Reforma oświaty. Galimatias także w samorządowych uchwałach

autor: Leszek Jaworski13.09.2017, 09:48; Aktualizacja: 13.09.2017, 10:19
Rady gmin i powiatów do końca listopada 2017 r. muszą podjąć uchwały potwierdzające przekształcenie się szkół z mocy prawa.

Rady gmin i powiatów do końca listopada 2017 r. muszą podjąć uchwały potwierdzające przekształcenie się szkół z mocy prawa.źródło: ShutterStock

Czy należy ogłaszać uchwały o przekształceniu szkół w dziennikach urzędowych? Praktyka wojewodów w tym zakresie jest rozbieżna, bo zdarza się nawet, że w tym samym regionie część aktów jest publikowana, a część nie.

Do końca listopada 2017 r. organy prowadzące (w praktyce rady gmin i powiatów) muszą podjąć uchwały stwierdzające o przekształceniach reformowanych szkół z mocy prawa, np. z sześcioletnich podstawówek w ośmioletnie. W każdym przypadku takiego przekształcenia uchwała organu prowadzącego będzie aktem założycielskim. Procedura na pierwszy rzut oka wydaje się jasna. Faktycznie jednak rodzi wiele pytań. Jaki ma charakter – czyli czy jest aktem prawa miejscowego, czy nie? Kiedy powinna zostać podjęta? Tworzy szkołę czy tylko stwierdza jej przekształcenie?

Bez jednoznacznej odpowiedzi

Ponadto jest pytanie, czy uchwały stwierdzające przekształcenia są aktami prawa miejscowego? To bardzo istotne – bo od tego zależy, czy mają być publikowane w dzienniku urzędowym wojewody, czy też nie. A jednoznacznej odpowiedzi praktycznie nie da się udzielić, gdyż orzecznictwo w tych sprawach jest skrajnie niejednolite.

Przykładowo zdaniem WSA w Opolu, wyrażonym w wyroku z 7 grudnia 2007 r. (sygn. akt II SA/Op 427/07), uchwała w sprawie utworzenia zespołu szkół nie jest aktem prawa miejscowego w rozumieniu art. 87 ust. 2 Konstytucji RP i art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.). Aby mogła być bowiem uznana za taki akt, powinna dotyczyć spraw publicznych o znaczeniu lokalnym oraz być aktem prawnym o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, czyli musi zawierać przepisy powszechnie obowiązujące na danym terenie. „Żadna z tych cech nie została przez uchwałę o utworzeniu zespołu spełniona” – uznał WSA w Opolu (tak też WSA w Gliwicach z 14 marca 2013 r., sygn. akt IV SA/Gl 598/12).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb(2017-09-14 00:06) Zgłoś naruszenie 01

    schetyna jak cie rura wydechowa swędzi to weż sobie gałążkę świerkową i solidnie przeczyść to ci się ulży i ie będzie ci się chciało żadnych głupot,spróbuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane