11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy po wprowadzeniu reformy edukacji - to najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej, o których poinformowała w piątek w Sejmie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska kilkukrotnie zabierała głos w czasie głosowań nad poprawkami do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Jak podkreśliła, informacje o 11,5 tys. dodatkowych miejsc pracy to pierwsze, najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej; są wiarygodne, gdyż każdy dyrektor musi wprowadzić te dane do systemu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego informował w pierwszej połowie października, że 6,5 tys. nauczycieli straciło pracę w wyniku reformy edukacji, a ponad 18,5 tys. ma ograniczony etat lub pracuje w kilku szkołach albo przeszło w stan nieczynny.

Minister edukacji wielokrotnie podkreślała w ostatnich miesiącach, że jednym z celów reformy edukacji jest ochrona miejsc pracy nauczycieli, a zwolnienia to rezultat niżu demograficznego. Podkreślała, że w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest 10 tys. dodatkowych etatów dla nauczycieli.