„Nowe przepisy przewidują zapewnienie nauczycielom korzystniejszych niż obecnie rozwiązań zawartych w pragmatyce zawodowej” - czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu. Zaznaczono, że projekt zawiera propozycje rozwiązań opracowanych z wykorzystaniem wniosków z prac Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli.
Karta nauczyciela. Co się zmienia?
Zgodnie z projektem skrócony zostaje – z dwóch lat do roku – okres zatrudnienia nauczyciela początkującego, który rozpoczyna pracę w szkole na umowę na czas określony, po którym nastąpi po spełnieniu wymagań zatrudnienie na czas nieokreślony.
Ograniczona zostaje realizacja zastępstw w czasie zajęć obowiązkowych. Godziny zastępstw nie będą mogły być realizowane podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, z wyjątkiem szczególnych sytuacji oraz za zgodą nauczyciela.
Nauczyciele, którym brakuje mniej niż rok do prawa do emerytury, będą mogli skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową.
Podwyżki nagród jubileuszowych
Zwiększona zostanie wysokości nagrody jubileuszowej dla nauczycieli za 40 lat pracy z 250 proc. do 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego i wprowadzona nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli za 45 lat pracy (wyniesie 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego). Podniesiona zostanie też wysokość odpraw w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne: po 10 latach pracy – dwumiesięczne wynagrodzenie, po 15 latach – trzymiesięczne wynagrodzenie, po 20 latach – sześciomiesięczne wynagrodzenie. Dotyczyć będzie także nauczycieli zatrudnionych na mniej niż połowę etatu.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych nauczycieli praktycznej nauki zawodu zostanie zrównany z wymiarem zajęć nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych, czyli 18 godzin tygodniowo. Obecnie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu wynosi 20 godzin.
W jednolity sposób uregulowane zostają dla nauczycieli szkół samorządowych oraz nauczycieli szkół prowadzonych przez ministrów zasady rozliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych.
Ponadto, nowe przepisy przewidują umożliwienie przedłużenia pełnienia stanowiska dyrektora szkoły na jedną następną kadencję.
Jak podano w komunikacie „nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo od 1 września 2025 roku”. (PAP)