statystyki

TK: Świadczenie kompensacyjne przysługuje tylko za pracę przy tablicy

autor: Bożena Wiktorowska28.06.2018, 17:00
nauczyciel, szkoła

Szczególne uprawnienia do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej przez nauczycieli nie należą do systemu zabezpieczenia społecznegoźródło: ShutterStock

Ustawodawca miał prawo przyznać świadczenia kompensacyjne wyłącznie nauczycielom i pedagogom zatrudnionym w placówkach oświatowych. Należy je bowiem rozpatrywać w kategorii przywileju przyznanego określonej grupie zawodowej.

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając zgodność z ustawą zasadniczą art. 2 pkt 1 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800 ze zm.) w zakresie, w jakim nie uwzględnia prawa do tego świadczenia psychologów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga konstytucyjna. W 2014 r. zainteresowana złożyła do ZUS wniosek o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Zakład jednak odmówił. Uznał bowiem, że wnioskodawczyni nie ma wymaganego stażu pracy przy tablicy. Z wyliczeń zakładu wynikało, że do wymaganych 20 lat brakuje jej ok. 6 miesięcy. ZUS do stażu nie zaliczył zatrudnienia w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w studium nauczycielskim jako nauczyciela psychologii. Zainteresowana odwołała się od tej decyzji.

Sądy jednak oddalały jej skargi. Ostatecznie Sąd Najwyższy przyznał rację organowi rentowemu. Sprawa trafiła więc do TK. Zainteresowana w swojej skardze dowodziła, że wyodrębnienie dwóch kategorii nauczycieli psychologów: zatrudnionych w szkołach i tych, którzy wykonują te same obowiązki w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, nie ma uzasadnienia. A to dlatego, że cechą, która łączy te dwie kategorie nauczycieli, jest charakter pracy, a nie miejsce zatrudnienia. Wskazywała, że powinna być tak samo traktowana jak psycholodzy zatrudnieni w szkolnych placówkach, bo w okresie zakwestionowanym przez ZUS podlegała Karcie nauczyciela. Miała przy tym takie samo pensum godzinowe i wynagrodzenie.

Poradnie psychologiczno -pedagogiczne zawsze podlegały nadzorowi pedagogicznemu i wchodziły w skład systemu oświaty. Skarżąca podkreśliła, że skoro osoba zatrudniona w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej jest nauczycielem i wykonuje te same czynności w analogicznym czasie, to ma prawo oczekiwać, że będzie tak samo traktowana. Co więcej, podejmując zatrudnienie w poradni była w sposób uzasadniony przekonana, iż kontynuuje pracę, którą rozpoczęła w przedszkolu. A dokonując wyboru drogi zawodowej, kierowała się m.in. tym, że z tytułu pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej będą jej przysługiwały takie same uprawnienia jak wcześniej, kiedy była zatrudniona w przedszkolu.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Mural(2018-06-28 17:36) Zgłoś naruszenie 61

    Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli - na jakich warunkach? Utworzono:01.09.2017, 08:01 Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne jest rodzajem świadczenia przedemerytalnego przysługującego tylko i wyłącznie nauczycielom, a także dyrektorom szkół. Przysługuje ono tylko do osiągnięcia przez nich powszechnego wieku emerytalnego. Nauczyciele mogą liczyć na świadczenie kompensacyjne od lipca 2009 roku. Prawo do niego mają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego i innych placówkach określonych ustawowo. Obecnie wspomniane świadczenie średnio wynosi ok. 2 tys. zł brutto. Jest wypłacane ponad 5 tys. nauczycieli./// więc jak to jest???Nauczyciele bibliotekarze też dostawali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane