statystyki

Reforma edukacji: Czwartoklasiści wreszcie nauczyli się rozwiązywać problemy matematyczne. Sejm wywróci cały system

autor: Anna Wittenberg30.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2016, 08:45
szkoła

Choć w wynikach nauczania widać poprawę, rząd właśnie przedstawił w Sejmie ustawę o systemie oświaty, która zupełnie go zmienia.źródło: ShutterStock

Czwartoklasiści wreszcie nauczyli się rozwiązywać problemy matematyczne. Tymczasem Sejm ma przyjąć ustawę, która wywróci cały system.

17. miejsce pod względem umiejętności matematycznych i dziewiąte pod względem przyrodniczych – tak w międzynarodowym badaniu TIMSS 2015 poradzili sobie polscy czwartoklasiści – dowiadujemy się z ogłoszonych właśnie wyników. – Co ciekawe, po raz pierwszy gorzej wypadli w tych zadaniach, które wymagały odtwarzania wiadomości, a lepiej – w rozwiązywaniu problemów matematycznych – mówi prof. Krzysztof Konarzewski, koordynator badania i były dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Faktycznie, do niedawna zarówno badania oświatowe, jak i wyniki egzaminów zewnętrznych pokazywały, że rozwiązywanie problemów matematycznych to pięta achillesowa naszych uczniów na każdym poziomie edukacji. Skąd nagła zmiana? – Od lat zwracaliśmy uwagę na to, że dzieci źle radzą sobie z tymi umiejętnościami. Nauczyciele nauczyli się wreszcie pracować z dziećmi także nad tymi umiejętnościami, prawdopodobnie stąd poprawa – ocenia dr Marcin Karpiński, szef pracowni badań matematycznych Instytutu Badań Edukacyjnych. Nauczanie matematyki było jednym z czterech priorytetów poprzedniego kierownictwa MEN – pedagodzy otrzymywali materiały doskonalące warsztat, resort wspierał też powstawanie tzw. szkół ćwiczeń, gdzie najlepsi uczą, jak prowadzić lekcje.

Nasi uczniowie otrzymywali z rozwiązywania problemów matematycznych średnio 546 punktów. To dało im medalową średnią w Europie. Z naszego regionu lepiej wypadli tylko Norwegowie (średnio dostawali 556 punktów) i Duńczycy (548). Ogółem wyprzedziło nas w tej kategorii jedynie dziewięć krajów. Zrównaliśmy się ze stawianą nam do tej pory za przykład Finlandią.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane