Nie ma odwrotu od dualnego kształcenia zawodowego [OPINIA]

autor: Artur Dzigański18.04.2017, 18:00
Dualny model kształcenia nie jest w Polsce nowością.

Dualny model kształcenia nie jest w Polsce nowością.źródło: ShutterStock

Dualny system kształcenia zawodowego, w którym teoretyczna nauka zawodu odbywa się w szkole, a praktyczna u pracodawcy, staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Daleko nam jednak do takich potęg w tej dziedzinie, jak Szwajcaria czy Niemcy. Tam w systemie dualnym kształci się odpowiednio prawie 90 i 70 proc. uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe. U nas zaledwie 20 proc. Ale ma się to zmienić.

Prawne podstawy kształcenia dualnego reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 6 sierpnia 2015 r. Wynika z niego, że podstawą odbywania zajęć praktycznych u pracodawców może być zarówno umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawarta między pracownikiem a pracodawcą, jak i umowa o praktyczną naukę zawodu, którą zawierają dyrektor szkoły i pracodawca. Zasadnicze szkoły zawodowe (które od września przekształcą się w szkoły branżowe) najczęściej decydują się na pierwszą z tych możliwości. Kształcenie dualne w technikach i szkołach policealnych opiera się na umowie między szkołą a pracodawcą.

Co ważne, rozporządzenie daje pracodawcy możliwość zgłaszania wniosków do programu nauczania, przez co uzyskuje on realny wpływ na to, czego uczy. A uczy – wiadomo – także, a może przede wszystkim, pod kątem własnych wymagań i  oczekiwań wobec potencjalnego przyszłego pracownika. Dlatego dobrym pomysłem jest zaproszenie pracodawców do uczestniczenia nie tylko w procesie kształcenia, lecz także egzaminowania. Taki system działa np. w Niemczech, gdzie przeprowadzaniem egzaminów zajmują się komisje powoływane przez izby przemysłowo-handlowe. W ich skład wchodzą zarówno przedstawiciele szkół, jak i przedsiębiorców.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • rodzic(2018-03-09 14:30) Zgłoś naruszenie 30

  Pracodawca zadowolony-ma darmową siłę roboczą do wszelkiego rodzaju prac typu "podaj pozamiataj". Szkoła zadowolona i chowa głowę w piasek, że niby uczeń się szkoli i realizuje program nauczania. Uczeń zadowolony bo dostaje 200 zł na miesiąc, i niby wszystko ok. Tylko dlaczego jest płacz przed egzaminem zawodowym który muszą zdać przed OKE i wysyła się takich uczniów na miesiąc lub tydzień na praktyki do warsztatów szkolnych i CKP, żeby te w tym krótkim okresie nauczyły ich zawodu, bo wtedy okazuje się co ci biedni uczniowie potrafią. Zostali oszukani przez wszystkich. Taka jest prawda o dualnym kształceniu zawodowym.

  Odpowiedz
 • Bob(2018-03-09 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  to jest TRAGEDIA

  Odpowiedz
 • pomarzyc dpbra rzecz(2017-04-19 17:40) Zgłoś naruszenie 10

  Dyrektor szkoly nigdy nie zgodzi sie na dualne ksztalcenie w szkolach zasadniczych, branzowych czy technikach. Pieniadze nie beda szly za uczniem do szkoly tylko do pracodawcy. Pracodawca ma swojego sprawdzonego pracownika z ukierunkowanym wyksztalceniem srednim - dyplom technika i wystarczy zrobic 90 godzinny kurs pedagogiczny i taki pracownik moze byc opiekunem mlodziezy. Pracodawca nie musi wpuszczac na teren zakladu nauczyciela majacego ukonczone 8 kierunkow studiow podyplomowych znajacy sie na wszystkim czyli niczym zgladajacy katy w firmie. Sa pieniazki na taki system ksztalcemia z UE w Urzedach Marszalkowskich tylko dyrektorzy szkol nie chca po nie siegac dlatego, ze nie zarobi nauczyciel z szkoly tylko pracodawca i pracownik, ktory moze miec z tego tytulu dodatek do pensji w wysokosci 500 zl brutto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane