NFZ będzie mógł kontraktować świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej z internistami i lekarzami dziecięcymi. Nowa regulacja ma poprawić dostęp zwłaszcza do opieki pediatrycznej. To nie stanie się jednak szybko.
Pacjenci zyskają wybór, czy świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie udzielał im i ich dzieciom lekarz rodzinny, internista czy pediatra. Ci ostatni będą podpisywać samodzielne umowy z NFZ i prowadzić własne listy pacjentów. Przewiduje to nowelizacja z 21 marca 2014 r. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 619), która wchodzi w życie 15 czerwca. Od poniedziałku lekarze obu specjalności mogą więc składać swoje oferty w NFZ i otwierać własne praktyki. Pacjenci nie powinni się jednak spodziewać, że natychmiast liczba pediatrów dostępnych w POZ się zwiększy.
Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności z nowego rozwiązania skorzystają ci specjaliści, którzy są już teraz obecni w przychodniach, tyle że nie są samodzielnymi świadczeniodawcami, lecz zatrudniają ich na kontraktach lekarze rodzinni. Powód jest prosty: im najłatwiej będzie wejść na rynek, ponieważ mają własnych pacjentów i będą mogli szybko zebrać od nich deklaracje potrzebne do uzyskania zapłaty od funduszu.
– Ci lekarze będą wykonywać swoje obowiązki tak jak dotychczas, ale za wyższą kwotę, bo zapłaci im NFZ, a nie lekarz, który ich zatrudnia – podkreśla prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy ds. pediatrii.
Tych zmian nie odczują pacjenci, dopóki do POZ nie przyjdą nowi specjaliści, pracujący obecnie w szpitalach lub dopiero wchodzący na rynek pracy.
– Z rozmów indywidualnych wynika, że osoby, które obecnie robią rezydenturę z pediatrii, są zainteresowane pracą w POZ. Dopływ kadr będzie sukcesywny – przekonuje Alicja Chybicka, senator PO.
Tyle że może to potrwać jeszcze kilka lat, bo rocznie do systemu wchodzi kilkaset osób. W ubiegłym roku dyplom uzyskało 172 nowych pediatrów.
W POZ nie ma konkursów, więc fundusz będzie musiał zawrzeć umowę z każdym specjalistą, który złoży wniosek. Jego oferta musi jednak spełniać wymogi formalne. Te są wskazane w zarządzeniu prezesa NFZ nr 69/2013 w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna.
Są nimi m.in. posiadanie zarejestrowanej indywidualnej praktyki lekarskiej lub podmiotu leczniczego (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej) oraz lokalu spełniającego odpowiednie wymogi.
Podpisując kontrakt lekarz nie musi jeszcze przedkładać deklaracji pacjentów, ale powinien je zebrać szybko, jeśli chce otrzymać zapłatę od NFZ.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 15 czerwca 2014 r.