statystyki

Dobra wiadomość dla nauczycieli: Urlopy zdrowotne odwieszone

autor: Paulina Szewioła22.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:11
nauczycielka

Nowy akt wykonawczy reguluje również zakres badania.źródło: ShutterStock

Do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw zostało skierowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. To dobra wiadomość dla blisko 600 tys. nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z tego świadczenia.

O problemach nauczycieli napisaliśmy jako pierwsi. Od 1 stycznia nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach samorządowych nie mogli się ubiegać o urlop dla poratowania zdrowia. Powód? Utraciło moc rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. nr 233, poz. 1991). Nowy akt powinien być gotowy od nowego roku, jednak do konsultacji trafił 15 grudnia 2017 r. i wciąż był uzgadniany. Dopiero w ubiegły piątek został skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z rozporządzenia wynika, że nauczyciel starający się o przyznanie mu urlopu dla poratowania zdrowia na badanie powinien zgłosić się nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Oprócz tego zaświadczenia powinien ze sobą zabrać dokument poświadczający swoją tożsamość i dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Nowy akt wykonawczy reguluje również zakres badania. Obejmie ono m.in. ogólny stan zdrowia, ocenę układu krążenia, układu ruchu, nerwowego, oddechowego oraz narządów mowy. Z kolei gdy lekarz medycyny pracy uzna to za konieczne, będzie mógł zlecić nauczycielowi przeprowadzenie dodatkowych badań lub konsultacji specjalistycznych. I to on wystawi pedagogowi odpowiednie skierowanie.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • andrzej(2018-01-22 14:11) Zgłoś naruszenie 761

  Dalej święte krowy zwane nauczycielami będą ratować zdrowie na garnuszku gminy a ja jak pracuję 41 lat muszę dalej pracować gdzie tu sprawiedliwość

  Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
 • Beata(2018-09-24 21:19) Zgłoś naruszenie 52

  Uwaga - nauczyciel nauczycielowi nie równy! Nauczyciel ze szkoły pracuje 18 godz tyg (tzw. godziny bezpośrednio z dziećmi) a nauczyciel z przedszkola pracuje 25 godzin/tyg Nauczyciel ze szkoły ma minimum 14 tygodni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, nauczyciel z przedszkola ma 7 tygodni urlopu. Nauczyciel w szkole ma o wiele większe dodatki (np. motywacyjny). Zatem proszę nie piszcie że wszyscy nauczyciele np. mają dużo wolnego.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-01-22 12:55) Zgłoś naruszenie 42

  2 mln rodaków zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy zostało z ręką w nocniku po Ustawie w 2008r o emeryturach pomostowych ,bez wzgledu na to czy pracowali w Hałasie ,czy przy źrłdlach Izotopowych a okres przedawnienia roszczeń wobec bylych pracodawców juz dawno minął.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • XYZ1(2018-01-30 08:52) Zgłoś naruszenie 025

  W sejmie większość to nauczyciele. Nic dziwnego, że patologia w przywilejach niczym nie uzasadnionych kwitnie dalej. ŻENADA.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane