statystyki

Błyskawiczne tempo prac nad pakietem Arłukowicza

autor: Beata Lisowska23.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 23.07.2014, 08:44

Prace nad ustawami zdrowotnymi, które mają poprawić dostęp pacjentów do specjalistów, odbywają się w błyskawicznym tempie. Wczoraj rano przyjął je Sejm, a już wieczorem zajęli się nimi senatorowie.

Posłowie przegłosowali nowelizacje ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o konsultantach w ochronie zdrowia. Przyjęli tylko sześć z 21 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania.

Po zmianie prawa pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Zniesione zostaną limity w onkologii, ale tylko w placówkach, które zapewnią odpowiednią jakość leczenia, a także będą dotrzymywały krótkich terminów diagnostyki. Tymczasem zdaniem posłów opozycji pakiet ustaw nie doprowadzi do skrócenia kolejek, a do niektórych specjalistów nawet się one wydłużą. Zgodnie z rządowym przedłożeniem będą np. wymagane skierowania do dermatologa i okulisty. Posłowie wprowadzili poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Pierwotny projekt przewidywał, że te z nich, które mają wyższe wykształcenie, będą mogły wypisywać pacjentom leki i kierować ich na niektóre badania diagnostyczne. Posłowie zdecydowali wczoraj, że takie uprawnienia zyskają także siostry posiadające średnie wykształcenie oraz tytuł specjalisty. – Nie zmuszamy ich do wypisywania recept, chcemy, żeby pielęgniarki miały wyższe kompetencje i mogły je realizować w codziennej opiece nad pacjentem – podkreślał Bartosz Arłukowicz.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ja(2014-07-23 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    To jest chore... magister z apteki też powinien mieć prawo wypisać receptę bo o lekach wie więcej...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane