statystyki

Tańszy bilet dla doktorantów? Na razie decyduje o tym lokalny samorząd

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 13.04.2017, 07:48
Pisanie pracy naukowej wymaga mobilności, wyjazdów na liczne konferencje, dlatego przyznanie takich ulg jest uzasadnione – uważa Gajda.

Pisanie pracy naukowej wymaga mobilności, wyjazdów na liczne konferencje, dlatego przyznanie takich ulg jest uzasadnione – uważa Gajda.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, aby doktoranci mogli korzystać ze zniżek na komunikację miejską w całej Polsce.

Obecnie to, czy uczestnikom studiów trzeciego stopnia przysługuje prawo do ulgi na przejazd autobusem czy tramwajem, zależy od decyzji samorządu lokalnego. Z art. 188 ust.1a ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1842, ze zm.) wynika bowiem, że gmina może podjąć decyzję o przyznaniu zniżki w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej dla doktorantów. I tak np. w Warszawie przysługuje im 50 proc. ulgi, nie dłużej jednak niż do 35 roku życia. Z kolei w Poznaniu mogą skorzystać ze zniżki, ale tylko, gdy ich uczelnia ma siedzibę na terenie miasta. Natomiast w Szczecinie ulga przysługuje jedynie uczestnikom studiów dziennych.

– Doktoranci niestety gubią się w tych regulacjach. Zdarza się, że nieświadomi tego, że w innym mieście obowiązują inne zasady przyznawania ulg, dostają mandat za przejazd autobusem – mówi Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Dlatego KRD zabiega o zmianę przepisów. Domagają się, aby 50 proc. ulgi na przejazdy obowiązywało we wszystkich miastach.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane