Prace nad ustawami zdrowotnymi, które mają poprawić dostęp pacjentów do specjalistów, odbywają się w błyskawicznym tempie. Wczoraj rano przyjął je Sejm, a już wieczorem zajęli się nimi senatorowie.
Posłowie przegłosowali nowelizacje ustaw o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o konsultantach w ochronie zdrowia. Przyjęli tylko sześć z 21 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania.
Po zmianie prawa pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Zniesione zostaną limity w onkologii, ale tylko w placówkach, które zapewnią odpowiednią jakość leczenia, a także będą dotrzymywały krótkich terminów diagnostyki. Tymczasem zdaniem posłów opozycji pakiet ustaw nie doprowadzi do skrócenia kolejek, a do niektórych specjalistów nawet się one wydłużą. Zgodnie z rządowym przedłożeniem będą np. wymagane skierowania do dermatologa i okulisty. Posłowie wprowadzili poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Pierwotny projekt przewidywał, że te z nich, które mają wyższe wykształcenie, będą mogły wypisywać pacjentom leki i kierować ich na niektóre badania diagnostyczne. Posłowie zdecydowali wczoraj, że takie uprawnienia zyskają także siostry posiadające średnie wykształcenie oraz tytuł specjalisty. – Nie zmuszamy ich do wypisywania recept, chcemy, żeby pielęgniarki miały wyższe kompetencje i mogły je realizować w codziennej opiece nad pacjentem – podkreślał Bartosz Arłukowicz.
Bez poprawek została uchwalona nowela ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Przewiduje m.in., że eksperci doradzający ministrowi zdrowia będą musieli ujawniać dodatkowe źródła zarobków – np. honoraria od firm farmaceutycznych.
Wczoraj prace nad pakietem Arłukowicza rozpoczęła senacka komisja zdrowia. Resort zdrowia chce, żeby ustawy zostały uchwalone do końca tygodnia. Pakiet zacznie obowiązywać 1 stycznia 2015 r. Jedynie zmiany dotyczące pielęgniarek wejdą w życie rok później.
Etap legislacyjny
Prace w Senacie