Nauczyciele stawiają opór – pensja dla nich nadal z góry. Na razie

autor: Artur Radwan02.11.2017, 07:19; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:05
nauczycielka

W zamian za likwidację obowiązku zapewniania średniej płacy nauczycielom oświatowa „S” chce przeforsować powiązanie wysokości corocznej podwyżki ze wskaźnikiem wzrostu PKB.źródło: ShutterStock

W listopadzie specjalny resortowy zespół wznowi prace nad kolejnymi zmianami w szkołach. Tym razem znowelizowana zostanie Karta nauczyciela, i to w najwrażliwszym obszarze – wynagrodzeń.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zrezygnować z części dodatków do pensji, a także z ustawowego wymogu zapewniania przez samorządy średniej płacy i jednorazowego dodatku uzupełniającego. Zdaniem resortu w tych kwestiach powinny się porozumieć – już pozaustawowo – samorządy i związkowcy.

Na razie minister Anna Zalewska wycofała się z propozycji wypłacania nauczycielom miesięcznego wynagrodzenia tak jak wszystkim – z dołu, zamiast z góry – jak to jest dziś. Szefowa MEN poinformowała posłów, że postanowiła odstąpić od zmiany w procedowanej ustawie o finansowaniu zadań oświatowych ze względu na opór środowiska nauczycielskiego. Resort proponował, by wprowadzić mechanizm stopniowego przechodzenia do wypłacania pensji z dołu: w 2019 r. przez 11 miesięcy nauczyciele mieliby otrzymywać wypłatę co 34 dni.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • z(2017-11-02 11:13) Zgłoś naruszenie 586

  Do ministrów raczej nauczyciele nie maja szczęscia. Każdy kto przyjdzie z nauczyciela na ministra zapomina w jakich warunkach i za jakie pieniądze pracują nauczyciele. Myśli tylko o sobie bo i praca i płaca w ministerstwie wyższa niż w szkole.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • młotek(2017-11-02 14:15) Zgłoś naruszenie 314

  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.I właśnie w tej grupie zawodowej tak jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nn(2017-11-05 21:13) Zgłoś naruszenie 54

  to może kompromis? nowo zaczynający pracę nauczyciel pensja płatna z dołu, ci zatrudnieni po staremu do czasu zmiany pracy? jak dla mnie nie ma to znaczenia bo tak naprawdę niczego nie zmienia, nauczyciel zatrudniony od września do końca sierpnia ostatnią pensję otrzymywał na początku sierpnia, a formalnie jest zatrudniony do końca tego miesiąca więc i tak pieniądze dostanie i tak. Nie wiem po co kombinować przy tym?

  Odpowiedz
 • Alik Resurrectus(2017-11-09 19:16) Zgłoś naruszenie 73

  Zmiana nie ma prowadzić do tego, "żeby było jak w innych grupach zawodowych", ale do pozbawienia nauczycieli jednej miesięcznej pensji (ciekawe w kontekście wypłacania np górnikom czternastek, prawda?) Tak jak ktoś tu napisał, można wypłacać pensje z dołu dopiero zatrudnianym nauczycielom.

  Odpowiedz
 • Just(2017-11-10 14:28) Zgłoś naruszenie 333

  Nauczyciel pracuje 18 h tygodniowo. Średnie wynagrodzenie 4860 zł, liczne przywileje. Najbardziej przepracowana i roszczeniowa grupa zawodowa. W oświacie jak w XIXw. = dyskryminacja wszystkich pozostałych zatrudnionych.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zuzia(2017-11-12 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  Do Ja:A po co to sprawdzać .Just jest tak mądry/a,że ,,wi i już.

  Odpowiedz
 • 1xyz(2017-11-22 07:02) Zgłoś naruszenie 29

  Dlaczego nie tak jak wszyscy ? Zapomniano napisać, że nowy nauczyciel dostaje trzy pensje jak tylko przekroczy próg szkoły. Odpis na fundusz socjalny 3 razy większy niż pozostali. Pan Broniarz chętnie wyprowadzał z Piotrem Dudą nauczycieli niemal co kwartał na ulicę za poprzedniej ekipy rządzącej, teraz wystraszeni siedzą cicho. Pan Broniarz dzisiaj udał się do pani prezydentowej skomleć o zawetowanie zmian,w relikcie komunistycznym - Karcie Nauczyciela. Pani prezydentowa- nauczycielka , mało aktywna w życiu publicznym będzie pomagać związkom zawodowym załatwić zachowanie koleżankom bzdurnych i drogich przywilejów.

  Odpowiedz
 • xd(2017-12-06 17:22) Zgłoś naruszenie 29

  Jestem nauczycielem i to wszystko prawda. Umowa opiewa na 18 h tygodniowo a działacze lokalnych ZNP wmawiają sobie i innym, że nauczyciel pracuje 40 h tygodniowo. Zaorać to dziadostwo. Szkoda,że ZNP nie interesuje sytuacja nauczycieli przedszkoli niepublicznych- 40 godzin tygodniowo za 1300 w porywach do 1700 PLN miesięcznie. Pracowałam w przedszkolach niepublicznych i nie słyszałam o postulatach ZNP w tej kwestii.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane