statystyki

TK: Świadczenie kompensacyjne przysługuje tylko za pracę przy tablicy

autor: Bożena Wiktorowska28.06.2018, 17:00
nauczyciel, szkoła

Szczególne uprawnienia do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej przez nauczycieli nie należą do systemu zabezpieczenia społecznegoźródło: ShutterStock

Ustawodawca miał prawo przyznać świadczenia kompensacyjne wyłącznie nauczycielom i pedagogom zatrudnionym w placówkach oświatowych. Należy je bowiem rozpatrywać w kategorii przywileju przyznanego określonej grupie zawodowej.

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając zgodność z ustawą zasadniczą art. 2 pkt 1 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800 ze zm.) w zakresie, w jakim nie uwzględnia prawa do tego świadczenia psychologów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga konstytucyjna. W 2014 r. zainteresowana złożyła do ZUS wniosek o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Zakład jednak odmówił. Uznał bowiem, że wnioskodawczyni nie ma wymaganego stażu pracy przy tablicy. Z wyliczeń zakładu wynikało, że do wymaganych 20 lat brakuje jej ok. 6 miesięcy. ZUS do stażu nie zaliczył zatrudnienia w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w studium nauczycielskim jako nauczyciela psychologii. Zainteresowana odwołała się od tej decyzji.

Sądy jednak oddalały jej skargi. Ostatecznie Sąd Najwyższy przyznał rację organowi rentowemu. Sprawa trafiła więc do TK. Zainteresowana w swojej skardze dowodziła, że wyodrębnienie dwóch kategorii nauczycieli psychologów: zatrudnionych w szkołach i tych, którzy wykonują te same obowiązki w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, nie ma uzasadnienia. A to dlatego, że cechą, która łączy te dwie kategorie nauczycieli, jest charakter pracy, a nie miejsce zatrudnienia. Wskazywała, że powinna być tak samo traktowana jak psycholodzy zatrudnieni w szkolnych placówkach, bo w okresie zakwestionowanym przez ZUS podlegała Karcie nauczyciela. Miała przy tym takie samo pensum godzinowe i wynagrodzenie.

Poradnie psychologiczno -pedagogiczne zawsze podlegały nadzorowi pedagogicznemu i wchodziły w skład systemu oświaty. Skarżąca podkreśliła, że skoro osoba zatrudniona w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej jest nauczycielem i wykonuje te same czynności w analogicznym czasie, to ma prawo oczekiwać, że będzie tak samo traktowana. Co więcej, podejmując zatrudnienie w poradni była w sposób uzasadniony przekonana, iż kontynuuje pracę, którą rozpoczęła w przedszkolu. A dokonując wyboru drogi zawodowej, kierowała się m.in. tym, że z tytułu pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej będą jej przysługiwały takie same uprawnienia jak wcześniej, kiedy była zatrudniona w przedszkolu.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Mural(2018-06-28 17:36) Zgłoś naruszenie 61

    Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli - na jakich warunkach? Utworzono:01.09.2017, 08:01 Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne jest rodzajem świadczenia przedemerytalnego przysługującego tylko i wyłącznie nauczycielom, a także dyrektorom szkół. Przysługuje ono tylko do osiągnięcia przez nich powszechnego wieku emerytalnego. Nauczyciele mogą liczyć na świadczenie kompensacyjne od lipca 2009 roku. Prawo do niego mają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego i innych placówkach określonych ustawowo. Obecnie wspomniane świadczenie średnio wynosi ok. 2 tys. zł brutto. Jest wypłacane ponad 5 tys. nauczycieli./// więc jak to jest???Nauczyciele bibliotekarze też dostawali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane