statystyki

Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia wciąż w zawieszeniu

autor: Artur Radwan16.01.2018, 16:00; Aktualizacja: 16.01.2018, 17:04
nauczycielka

Oświatowa Solidarność podkreśla, że kością niezgody jest możliwość kwestionowania przez dyrektora szkoły lub przedszkola orzeczenia lekarza medycyny pracy.źródło: ShutterStock

Wciąż nie ma rozporządzenia w sprawie urlopów dla poratowania zdrowia dla zatrudnionych w samorządowych szkołach i przedszkolach nauczycieli. Mimo, że powinno już być 1 stycznia 2018 r.

O problemie pisaliśmy 4 stycznia (DGP nr 3, „Urlopy zdrowotne zawieszone do odwołania”). Od 1 stycznia nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach samorządowych nie mogą się ubiegać o urlop dla poratowania zdrowia. A to dlatego, że wraz z wejściem w życie ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203) – znowelizowała ona Kartę Nauczyciela, w której są określone zasady udzielania tego świadczenia – utraciło moc rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. nr 233, poz. 1991).

Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 29 listopada 2017. Resort zdrowia w porozumieniu z ministrem edukacji miał ponad miesiąc na wydanie nowego rozporządzenia. Projekt trafił do konsultacji społecznych dopiero 15 grudnia i wciąż jest uzgadniany.

Na pytanie zadane resortowi zdrowia, dlaczego są takie opóźnienia, otrzymaliśmy odpowiedź, że prace nad projektem trwają. Zapewniono nas jednocześnie, że rozporządzenie będzie niezwłocznie opublikowane w Dzienniku Ustaw.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane