Nauczyciele mają dość. Kto może, odchodzi na wcześniejszą emeryturę

autor: Karolina Nowakowska25.07.2018, 07:00; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:38
Co kwartał przybywa około 1000 nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym

Co kwartał przybywa około 1000 nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnymźródło: ShutterStock

Według danych ZUS 10 tys. nauczycieli przebywa na świadczeniu kompensacyjnym. Jeszcze pięć lat temu liczba ta wynosiła 4,5 tysiąca. Wcześniejsze emerytury pedagogów kosztują budżet państwa 200 mln. zł

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (72)

  • Śmiech na sali(2018-07-25 09:37) Zgłoś naruszenie 11317

    Większość ludzi która tu pisze nie ma pojęcia o pracy nauczyciela. Mam żonę nauczycielkę i wiem ile czasu poświęca pracy a te przywileje to o kant d.... Załatwiam jej pracę sprzątaczki w firmie bo chcę mieć żonę a nie siłaczkę. Zarobki porównywalne a stresu mniej i dała się przekonać na szczęście 😀 niech bachorami tych mądrali co tu jadą na nauczycieli zajmują się sami może dotrze do nich jaki to miodzik wychowanie młodzieży.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Mural(2018-07-25 08:36) Zgłoś naruszenie 8112

    Bardziej przygnębiające jest, ile przez tak zwany okres pracy 35-40 pensje są głodowe, emerytury w oswiacie też. Z takich pensji to nie dziwi. Załamuje negatywna propaganda, globalny atak społeczny na nas.Ciągłe, jeszcze gorsze "reformy", coraz gorsi ministrowie. Więcej pracy w ramach etatu i poborów. Jak młodzi mogą chcieć iść do tego zawodu?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Grazia(2018-07-25 15:54) Zgłoś naruszenie 718

    Znowu w komentarzach napastliwość, tłumaczenie się, albo bicie piany... A mnie wkurzył sam tytuł "... emerytury kosztują budżet państwa..." Przecież od pierwszego dnia pracy z pensji pobierane są składki! Npuszczanie społeczeństwa na nauczycieli!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zet(2018-07-25 14:25) Zgłoś naruszenie 698

    Jak MEN się nie opamięta i nie da godnych podwyżek nauczycielom już i nie odstąpi od nienormalnych przepisów dotyczących oceny nauczycieli to już za kilka lat polskie dzieci będą uczyć języka polskiego Ukraińcy i maturzyści , którzy nie dostana się na studia i to pewnie z łapanki. Nikt kto skończył studia nie da się poniewierać przez Panią Zalewską. Tylko problem zostanie na jej głowie. Pani minister najwyższa pora pomyśleć wreszcie nad tym co Pani wymyśla pod wpływem emocji i jaka będzie przyszłość a nie teraźniejszość. Poza tym czekam na Pani powrót do szkoły na stanowisko nauczyciela z pensją taką jaką Pani daje nauczycielom i Pani oceną wg zasad, które Pani wymyśliła, czyli awans na dyplomowanego co 3 lata. Widać ,ze pani dawno nie pracowała w szkole chociaż jest pani nauczycielem. Warto wrócić do tej rzeczywistości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pola(2018-07-25 09:51) Zgłoś naruszenie 6812

    Skoro niektorzy pisza ze praca nauczyciela jest taka super.....to trzeba bylo jim zostac a potem sie madrzyc! Pouzerac sie z cudzymi dziecmi.....to moze potem pogadamy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza(2018-07-25 10:03) Zgłoś naruszenie 633

    to nie tylko nauczyciele, czekam jeszcze pół roku na przejście na emeryturę jak na cud, mam dosyć pracy za najniższą krajową w budżetówce

    Odpowiedz
  • Wot smiena charoszaja(2018-07-25 08:26) Zgłoś naruszenie 6227

    d...na zmiana!!! i tyle w temacie. Potrafią tylko niszczyć, gnoić. nic nie zbudowali i nic nie zbudują. Brakuje intelektu. niestety

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zgłoś(2018-07-25 21:39) Zgłoś naruszenie 592

    Dlaczego w tytule jest "państwo poświęca tyle pieniędzy..."? Przecież to nie państwo, a składki nauczycieli wynikają z ich pensji. Może i robią w budżetówce, ale pracę wykonują, więc emerytury dostają ze swoich składek. Co innego politycy, sędziowie czy kler, którzy niczego nie wypracowują, a dostają znacznie lepsze pieniądze.

    Odpowiedz
  • n-l(2018-07-25 19:32) Zgłoś naruszenie 536

    I bardzo dobrze, że brakuje nauczycieli. Pani Zalewska niech sama zap....ala od września na zastępstwa do wszystkich szkół w Polsce. Niech zobaczy. co to za kokosy.

    Odpowiedz
  • expert emeryt(2018-07-25 09:20) Zgłoś naruszenie 464

    Świadczenie kompensacyjne to nie jest żadna wcześniejsza emerytura. Po jego zakończeniu i osiągnięciu wieku emerytalnego nalezy składać wniosek o emeryturę powszechną. Jesli ktoś ma ponad 15 lat pracy jako nauczyciel do końca 2008r NIE DOSTANIE DODATKU DO KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO za pracę w warunkach szkodliwych. To własnie świadczenie kompensacyjne wyklucza ten dodatek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przymusowy emeryt(2018-07-25 08:58) Zgłoś naruszenie 4045

    A uprzywilejowana kasta przywarła do złotych koryt i chce trwać przy nich do 70 lat i wysługiwać się szwabom.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • idiotko(2018-07-25 10:06) Zgłoś naruszenie 396

    do rodzic(33 minuty temu) - a jak ty za leżenie, ********** sie i rozmnażanie dostajesz 500+ to według tych 1500 zł netto to ty winnaś dostać 0,50+

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • golam(2018-07-25 22:06) Zgłoś naruszenie 312

    Już nie mogę się doczekać świadczenia kompensacyjnego. Poszłabym już dziś na kolanach, byle szybciej.

    Odpowiedz
  • Co ja pacze (2018-07-25 09:05) Zgłoś naruszenie 281

    Który to operator mg Pana Baszczynskiego żąda umowy na stałe przy umowie bez telefonu ? PROBLEMEM SĄ CIĄGLE ZMIANY BEZ PRZEMYŚLENIA I PRZYGOTOWANIA. Do mojej firmy aplikuje coraz więcej nauczycieli i na pytanie skąd taka zmiana mówia ze po roku wszelkie złudzenia o misji i powołaniu zderzają się ze ścianą.

    Odpowiedz
  • Chudy byk(2018-07-25 09:04) Zgłoś naruszenie 2641

    ja też pracując w przemyśle chciałbym mieć takie coś jak "świadczenie kompensacyjne" Gdy szedłem do pracy w 1981 roku ,staż pracy potrzebny do przejścia na emeryturę wynosił 40 lat. Obecnie 65 lat sprawia,że w skrajnych sytuacjach,wydłużono co niektórym go aż o 10 lat! Niestety tylko "mundurówkę" dotyczę "prawa nabyte"a nauczycieli "świadczenia kompensacyjne" i jeszcze parę grup zawodowych.Pozostali muszą na ich przywileje zaiwaniać.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • obserwator(2018-07-25 08:33) Zgłoś naruszenie 1984

    Niech wysłużeni , wypaleni, starzy uwolnią miejsce dla młodych, nowych- nie zatrzymasz zmian, nie przyrosłeś do stołka do śmierci, a jak ciężko pracować 18 h /tydzień to do biedronki na kasę

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Iwona (2018-07-25 13:42) Zgłoś naruszenie 1956

    I niech idą wcale mi nie szkoda. Wiele lat nie można było się dostać do szkoły. Wszystko tylko po znajomości. Nawet miernoty tkwiły w szkole marnujac zapał uczniów i były nie do usunięcia. Cieszy mnie że to się zmienia. Niedługo będą prosić o przyjście do pracy i na to czekam :-)

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • rodzic(2018-07-25 09:27) Zgłoś naruszenie 1378

    "Wynagrodzenie jakie otrzymuje początkujący nauczyciel jest dalekie nie tylko od satysfakcjonującego, ale też nieprzystaje do kwalifikacji takiego nauczyciela." za te kilka godzin pracy, moim zdaniem te 2400 brutto to i tak za dużo

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz