5 ważnych zmian dla nauczycieli w 2018 roku

14.01.2018, 12:00
Wyróżniający się nauczyciel będzie zarabiał więcej

Wyróżniający się nauczyciel będzie zarabiał więcejźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 roku zmienia się kilka ważnych przepisów, które dotyczą pracy nauczycieli. Tracą oni sporą część przywilejów, a także będą podlegać surowszym ocenom.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • barbara(2019-03-22 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zadnych dodatków .Pensja podstawowa i najwyżej wysługa.Po co ten bałagan w płacach.

    Odpowiedz
  • Mirka(2018-09-08 17:23) Zgłoś naruszenie 40

    W mojej szkole większość nauczycieli to ludzie. którym zostało kilka lat do emerytury. Oni już pewnie jakoś doczołgają się w tej wciaż reformowanej, zwariowanej szkole. A co potem? Ciekawe ilu młodych ludzi po studiach zechce pracować za marne grosze i dokształcać się na okrągło by w końcu otrzymać 100 zł brutto dodatku? Za kilka lat będzie sporo wolnych etatów w szkole. I wtedy zapewne przyjdą do zawodu tylko ci, którzy nigdzie indziej się nie załapią. Taka dobra zmiana....

    Odpowiedz
  • Asia(2018-07-14 00:49) Zgłoś naruszenie 40

    Zarobki nauczycieli nie powinny być podnoszone dla wszystkich nauczycieli o ten sam procent. W ten sposób nauczyciel kontraktowy i stażysta zawsze będzie otrzymywać głodowe wynagrodzenie. Ta grupa powinna być spostrzegana przez ministerstwo tak samo jak lekarze rezydenci i otrzymać podwyżkę jednorazowa która doprowadziłaby do zarobków ponad 2000 zl i pozwoliła na normalne życie. Czy wynagrodzenie 400 EUR jest adekwatne do wymogów które musimy spełniac i odpowiedzialności

    Odpowiedz
  • Nauczycielka przedszkola(2018-06-10 11:28) Zgłoś naruszenie 40

    Wszystko pięknie, ale mam wrażenie, że wszystkie zmiany dokonywane są przez pryzmat nauczycieli szkolnych. A co z nauczycielkami w przedszkolach? Niektórym wydaje się, że to cudowna praca. Owszem, ale nikt nie myśli o zakresie obowiązków tych ludzi. To nie tylko realizacja celów dydaktycznych, to również wycieranie nosów, mycie, gdy "coś się przydarzy". To zupełnie inna jakość pracy z przewagą pracy fizycznej.

    Odpowiedz
  • Alkaroj(2018-05-16 10:27) Zgłoś naruszenie 313

    Dlaczego nikt nie pisze o pensjach urzędników nadzorujących pracę placówek oświatowych. To jest dopiero śmiech. Bywa, że nauczyciel ma trzykrotnie wyższą płacę!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robert(2018-03-06 17:17) Zgłoś naruszenie 380

    Ta ustawa to dyskryminowanie grupy zawodowej jaką są nauczyciele ,przygladam sie z boku i naprawdę mają rację że się burzą! Nauczycieli traktuje się jak nierobów ,leni lub jeszcze gorzej,Co to znaczy ze tylko ta grupa zawodowa jest tak kontrolowana niemalże z batem ?.Są grupy zawodowe takie jak lekarze ,sędziowie, urzędnicy które nic nie robią nie dokształcają się do pracy spóżniają się nawet po 2 godziny i nikt ich nie ocenia a jaka jest ich odpowiedzialność ogromna w porównaniu do nauczycieli w ich ręku leży życie ludzkie.Ja osobiście popieram nauczycieli i też nie zgadzam się aby w Polsce były takie nierówności .Jak chcą oceniać nauczycieli to niech oceniane będą też inne grupy zawodowe.A nauczyciele gdy pójdą do pracy do biedronki to sobie na pewno poradzą tylko czy gdy na ich miejsce przyjdą pracownicy biedronki to czy nauczą matematyki ,chemii albo angielskiego wątpię - martwię się o to kto w przyszłości przyjdzie do szkoły uczyć nasze dzieci gdy odrjdą nauczyciele strach się bać! !!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Nauczyciel(2018-02-13 17:58) Zgłoś naruszenie 51

    Dlaczego nikt nie pisze o pensjach nauczycieli w szkołach stowarzyszeniowych.. Tutaj są pensje z kosmosu ! nikt się tym nie zainteresuje ani związki zawodowe ani rząd!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • B(2018-01-20 13:52) Zgłoś naruszenie 331

    Ministerstwo Edukacji nie dba o swoich pracowników. Zwalnia nauczycielki 50+ bez żadnych zabezpieczeń. Usłyszałam właśnie, że w przyszłym roku nie ma dla mnie pracy, a w mieście starci ją 40 nauczycieli.Te osoby miały obiecaną emeryturę po 30 latach pracy, niezależnie od wieku. Odebrano ją i wprowadzono głodowe świadczenie kompensacyjne po skończeniu 55 lat. Młodzi ludzie, zastanówcie się zanim rozpoczniecie jakikolwiek kierunek nauczycielski. Wykształcenie pedagogiczne gwarantuje pracę głównie w szkole. Rozejrzyjcie się za innymi kierunkami, które pozwolą wam dopracować do emerytury bez patrzenia na niże i wyże demograficzne. I do tego za godziwą zapłatę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rty(2018-01-20 01:07) Zgłoś naruszenie 404

    MOŻE SIĘ OBUDZĄ.....ALE BĘDZIE ZA PÓŹNO... W POLSKICH SZKOŁACH ZA TAKIE PIENIĄDZE BĘDĄ UCZYĆ ukrainki, białorusinki itp ŻADEN MŁODY POLAK NIE PÓJDZIE ZA TAKIE PIENIĄDZE DO SZKOŁY PRACOWAĆ!!! Tym bardziej wyksztłacony w kilku kierunkach. Starzy nauczycilele zostaną do emerytury, ci co mają od 10-15 lat pracy JUŻ odchodzą do biznes( pensja 2500 na rękę przy średniej krajowej 6000 zł to jakiś żart.)a młody nie przyjdzie bo w Polskiej szkole nauczyciel dla ucznia i rodzica jest NIKIM Kto za 2500 zł będzie pozwalał sobie codziennie pluć w twarz? Przez ucznia, rodzica, gazety i ministerstwo edukacji, które tą podwyżkę powinno sprezentować lekarzom bo to my nauczyciele Was wszystkich wyedukowaliśmy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZXCQ(2018-01-16 20:36) Zgłoś naruszenie 340

    Informatycy wyjadą z Polski, a informatyki będą uczyć analfabeci z ministerstwa!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • doświadczony rodzic(2018-01-16 20:19) Zgłoś naruszenie 112

    Pomysł z dodatkiem bardzo dobry ale przyznawany prawie wszystkim i w bardzo małej kwocie. Oznacza to, że będzie traktowany jako premia uznaniowa i nie spełni swojej roli. Jakie kryteria przyjęto aby uznać, że 92 % nauczycieli to nauczyciele wyróżniający się w pracy? To jakiś absurd, wyróżniających się jest może 50 %, chociaż z moich kontaktów z tym środowiskiem wychodzi, że może 20 %. Nie wiem czym to jest spowodowane ale wiem, że każdego najbardziej motywuje do pracy wynagrodzenie, zatem dodatek za dobrą pracę, aby spełnić funkcję motywującą, musi być być wystarczająco wysoki. Ważne jest również aby ocenianie nauczycieli było uczciwe. W to jednak nie za bardzo mogę uwierzyć, bo kto i jak miałby to robić? Dyrektor - ma swoje sympatie i antypatie, komisja zewnętrzna - jest chwilowo, może ocenić mały wycinek pracy, uczniowie - w zależności od wieku zależy im na nieprzemęczaniu się i/lub na wystawianych ocenach a bliżej matury na wiedzy, rodzice - obawiają się wypowiadania słów krytycznych aby nie zaszkodzić swoim dzieciom. Jak na razie profesjonalizm wielu nauczycieli pozostawia wiele do życzenia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ABC(2018-01-15 07:17) Zgłoś naruszenie 143

    Zachęcam autora artykułu do czytania przepisów prawa oświatowego ze zrozumieniem. A może to jest celowe wywołlywanie niepokoju wśród tej gruy społecznej? Umowa o prace jako jedyna forma zatrudnienia nauczycila dopiero od 1 września 2018.

    Odpowiedz
  • z(2018-01-14 23:04) Zgłoś naruszenie 555

    Podwyżka 134 brutto pożal się Boże od kwietnia a przywileje zabierają od stycznia. Na czym jeszcze oszczędzi minister . Sobie niech odbierze i pracuje jako wolontariuszka a nie zmusza nas do wolontariatu. Jeszcze obowiązki lekarzy chcieli by na nas przerzucić . dosyć tego . Tez zadamy podwyżki 500 dla stażysty do 1700 dla dyplomowanego jak rezydenci. Za darmo nie pracują . Jak chcą wyjechać niech wyjeżdżają tylko oddadzą za studia a jak nie maja niech odpracują a potem wyjeżdżają; Pracownicy Biedronki i Lidla maja bez studiów więcej niz nauczyciel po studiach. wg nowej tabeli plac nauczycielskich stażyści i kontraktowi mają niewiele ponad 1600 . jak to się ma do płacy minimalnej 2100.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • vvc(2018-01-14 19:00) Zgłoś naruszenie 925

    A może podobne zasady łącznie z wynagrodzeniem wprowadzić do innych zawodów? Lekarze, policjanci, strażacy, sędziowie, adwokaci, dziennikarze, sprzedawcy? Czemu takie wspaniałości mają mieć tylko nauczyciele?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Alf(2018-01-14 17:54) Zgłoś naruszenie 4619

    Dlaczego nauczyciel na wsi zarabia więcej niż w mieście? Małe szkółki, małe klasy, spokojniejsza praca. W mieście szkoły po 1000 uczniów, klasy po 30.... Przecież to chore. Za łatwiejszą pracę otrzymuje się 20% więcej w postaci dodatku wiejskiego. Jak czują się nauczyciele w miastach? To jest jawna niesprawiedliwość.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz