Posłowie przegłosowali w trzecim czytaniu tzw. pakiet kolejkowo-onkologiczny. Za ustawą głosowali posłowie koalicji, Prawo i Sprawiedliwość, Sprawiedliwa Polska i SLD wstrzymały się od głosu. Przeciwko ustawie zagłosował Twój Ruch.

Za przyjęciem propozycji opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia zagłosowało 227 posłów, za odrzuceniem 34, a wstrzymało się 166.

Jest szansa, że parlamentarzyści skończą pracę nad nim jeszcze przed sejmowymi wakacjami. Warunek? Ustawami muszą zająć się senatorowie. W harmonogramie rozpoczynającego się jutro dwudniowego posiedzenia nie ma na razie takiego punktu. Posłowie z komisji zdrowia skończyli jednak prace nad rządowym pakietem dopiero wczoraj.

Marszałek Ewa Kopacz podkreślała jeszcze przed rozpoczęciem obrad Sejmu, że jest szansa na przyspieszenie prac nad ustawami. Przekonywała, że gdyby Senat zajął się pakietem na najbliższym posiedzeniu, posłowie już w piątek mógliby ponownie głosować w tej sprawie.

Pakiet kolejkowy i onkologiczny mają umożliwić lepszy dostęp do specjalistów wszystkim pacjentom. Zgodnie z projektem ustawy, świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia informacje o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Na tej podstawie NFZ będzie wskazywał miejsce, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty.