W środę 10 lipca podczas 38. posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu, który ma za zadanie wprowadzić ważne dla nauczycieli zmiany, przede wszystkim:

  • zwiększyć odprawy emerytalne;
  • zapewnić korzystniejsze nagrody jubileuszowe;
  • zagwarantować lepszą ochronę przedemerytalną;
  • uregulować zasady wynagradzania za godziny ponadwymiarowe;
  • zwiększyć stabilizację dla zaczynających pracę w zawodzie nauczyciela.

Projekt będzie rozpatrywany w przyspieszonym trybie. Drugie czytanie zaplanowano na 22 lipca.

„Jubileuszówki” jako motywacja do dalszej pracy dla nauczycieli

Jak przekonują posłowie, aktualnie, gdy wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, a 60 dla kobiet, wielu nauczycieli osiągnęło lub niebawem osiągnie 45-letni staż pracy. – Otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę – czytamy w interpelacji.

Tę opinię podzielają związkowcy. Ich zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymanie nagrody jubileuszowej za 40 lub 45 lat pracy zachęci nauczycieli do pozostania w stosunku pracy.

Nagrody jubileuszowe. Jak jest obecnie?

Obecnie za wieloletnią pracę nauczyciele otrzymują następujące nagrody jubileuszowe:

  • 20 lat pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
  • 25 lat pracy – 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
  • 30 lat pracy – 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
  • 35 lat pracy – 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
  • 40 lat pracy – 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego.

Kwoty określa art. 47 KN. Zaś szczegółowe zasady wyliczania czasu pracy, od którego zależy nagroda, określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. poz. 1418).

Jakich zmian oczekują nauczyciele?

Nauczyciele od wielu lat ubiegają się o zrównanie uprawnień z pozostałymi grupami pracowniczymi w zakresie nagrody jubileuszowej. Urzędnik, gdy przepracuje 30 lat w urzędzie czy starostwie, otrzymuje 150 proc. pensji nagrody jubileuszowej. Za 35 lat ma podwójną pensję. Gdy pracuje 40 lat w urzędzie, otrzyma 300 proc. miesięcznej pensji, a za 45 lat należy mu się „jubileuszówka” w wysokości poczwórnej pensji.

Nauczyciele domagają się 300 proc. za 40-letni staż pracy i 400 proc. za 45-letni staż. Nagrody są szczególnie pożądane obecnie, gdy w szkołach pracują często nauczyciele po osiągnięciu wieku emerytalnego i z bardzo długim stażem pracy. Cel to także zachęcenie nauczycieli do pozostania w szkole.

Związkowcy zauważają również, że nie do zaakceptowania jest fakt, że ustawodawca nie bierze pod uwagę tych nauczycieli, którzy legitymują się takim stażem przed 31 grudnia 2025 r. i nadal pracują. – Tym bardziej że skutki finansowe takiej decyzji byłyby marginalne – dodają.

Broniarz: Jeśli postulaty nie zostaną spełnione, będzie manifestacja

Następstwem odwlekania wprowadzenia zmian oraz brak 10 proc. podwyżek są zapowiedzi manifestacji. Prezes ZNP Sławomir Broniarz przekazał, że działania mają nagłośnić problemy edukacji i przedstawić postulaty pod adresem rządu. Zapowiedział także, że w przypadku gdy do 29 sierpnia postulaty nie zostaną spełnione, 1 września ZNP zorganizuje manifestację w Warszawie.