statystyki

Edukacja: Rządowe podręczniki reglamentowane i poniszczone

autor: Artur Radwan21.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.12.2016, 08:13
Dziecko, szkoła, uczeń

Część szkół wypożycza wszystkie pakiety podręczników na cały rok szkolny, inne robią to etapami.źródło: ShutterStock

Rodzice nie mają możliwości kupienia na własny koszt nowych podręczników, jeśli te wypożyczane przez szkołę są zniszczone. Muszą też stosować się do restrykcyjnych zasad korzystania z nich.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów trzeci rok z rzędu dostają darmowe podręczniki. Do placówek oświatowych dostarcza je resort edukacji. Rządowe podręczniki i ćwiczenia mają co do zasady służyć dzieciom i młodzieży przez co najmniej trzy lata, po czym szkoła może domagać się nowych zestawów od ministerstwa. Książki jednak niszczą się i uczniowie, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej i gimnazjum, dostają już dość wysłużone. Podobny problem będzie dotyczyć tego rocznika także w kolejnych latach edukacji.

– Rodzice uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę, zgłaszają się do nas z prośbą o możliwość zakupu nowych podręczników. Trochę się im nie dziwię, jeśli dziecko rozpoczyna nowy etap nauki w szkole i otrzymuje mocno zniszczony elementarz – mówi Izabela Leśniewska, dyrektor publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu.

Według niej MEN powinno pozwolić na to, aby na rynku komercyjnym opiekunowie dzieci mieli możliwość ich kupienia. Na razie nie ma o tym mowy. – Jeśli uczeń uważa, że podręcznik jest zniszczony, powinien pójść do biblioteki i poprosić o inny, ale nie ma gwarancji, że będzie to akurat nowy podręcznik. Dopiero jeśli w szkołach ich nie ma, można zwrócić się do kuratoriów, które posiadają jeszcze zapas – mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Mural(2016-12-21 07:51) Zgłoś naruszenie 140

  Panie Radwan, podręczniki nie są niszczone. Niszczą je uczniowie. Takie owoce przynosi akcja za darmo. Oni niszczą też lektury szkolne /podkreślania często flamastrem, markerem, wylewanie wody i soków, wyrywanie z grzbietów, wpychanie do miniplecaczków itp./ Co z tego, że regulamin przewiduje odkupienie? Wiem, co mówię bo jestem nauczycielem-bibliotekarzem już 32 lata. Wydawnictwa drukują limitowane ilości podręczników, bo obawiają się o swoje zyski. Nie produkują na przemiał. A ciągłe reformy tylko pogarszają sprawę. Politycy niestety o tym nie myślą, bo oni za to nie płacą. Jeśli ktoś zniszczy czy zgubi podręcznik, nie ma dla następnego ucznia. A sprawca dostaje nowy komplecik. I to jest wychowawcze?

  Odpowiedz
 • Mural(2016-12-21 07:42) Zgłoś naruszenie 100

  Panie Radwan, podręczniki szkolne nie niszczą się. SĄ NISZCZONE przez uczniów. Tak jak inne książki, np lektury. Bo mimo regulaminu o odpowiedzialności , czyli martwych przepisów i wiedzy na temat, że podręczniki miały służyć 3 użytkownikom- jest jak jest. Trudno się dziwić wydawnictwom, że nie robią zapasów: w trzecim roku reformy PO następni "trwoniciele" wspólnego majątku Polski wpadli na pomysł nowej reformy. I nie stosy podręczników, do których zaksięgowania na stałe, w specjalnych księgach zmuszeni zostali bibliotekarze/ idzie to w wiele tysięcy/ trzeba będzie zutylizować, ale protokołem.! Bo jak przyjdą nowe, z rozdawnictwa PIS, to nie będzie na nie miejsca. Biblioteki to nie hale w supermarketach. I tak akcję darmowych podręczników robią za darmo bibliotekarze od połowy wakacji /urlopu/, naciskani już 1.09 na ich wypożyczanie. Zniszczenia i bezkarmość z tym związana powodują, że dla niektórych uczniów trzeba zamawiać dodatkowe, czeka się kilka miesięcy, a to przez tych co myślą tylko o sobie. Bo ten kto gubi i niszczy , dostaje na następny rok nowiutkie. Za karę???Wiem, co mówię bo jestem nauczycielem bibliotekarzem w szkole.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mural(2016-12-21 09:26) Zgłoś naruszenie 80

  xXx(25 minut temu) Zgłoś naruszenie 00 Bez przesady! Nikt w szkole za darmo nie pracuje!!!!// Z tym NIKT to bym była ostrożna. Owszem, płaci się pobory. Ale dodaje się obowiązków. Praca w urlopie nie jest dodatkowo płatna, a nie ma wyjścia gdy przychodzą pudła z podręcznikami. Same się te podręczniki nie wpiszą do inwentarza, rachunki nie opiszą, z księgowością i dzielnicą nie rozliczą. W przeszłości za pracę w urlop dostawałam dodatkowe wynagrodzenie. Gdy np. robiłam remanent w bibliotece w sierpniu, aby nie zabierać całego września. Poza mną w szkole nie ma żadnego innego nauczyciela.

  Odpowiedz
 • rodzic(2016-12-21 12:52) Zgłoś naruszenie 60

  To rzeczywiście był zły pomysł, żeby ograniczyć dostępność do tych "darmowych" podręczników. Natomiast sama decyzja o bezpłatnych podręcznikach dostępnych w szkole - mocno spóźniona, stąd mało głosów wdzięczności a dużo krytyki. Zgadzam się jednak z tezą, że podręczniki nie niszczą się same. Szacunek do książki (czy podręcznika) wynosimy z domu, a skoro w wielu domach w ogóle się nie czyta, to nie liczmy na dzieci.

  Odpowiedz
 • ufo(2016-12-21 18:39) Zgłoś naruszenie 20

  Ustawa (rozporządzenie?) nakłada obowiązek na szkołę przygotowania szafek dla uczniów na książki. Jest to fikcja, bo 1. koszty, 2. brak miejsca, 3. uczniowie biorą książki do domu. Nie da się odrobić pracy domowej bez podręczników, a uczniowie mają zadawane dużo pracy. Podręczniki niszczą się w normalnym użytkowaniu i czas życia wynosi góra dwa lata. W trzecim roku książka jest naprawdę zniszczona. Dlaczego nikt nie pomyślał o skutkach psychologicznych? Zniszczonej książki się nie szanuje, tak jak nie wrzuca się śmieci do kosza, tylko obok, gdzie już jest naśmiecone. Jak czuć się musi pierwszoklasista, który pragnął pójść do szkoły i zamiast nowej, pięknej, świeżej, pachnącej książki dostaje 3-letni podręcznik?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane