Uczelnie, instytuty badawcze oraz jednostki Polskiej Akademii Nauk już mogą składać wnioski o pieniądze na prowadzenie stacjonarnych studiów trzeciego stopnia rozpoczynających się w roku akademickim 2017/2018, na których kształcenie będzie odbywało się we współpracy z pracodawcą doktoranta.
Placówki otrzymają środki finansowe, które będą mogły zostać przeznaczone na dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej w celu realizacji badań naukowych prowadzonych przez doktoranta oraz finansowanie stypendium doktoranckiego – 2450 zł miesięcznie. Będzie ono wypłacane nie dłużej niż cztery lata.
Wnioskująca o dotację uczelnia musi: posiadać kategorię naukową A+ lub A, prowadzić studia doktoranckie oraz wykazać udokumentowaną i systematyczną współpracę z przedsiębiorcami lub innymi podmiotami w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto musi zgłosić do udziału w programie osobę posiadającą tytuł zawodowy magistra, która została przyjęta na stacjonarne studia doktoranckie rozpoczynające się w roku akademickim 2017/2018, która jest lub zostanie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przez przedsiębiorcę albo przez inny podmiot, który wyraził zgodę na jej udział w studiach doktoranckich w ramach programu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czeka na wnioski do 8 czerwca. O złożeniu go w terminie zadecyduje data wpływu do resortu. Wnioski będą oceniane przez zespół powołany przez ministra.
Przedstawiciele doktorantów obawiają się, że wiele uczelni może w tym roku zostać pozbawionych możliwości udziału w konkursie. – Termin koliduje z większością kalendarzy rekrutacyjnych przyjęć na studia doktoranckie. Zazwyczaj nabór na studia trzeciego stopnia rusza dopiero we wrześniu – mówi Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
W roku akademickim 2017/2018 studia doktoranckie w ramach programu będzie mogło rozpocząć nie więcej niż 500 osób. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do 30 czerwca 2017 r.