejskie wiejskich nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2018-08-31 19:48) Zgłoś naruszenie 271

    niektórzy nie staną się nigdy beneficjentami tyk "cukrów". Z 60-tką na karku, po kilkudziesięciu latach harówki, w zgrzebnych warunkach..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • n-ka(2018-08-31 21:45) Zgłoś naruszenie 262

    Skąd te dane????????????? Pracuję ponad 27 lat i mam ponad 3 tys brutto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • antek- anty(2018-09-01 14:30) Zgłoś naruszenie 210

    Trochę rzetelności w publikowaniu tych danych - to do autora artykułu. Nauczyciel dyplomowany ma stawkę zasadniczą BRUTTO 3150 zł (piszę z pamięci, dopuszczam niezgodność o kilka zetów). Ministerstwo od nauczycieli bardzo chce ukryć rzeczywiste żenująco niskie zarobki nauczycieli i dla każdego redaktora, proszącego o informacje o wynagrodzeniach, z ministerstwa i kuratorium wypuszczane są informacje o kosztach płacowych, czyli łącznie z częściami składek na ubezpieczenia społeczne płaconymi przez pracodawcę. NIE DAJMY SIĘ MANIPULOWAĆ!!! To jest obrzydliwe. Owszem do stawki zasadniczej 3150zł doliczane są dodatki, ale ze względu na niż demograficzny i rozwalenie systemu oświaty zniknął najpoważniejszy dodatek, czyli za godziny nadliczbowe. Mało kto teraz takie godziny ma, więc kończy się na stawce zasadniczej, + dodatek za wychowawstwo (od 30 - 180zł miesięcznie BRUTTO) . Dużo wolnego? można sprawdzić, zadne ministerstwo edukacji nie opublikowało prawdziwych danych o tym ile czasu poświęcają nauczyciele na wykonywanie swojej pracy - mowa o 18 godzinach tygodniowo jest wielką fikcją, są to tylko godziny tablicowe, a zawód ten wymaga dużo więcej - bez jakiejkolwiek odczuwalnej rekompensaty finansowej. Pani minister- czy Pani nie jest po ludzku wstyd?!!! Sieci handlowe typu Lidl, Biedronka oferują na start wynagrodzenie wyższe od zasadniczego wynagrodzenia nauczyciela DYPLOMOWANEGO, którego zdobywa się po 10 latach rozwoju zawodowego. Lekarze nie zgodzili się na 4000 podwyżki, a o podwyżkach nauczycieli trąbi się w wydaniu procentowym. 15% wzrost dla kogoś, kto dużo zarabia daje do myślenia, ale 15% od niewielkiej wartości to nadal daje marność. Radzę się douczyć i popracować nad rzetelnością

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Norek(2018-09-01 15:40) Zgłoś naruszenie 200

    Popieram przedmówców skąd te dane proszę pisać o minimalnym wynagrodzeniu stażysty i innych stopniach a nie średnia z odprawami czy jubileuszem .

    Odpowiedz
  • n-ka(2018-08-31 21:46) Zgłoś naruszenie 130

    I dodam , że jestem nauczycielem DYPLOMOWANYM

    Odpowiedz
  • zet(2018-09-02 18:57) Zgłoś naruszenie 130

    Pani minister za trzy lata to Pani już nie będzie. Mam nadzieje ,ze zamiast do EP ( po niebotyczną pensję) trafi Pani do szkoły podstawowej i poczeka na ten ochlap 3 lata pod warunkiem ,ze Pani dostanie ocenę wyróżniająca i spełni te kryteria, które sama Pani wymyśliła. Na pewno Pani wystarczy skoro Pani nas nauczycieli chce nim uraczyć.WSTYD .

    Odpowiedz
  • xyz(2018-09-01 18:12) Zgłoś naruszenie 120

    Panie Radwan.średnie płace podawane przez GUS co miesiąc obejmują aktualne zarobki pobierane w danym miesiącu nie obejmują one odpraw emerytalnych,trzynastek,czternastek itp. Średnia płaca to aktualnie 4.800,00 zł. Pisząc artykuł proszę porównać te zarobki. Inne grupy także mają przywileje.Jest Pan tendencyjny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz